Radio Opole » Gospodarka
2022-11-22, 17:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Pogłębia się kryzys na rynku nieruchomości. Deweloperzy ograniczają inwestycje

Budowa domu [fot. Envato]
Budowa domu [fot. Envato]
Konferencja o rynku nieruchomości [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja o rynku nieruchomości [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja o rynku nieruchomości [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja o rynku nieruchomości [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Zaostrzone kryteria obliczania zdolności kredytowej, inflacja i podwyżki stóp procentowych przyczyniły się do spadku sprzedaży mieszkań. Teraz o problemie w ograniczaniu planów inwestycyjnych mówią deweloperzy. Kryzys na rynku nieruchomości dotyczy zwłaszcza mniejszych miast. O tym podczas konferencji organizowanej przez Narodowy Bank Polski w Opolu rozmawiali przedstawiciele branży i eksperci.
- Cała gospodarka światowa chyli się ku upadkowi, nic dobrego raczej nas nie spotka - mówi Andrzej Jakiel, prezes Opolskiego Stowarzyszenia Rynku Nieruchomości, wiceprezydent federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości. - Polski rynek nieruchomości jest w głębokim kłopocie. Wstrzymana została znaczna część inwestycji deweloperskich, rynek wtórny trzyma wysokie ceny, więc nie ma transakcji. Dla "łowców" okazji będzie dopiero sezon w połowie przyszłego roku.

- Takie spowolnienie na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych to zazwyczaj jest od roku do trzech. I zależy od wielu czynników zewnętrznych - dodaje Jacek Łaszek, doradca kierujący zespołem badania rynku i nieruchomości w Narodowym Banku Polskim.

- Niepewność otoczenia powoduje, że my do końca nie wiemy, co się z tymi cenami będzie działo - mówi dr Aleksandra Piasecka z Uniwersytetu Opolskiego, członek Opolskiego Stowarzyszenia Rynku Nieruchomości.

- Część osób oczekuje tego, że te ceny rzeczywiście spadną i to przede wszystkim jest grupa kupujących. Z kolei jeżeli postawimy się po stronie dewelopera czy inwestora, to tutaj drożejące materiały, wysoka inflacja, pojawienie się grupy uchodźców, brak dostępności działek czy znowelizowana ustawa deweloperska, to wszystko powoduje, że powinniśmy się spodziewać wzrostu cen.

Mniejsza zdolność kredytowa klientów sprawiła, że wiele osób musiało zrezygnować z kupna większego mieszkania. W związku z tym firmy deweloperskie szukają nowych rozwiązań.

- Przykładem takiego produktu, który myśmy zmienili, dostosowali do obecnych warunków, jest taka inwestycja, którą rozpoczynamy akurat w Górkach, gdzie pierwotnie planowaliśmy budowę mieszkań rzędu 80 może nawet do 100 m2, a obecnie zmniejszyliśmy ich powierzchnię do 50 m2 - wyjaśnia Mariusz Kaczmarek, dyrektor finansowy Struxi Deweloper.

Zdaniem ekspertów spadek liczby inwestycji i rezygnacja z budowy nowych mieszkań może przyczynić się do braku dostępności mieszkań. - W tym także powinniśmy upatrywać kryzysu na rynku nieruchomości - dodaje dr Aleksandra Piasecka.
Andrzej Jakiel, Jacek Łaszek
dr Aleksandra Piasecka
Mariusz Kaczmarek

Gospodarka

2022-12-01, godz. 19:04 Bez unijnych dotacji nie założyliby własnej firmy. Podsumowano projekt PO WER w regionie Ponad 2200 osób mieszkańców Opolszczyzny założyło działalność gospodarczą dzięki unijnym dotacjom. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu podsumował Program… » więcej 2022-12-01, godz. 18:45 Kędzierzyn-Koźle: wyremontowana Mostowa oddana do użytku Ulica Mostowa w Kędzierzynie-Koźlu już po odbiorach technicznych i oddana do użytku. Remont kolejnego fragmentu drogi powiatowej kosztował 400 tys. zł, z… » więcej 2022-12-01, godz. 15:26 Kędzierzyński Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej obchodzi jubileusz 70-lecia Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ''Blachownia'' w Kędzierzynie-Koźlu obchodzi jubileusz 70-lecia działalności. Z tej okazji… » więcej 2022-12-01, godz. 14:23 Rozpoczęła się dystrybucja węgla w Kluczborku Do Kluczborka wczoraj (30.11) trafiła pierwsza partia węgla przeznaczona do sprzedaży po preferencyjnych cenach. Na razie to 475 ton ekogroszku i 'orzecha'. » więcej 2022-12-01, godz. 13:58 Ciepło w domach dzięki wsparciu z programu "Ciepłe Mieszkanie". Pierwsze umowy podpisane Pierwsze umowy na dofinansowania z programu 'Ciepłe Mieszkanie' w regionie podpisane. 880 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki… » więcej 2022-12-01, godz. 10:15 Porozumienie z uczelniami z Wrocławia pozwoli Politechnice Opolskiej na produkcję zielonej energii Politechnika Opolska ma ambitny plan, by zostać znaczącym producentem energii odnawialnej. Jest porozumienie z ośmioma uczelniami z Wrocławia i pomysł na… » więcej 2022-11-30, godz. 17:00 Tego nie było w planie. Nadprogramowe remonty dróg z dotacjami RFRD dla trzech gmin Cztery dotacje dla trzech opolskich gmin na łączną kwotę 3,4 miliona złotych przekazał dzisiaj (30.11) wojewoda Sławomir Kłosowski. Chodzi o kolejną pulę… » więcej 2022-11-30, godz. 13:40 Kędzierzyńska spółka Grupy Azoty uruchomiła Centrum Badawczo-Rozwojowe Inwestycja o wartości 39 mln zł wzmocni potencjał badawczo-rozwojowy spółki. Centrum zajmie się dostarczaniem wysokiej jakości nowych i ulepszonych produktów… » więcej 2022-11-30, godz. 12:50 Byczyna konsekwentnie spłaca długi, ale przed gminą jeszcze długa droga 28 milionów złotych różnego rodzaju pożyczek i kredytów spłaciła Byczyna przez 4 lata od ostatnich wyborów samorządowych. Kiedy stanowisko burmistrza… » więcej 2022-11-30, godz. 08:00 Nie znikną mało opłacalne kursy autobusowe w powiecie kluczborskim. 1,3 miliona złotych dotacji Na utrzymanie nierentownych połączeń autobusowych pozwoli dotacja zdobyta przez Starostwo Powiatowe w Kluczborku. Samorząd może dołożyć do nieopłacalnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »