Radio Opole » Gospodarka
2022-12-01, 10:15 Autor: Jacek Rudnik

Porozumienie z uczelniami z Wrocławia pozwoli Politechnice Opolskiej na produkcję zielonej energii

Tomasz Boczar [fot. Agnieszka Lubczańska]
Tomasz Boczar [fot. Agnieszka Lubczańska]
Politechnika Opolska ma ambitny plan, by zostać znaczącym producentem energii odnawialnej. Jest porozumienie z ośmioma uczelniami z Wrocławia i pomysł na wykorzystanie dogodnego położenia Uniwersytetu Przyrodniczego.
- Oszczędzamy od dłuższego czasu, a każda modernizacja któregoś z naszych budynków wiązała się z przechodzeniem na tzw. zieloną energię - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole prorektor Politechniki Opolskiej prof. Tomasz Boczar, odnosząc się do koniecznych w sektorze publicznym oszczędności energii.

Jest też plan, by w większej grupie uczelni zaoszczędzić n.in. na wspólnych zakupach energii, ale nie tylko. - Podpisaliśmy list intencyjny z ośmioma uczelniami Wrocławia i też Uniwersytetem Opolskim i chcemy stworzyć docelowo grupę, która nie tylko jak dotychczas skupowała energię - byliśmy dość dużym podmiotem, który mógł startować w różnego rodzaju przetargach - ale chcemy zostać producentem zielonej energii.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ma bardzo dogodne warunki do wykorzystania. - Są tam tereny, które można zagospodarować na farmy fotowoltaiczne oraz turbiny wiatrowe i w rzeczywistości będziemy znaczącym producentem energii odnawialnej.

Te duże inwestycje w transformacje energetyczną mają być w założeniu finansowane z transz nowego unijnego budżetu. Przy kampusie Politechniki przy ul. Prószkowskiej w Opolu dobiega też końca budowa farmy fotowoltaicznej z ładowarkami do samochodów, na razie w celu dydaktycznym, ale docelowo to wykorzystanie ma być większe.

Uczelnia wymienia też oświetlenie na ledowe i montuje fotokomórki uruchamiające je jedynie wtedy, gdy jest potrzebne, co przyniesie kolejne oszczędności. Na dachu budynku dydaktycznego "Lipsk" przy ul. Sosnkowskiego zostaną też zainstalowane panele fotowoltaiczne. - Małe kroczki mogą powodować duże efekty - podsumował gość Radia Opole
Tomasz Boczar

Gospodarka

2023-02-08, godz. 20:00 Rządowe dofinansowanie samorządowej komunikacji autobusowej wpływa też na ceny biletów Państwowe dopłaty obniżają koszty publicznego transportu zbiorowego przygranicznych samorządów na południu Opolszczyzny. Dofinansowanie hamuje wzrost cen… » więcej 2023-02-08, godz. 18:00 Dotacje, pożyczki, innowacje. OCRG podpowiada przedsiębiorcom Czy inwestować? Czy wprowadzać ryzykowne innowacje i skąd wziąć na to duże pieniądze? Na te pytania oraz wątpliwości starano się odpowiedzieć dzisiaj… » więcej 2023-02-08, godz. 16:30 Ocieplenie gminnych budynków i uzbrojenie działek. To plany gminy Zawadzkie Prawie 59,5 mln zł wynoszą tegoroczne wydatki gminy Zawadzkie. Na inwestycje samorząd przeznaczy 12 milionów. W planach są dwa duże zadania. » więcej 2023-02-08, godz. 14:45 Co trzecia złotówka budżetu Dobrodzienia zostanie wydana na inwestycje 65 milionów złotych dochodów i 70 milionów po stronie wydatków. Tak na początku lutego wygląda budżet gminy Dobrodzień na 2023 rok. » więcej 2023-02-08, godz. 06:55 Cieplej i ładniej w dwóch publicznych przedszkolach w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle stawia na ciepło w placówkach oświatowych. Ostatnie tygodnie w mieście to prace związane z termomodernizacją w przedszkolach nr 24 i … » więcej 2023-02-07, godz. 19:00 Czy plac przy OSP w Jemielnicy zostanie wyremontowany? Gmina ogłosiła przetarg Gruntowną przebudowę placu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jemielnicy planuje gmina. Pod koniec stycznia ogłoszono przetarg, który obejmuje również… » więcej 2023-02-07, godz. 16:00 Prudnik: są perspektywy wyłonienia wykonawcy przebudowy obiektu na cele publiczne W drugim przetargu gmina Prudnik bliska jest wyłonienia wykonawcy adaptacji budynku z przeznaczeniem na Międzypokoleniowe Centrum Integracji. Wpłynęły cztery… » więcej 2023-02-07, godz. 07:15 Obwodnica Sidziny. Jest wniosek o wydanie decyzji środowiskowej Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Sidziny trafił do wójt gminy Skoroszyce. » więcej 2023-02-06, godz. 18:00 Zapobiegnie suszy i powodziom. Jest porozumienie ws. budowy zbiornika Kotlarnia Przygotowywana od dłuższego czasu budowa zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia w gminie Bierawa nabiera realnych kształtów. Dzisiaj (06.02) w Kuźni Raciborskiej… » więcej 2023-02-06, godz. 16:00 Radosław Nosidlak nowym dyrektorem urzędu pracy w Prudniku Radosław Nosidlak został dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. Stanowisko zajął po Grażynie Klimko, która odeszła na emeryturę po 12 latach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »