Radio Opole » Gospodarka
2022-11-18, 11:10 Autor: Katarzyna Plewnia

Otmuchów sprzedaje węgiel po preferencyjnych cenach. Wojewoda: "To opał bardzo dobrej jakości"

Hałda węgla [fot. Maciej Marciński]
Hałda węgla [fot. Maciej Marciński]
Sławomir Kłosowski [fot. Marcin Boczek]
Sławomir Kłosowski [fot. Marcin Boczek]
- Dziękuję, że burmistrz Otmuchowa jako pierwszy sprowadził węgiel na teren swojej gminy i jej mieszkańcy mogą już ten węgiel pozyskiwać - mówił w "Porannej Rozmowie Radia Opole" wojewoda opolski, Sławomir Kłosowski, o dystrybucji w regionie węgla po preferencyjnej cenie.
- Burmistrz Otmuchowa sprowadził 310 ton - dodał wojewoda i zapewnił, że opał jest dobrej jakości. - Wczoraj z 310 ton ubyło już prawe 50 ton, ten węgiel idzie jak woda. I to świadczy o tym, że te wszystkie mity o tym, że to jest węgiel jakiś gorszy, że to jest węgiel wymieszany z miałem, że on nie jest kaloryczny, że on daje więcej popiołu przy spalaniu - to są po prostu nieprawdy. Ja mogę dzisiaj z pełną odpowiedzialnością o tym powiedzieć, bo wczoraj to widziałem - stwierdził

- Węgiel został przywieziony w ramach umowy Otmuchowa z jedną z dwóch spółek dystrybucyjnych wyznaczonych dla województwa opolskiego - to PGG i PGE Paliwa. Ten węgiel ma certyfikat - dodał wojewoda.

- Jeszcze raz to powtórzę i bardzo mocno to podkreślę - węgiel ma certyfikat kaloryczności, a więc ta kaloryczność wskazuje na to, że on jest bardzo wartościowy. Bardzo dużo daje ciepła. Z tego, co mi pan burmistrz przekazywał, bardzo niewiele popiołu pozostaje z tego spalającego się węgla, a więc to również świadczy o tym, że to jest węgiel bardzo dobrej jakości - wskazywał.

- Węgiel jest na hałdach, jest przesiany i czeka, żeby go zabrać, więc apel o to, by jak najszybciej pozyskać go na teren województwa opolskiego i przekazywać w tej ustawowej cenie 2 tys. zł za tonę - zwrócił się do samorządów wojewoda opolski. - Wiele samorządów deklaruje, że będzie sprzedawać węgiel nawet poniżej tej ceny - dodał Kłosowski.
Sławomir Kłosowski, cz. 1
Sławomir Kłosowski, cz. 2

Gospodarka

2023-01-29, godz. 12:45 Ptasia grypa w Opolu i powiecie opolskim. Wojewoda apeluje o szczególną ostrożność Grypa ptaków w kolejnym powiecie w naszym regionie. Tym razem wirus H5N1 stwierdzono u dwóch padłych łabędzie na śluzie w Opolu Wróblinie. W związku z… » więcej 2023-01-27, godz. 20:15 Duże zaangażowanie opolskiej młodzieży w projekt UMWO. 123 przedsięwzięcia w rok 123 przedsięwzięcia udało się zrealizować w ubiegłym roku podczas projektu 'Opolskie dla młodzieży'. Dzisiaj (27.01) w urzędzie marszałkowskim podsumowano… » więcej 2023-01-27, godz. 18:00 EuroMisja. Młodzi Nowocześni przekonują, że Polska powinna wprowadzić walutę euro Przedstawiciele Młodych Nowoczesnych przekonują, że wprowadzenie waluty euro w Opolu to konieczność. Podczas konferencji prasowej przed siedzibą Narodowego… » więcej 2023-01-26, godz. 15:47 Gmina Namysłów ma uchwalony budżet. Wcześniej były spory, a dzisiaj jednogłośnie Rada Miejska w Namysłowie przyjęła budżet gminy na 2023 rok po przegłosowaniu wielu poprawek. Za przyjęciem planu finansowego opowiedziało się 20 radnych… » więcej 2023-01-26, godz. 12:00 W Strefie Aktywności Gospodarczej w Ujeździe powstaje farma fotowoltaiczna Na fotowoltaikę mocno stawia gmina Ujazd. Niedawno na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej jedna z firm ruszyła z budową pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej… » więcej 2023-01-26, godz. 06:00 W Nysie powstała spółdzielnia energetyczna. Chce budować farmę fotowoltaiczną Trzy spółki - Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Opolskie, SIM Nysa oraz Agencja Rozwoju Nysy założyły spółdzielnię energetyczną. Jej celem będzie m.in… » więcej 2023-01-25, godz. 19:00 Niemal zbilansowany budżet gminy Gorzów Śląski. Burmistrz liczy na kolejne inwestycje Co najmniej 5 milionów 700 tysięcy złotych gmina Gorzów Śląski wyda na tegoroczne inwestycje. W budżecie zapisano prawie 32,7 miliona złotych dochodów… » więcej 2023-01-25, godz. 17:30 Ireneusz Jaki o modernizacji oczyszczalni ścieków: Jesteśmy dumni z tej inwestycji Byli wiceprezesi opolskiego WiK-u, wspólnie z prezesem Ireneuszem Jakim, przypominają, że modernizacja oczyszczalni ścieków to największa inwestycja w historii… » więcej 2023-01-25, godz. 15:15 Tegoroczny budżet gminy Izbicko. "Naszym priorytetem jest kanalizacja" Wyjątkowo duży jest w tym roku budżet gminy Izbicko, bo sięga aż 36 mln zł. Samorząd planuje skupić się na sprawach wodno-kanalizacyjnych, ale pieniądze… » więcej 2023-01-25, godz. 13:30 Jest przetarg, będzie remont. Niemodlin będzie wymieniał sieć wodno-kanalizacyjną Do generalnego remontu siatki kanalizacyjnej w ścisłym centrum, czyli wzdłuż całego zabytkowego wrzeciona szykuje się Niemodlin. Właśnie ruszają procedury… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »