Radio Opole » Gospodarka
2022-12-02, 10:10 Autor: Jacek Rudnik

Jak częściowe odmrożenie VAT-u wpłynie na inflację? Ekonomista dr Artur Żurakowski w Radiu Opole

Otwarcie Honorowego Konsulatu Republiki Czeskiej w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie Honorowego Konsulatu Republiki Czeskiej w Opolu [fot. Maciej Marciński]
- Nie widziałbym jeszcze trendu spadkowego i obawiam się, że jest to chwilowa sytuacja - tak ostatni szacunek Głównego Urzędu Statystycznego, odnośnie nieznacznie niższej inflacji, ocenił w "Porannej Rozmowie Radia Opole" ekonomista dr Artur Żurakowski. Jak na jeden z kluczowych parametrów gospodarki wpłynie powrót stawek VAT do wcześniejszych wysokości między innymi na paliwa czy nawozy?
Zgodnie z zapewnieniem rządu, zerowa stawka podatku VAT na żywność ma obowiązywać jeszcze przez co najmniej pół roku, ale powrót VAT na paliwa do wcześniejszego poziomu 23 procent - w ocenie ekonomisty dr Artura Żurakowskiego - nie pozostanie bez wpływu na inflację.

Jak oceniać ostatni szacunek Głównego Urzędu Statystycznego, zgodnie z którym liczona rok do roku inflacja obniżyła do 17, 4 procent?

- Na zmianę wskaźnika głównie miały wpływ ostatnie spadki cen paliw, kosztów energii elektrycznej i gazu, natomiast to nie są stałe trendy. Przed nami zakończenie pewnego subsydiowania VAT i po nowym roku będzie on odmrożony. Mamy zapewnienia rządu odnośnie gwarantowanej stałej ceny dla przedsiębiorców, ale też dla niektórych przedsiębiorców z długofalowymi umowami. Nawet ta cena jest ceną znacznie wyższą niż rok temu - wyjaśnił ekonomista dr Artur Żurakowski.

Jak wskazywał rozmówca Radia Opole, wzrost inflacji zwiększa koszty uzyskania kredytów, co skutecznie hamuje koniunkturę, co więcej nasze wynagrodzenia nie rosną adekwatnie do wzrostu inflacji.

- Mamy pewien element wyczekiwania na ceny nośników energii, muszą być znane, tak by móc przewidzieć koszt funkcjonowania firm, trzeba zagwarantować gospodarce ich dobry i stabilny poziom - konkludował na antenie RO dr Artur Żurakowski.

Inflacja w Polsce rosła niemal nieprzerwanie od 16 miesięcy. Wyjątkiem był luty, gdy spadła z powodu wprowadzenia tzw. tarcz antyinflacyjnych. Według wstępnych danych GUS, na koniec listopada inflacja w Polsce nie przekracza 17,4 procent.
Artur Żurakowski

Gospodarka

2023-02-07, godz. 19:00 Czy plac przy OSP w Jemielnicy zostanie wyremontowany? Gmina ogłosiła przetarg Gruntowną przebudowę placu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jemielnicy planuje gmina. Pod koniec stycznia ogłoszono przetarg, który obejmuje również… » więcej 2023-02-07, godz. 16:00 Prudnik: są perspektywy wyłonienia wykonawcy przebudowy obiektu na cele publiczne W drugim przetargu gmina Prudnik bliska jest wyłonienia wykonawcy adaptacji budynku z przeznaczeniem na Międzypokoleniowe Centrum Integracji. Wpłynęły cztery… » więcej 2023-02-07, godz. 07:15 Obwodnica Sidziny. Jest wniosek o wydanie decyzji środowiskowej Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Sidziny trafił do wójt gminy Skoroszyce. » więcej 2023-02-06, godz. 18:00 Zapobiegnie suszy i powodziom. Jest porozumienie ws. budowy zbiornika Kotlarnia Przygotowywana od dłuższego czasu budowa zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia w gminie Bierawa nabiera realnych kształtów. Dzisiaj (06.02) w Kuźni Raciborskiej… » więcej 2023-02-06, godz. 16:00 Radosław Nosidlak nowym dyrektorem urzędu pracy w Prudniku Radosław Nosidlak został dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. Stanowisko zajął po Grażynie Klimko, która odeszła na emeryturę po 12 latach… » więcej 2023-02-06, godz. 13:44 W Pokoju chcą rozwiązać problemy z ciśnieniem wody Mieszkańcy gminy Pokój wkrótce pożegnają problemy z dostawami wody. Namysłowskie wodociągi, we współpracy z tamtejszym samorządem, wybudują nową stację… » więcej 2023-02-06, godz. 06:17 Opolszczyzna siódma w kraju pod względem wysokości średnich wynagrodzeń Inflacja się utrzymuje, a co z poziomem wynagrodzeń? Czy trzeba wyjechać z województwa opolskiego, żeby lepiej zarabiać? - o to między innymi w Porannej… » więcej 2023-02-06, godz. 06:00 Masz pierwszy rachunek? Złóż wniosek o refundację VAT-u za gaz Można już składać wnioski o refundację VAT-u za gaz. To kolejny, po dodatku węglowym czy osłonowym, sposób wsparcia polskich rodzin proponowany przez … » więcej 2023-02-05, godz. 16:00 Głogówek: gmina wraca do gry o modernizację stadionu Drugą szansę na przebudowę stadionu miejskiego ma gmina Głogówek. Na ten cel jesienią 2021 roku uzyskała z Polskiego Ładu blisko 5 mln zł. Jednak w ubiegłym… » więcej 2023-02-05, godz. 14:00 KOWR szuka dodatkowych pracowników do pomocy przy przetargach dla rolników Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Opolu planuje zwiększenie zatrudnienia, aby usprawnić obsługę rolników indywidualnych zainteresowanych dzierżawą gruntów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »