Radio Opole » Gospodarka
2022-12-06, 16:26 Autor: Joanna Matlak

Cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasta - o tym dyskutują w PNT

Cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasta - o tym dyskutują w PNT [fot. Joanna Matlak]
Cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasta - o tym dyskutują w PNT [fot. Joanna Matlak]
Cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasta - o tym dyskutują w PNT [fot. Joanna Matlak]
Cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasta - o tym dyskutują w PNT [fot. Joanna Matlak]
Opole przystąpiło do Sinotaic, czyli polskiego klastra Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji.
Współpraca trwa już od jakiegoś czasu w Parku Naukowo-Technologicznym, a ta nowa umowa da możliwość pokazania się firmom i spółkom technologicznym z naszego regionu na forum ogólnopolskim. - W klastrze łączymy potencjał technologiczny, czyli spółki dostawcy technologii z samorządami, z nauką, by transfer wiedzy był jak najbardziej sprawny, szybki i łatwy - mówi Agnieszka Łatus z polskiego klastra Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji.

Użytkownikami klastra są dostawcy technologii, parki naukowe, ale też samorządy. - Cyberbezpieczeństwo jest bardzo ważne w tworzeniu inteligentnych miast - dodaje Jarosław Mamala, prezes PNT w Opolu.

- Wyobraźmy sobie producenta klimatyzatorów, a my możemy nimi sterować za pomocą smartfonów. I ktoś wirusuje serwer tej firmy i nagle wszystkie klimatyzatory w całym mieście się włączają. I miasto "wysiada". Takie sytuacje są niedopuszczalne. I ten klaster ma pomóc, nie tylko Opolu, ale wszystkim samorządom, w rozwiązaniach przyjaznych temu żebyśmy czuli się bezpiecznie w danych miastach.

- Cyberprzestępcy zbierają rozmaite dane - dodaje Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. - W zakresie przedsiębiorczości to są dane np. własności intelektualnej, jakieś rozwiązania techniczne czy technologiczne, parametry produktów, to zawsze jakieś tajemnice czy indywidualne rozwiązania, które powinny być chronione. I oczywiście dane kontrahentów czy klientów - mówi Hanzel.

Partnerem w projekcie jest także Uniwersytet Opolski.
Agnieszka Łatus
Jarosław Mamala
Tomasz Hanzel

Gospodarka

2023-02-04, godz. 10:30 Brakuje kierowców, lekarzy, ale też fryzjerów i kelnerów. Dyrektor WUP w Radiu Opole Będą zwolnienia w firmach - wynika z raportu 'Barometr ManpowerGroup Perspektywy Zatrudnienia dla I kwartału 2023 roku'. » więcej 2023-02-04, godz. 09:00 Prudnik: szpital powiatowy wykaraskał się z finansowych turbulencji Zwolniona została główna księgowa Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. W połowie minionego roku zmieniono jej prezesa… » więcej 2023-02-03, godz. 22:00 Gmina Kolonowskie: jak dostaniemy pieniądze, to będziemy remontować drogi Na blisko 6,5 miliona złotych szacowane są prace, jakie w tym roku chce na swoich drogach zrealizować gmina Kolonowskie. Samorząd złożył cztery wnioski… » więcej 2023-02-03, godz. 17:30 Na początek 32 lokale. W Strzelcach Opolskich coraz bliżej budowy bloku w ramach SIM Prawie 200 mieszkań powstanie w Strzelcach Opolskich w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Nowe lokale będą mieścić się w rejonie ul. Kazimierza… » więcej 2023-02-03, godz. 15:21 Zakończył się pierwszy nabór wniosków o wynajem mieszkania OTBS w Opolu-Winowie 118 wniosków o najem mieszkania na nowym osiedlu Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Opolu - Winowie wpłynęło do końca stycznia. » więcej 2023-02-03, godz. 12:00 Ponad 260 milionów euro dla pięciu subregionów. Pieniądze unijne do 2027 podzielone [ZDJĘCIA] Najwięcej dla Aglomeracji Opolskiej skupiającej 22 podmioty, najmniej dla części brzeskiej - w urzędzie marszałkowskim podzielono unijne pieniądze, które… » więcej 2023-02-03, godz. 09:53 Działanie na pół mocy. PUP w Opolu czeka na unijne pieniądze Są bony na zatrudnienie, prace interwencyjne i społecznie użyteczne oraz roboty publiczne - takie działania skierowane do bezrobotnych ma obecnie w pakiecie… » więcej 2023-02-02, godz. 19:30 Biała: rządowy program pomoże w gminnych inwestycjach Pozyskanie zewnętrznych pieniędzy umożliwi gminie Biała realizację kilku inwestycji. Tegoroczne wydatki majątkowe zaplanowano na poziomie 33 milionów złotych… » więcej 2023-02-02, godz. 16:00 Duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami Przy ulicy Kramarskiej w Nysie powstaje 61 nowych mieszkań. Zainteresowanie inwestycją jest duże, a do Urzędu Miejskiego w Nysie wpływają pierwsze wnios… » więcej 2023-02-02, godz. 14:00 Potrzeby ogromne, możliwości ograniczone. Nabór na dokształcanie z rekordowym wynikiem Aż 303 wnioski na ponad 5 milionów 200 tys. złotych wpłynęły do Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu na dokształcanie pracowników czy pracodawców. Tymczasem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »