Radio Opole » Gospodarka
2022-10-24, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego

Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Dynamika inwestycji lokalnych, transformacja cyfrowa czy opolskie perspektywy dla młodych. To tylko część tematów, które poruszane były dzisiaj (24.10) na Politechnice Opolskiej podczas II Forum Rozwoju Regionalnego. Dyskusje miały przybliżyć nie tylko samorządom i przedsiębiorcom, co mogą zyskać z nowych inwestycji, ale też studentom oraz przyszłym pracownikom pokazać, co dobrego czeka na nich w regionie.
- Samorządy muszą współpracować z inwestorami. Nie ma innej możliwości, jeśli powiaty, czy gminy chcą się rozwijać, to musi być to porozumienie - mówi Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii.

- Ta współpraca między strefami ekonomicznymi, którymi ja zarządzam, a samorządem jest, że tak powiem koniecznością, ale też myślę, że jest przywilejem. Ja się bardzo cieszę, że Opolszczyzna się bardzo rozwija i mamy nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli ogłosić kilka nowych inwestycji. To jest teren, który ma bardzo duży potencjał, a przez wiele lat był zaniedbywany i teraz trzeba to ponadrabiać.

- Cieszę się, że po raz drugi ludzie świata biznesu, nauki i administracji mogą spotkać się w Opolu i rozmawiać. To właśnie w tym trójkącie kształtuje się przyszłość każdego regionu i każdej większej inwestycji - dodaje Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.

- Wszyscy ci partnerzy muszą ze sobą współpracować. My to doskonale tutaj w województwie opolskim rozumiemy. Warto abyśmy próbowali nałożyć nasze regionalne wzywania na trendy ogólnopolskiej, światowe i o nich rozmawiali. Stąd tak ważni gości, partnerzy, za co bardzo serdecznie dziękuje. Tu jest wiele ważnych instytucji, które na co dzień dla tutejszych przedsiębiorców mają kluczowe znaczenie. Dzisiaj opolscy przedsiębiorcy mają tych wszystkich prezesów u siebie.

Jak podkreślił Paweł Kurtasz, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Opolszczyzna, dzięki zmianie pomocy Unii Europejskiej ma większe wsparcie niż na przykład województwo dolnośląskie.

- To działa na korzyści, ale to jest tylko proces wspierający. Musimy pamiętać o tym, że o inwestorów trzeba zabiegać, a trendy inwestycyjne trzeba przygotowywać. Stąd aktywność Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Opolszczyźnie. Zakupiliśmy ostatnio za ponad 100 milionów złotych potężną działkę pod Opolem. To wszystko może spowodować, że możemy liczyć na dużego inwestora, pod warunkiem spełnienia wszystkich warunków. Takie Forum Rozwoju Regionalnego jest nam potrzebne, po to, żeby zbudować coś na kształt koalicji, która jest w stanie tego inwestora tutaj pozyskać

Podczas forum odznaczano też osoby, które przyczyniły się do rozwoju gospodarki i turystyki w naszym regionie. To m.in. Zygmunt Szulc, współwłaściciel firmy Explomet z Opola, która od kilku lat już współpracuje z Politechniką Opolską i zatrudnia młode osoby.

- Bardzo wiele rzeczy wnoszą młodzi ludzie. Tu nie chodzi tylko o wspaniały uśmiech i dziką radość życia, ale też chodzi o to, aby mieli oni fajne pomysły. Mamy takiego doktoranta wdrożeniowego z Politechniki Opolskiej, który w ciągu pół roku zrobił dwa projekty z zakresu automatyki. A jego temat pracy dyplomowej wiążę się z materiałami trójwarstwowymi i grzaniem w tych materiałach.

Dodajmy, że partnerami wydarzenia byli Agencja Rozwoju Przemysłu, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i Platforma Przemysłu Przyszłości.
Grzegorz Piechowiak
Marcin Ociepa
Paweł Kurtasz
Zygmunt Szulc

Gospodarka

2024-06-24, godz. 14:00 Zamknięte z powodu remontu. Problemy kierowców na dwóch traktach wojewódzkich Dwie kolejne drogi wojewódzkie zamknięte na czas prac remontowych. Jedna z nich to ta oznaczona numerem 454. » więcej 2024-06-23, godz. 09:41 Są pieniądze na podnoszenie kwalifikacji zawodowych dla obcokrajowców Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej, którzy przebywają w naszym kraju legalnie i chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, mogą starać się o zwrot kosztów… » więcej 2024-06-21, godz. 12:00 Baborów zmienia oświetlenie. Nowe lampy w całej gminie Samorząd Baborowa przystępuje do kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego. Gmina pozyskała na ten cel ponad 1,3 mln złotych z rządowego programu ''Rozświetlamy… » więcej 2024-06-21, godz. 07:30 Podwyżki taryf za prąd i gaz wymuszą na gminach windowanie lokalnych opłat Gminy z Opolszczyzny szykują się do podnoszenia lokalnych opłat. Od lipca państwowe firmy mają wprowadzić nowe taryfy na prąd i gaz. » więcej 2024-06-20, godz. 20:00 Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw i samorządów były tematami kongresu w Mosznej Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Do zamku w Mosznej przyjechali naukowcy, specjaliści oraz przedsiębiorcy na Opolski Kongres ESG… » więcej 2024-06-20, godz. 15:30 Politechnika Opolska wyróżniła firmy najbardziej przyjazne cudzoziemcom 29 opolskich przedsiębiorstw zgłosiło się do trzeciej edycji konkursu 'Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom'. Dzisiaj (20.06) poznaliśmy laureatów plebiscytu… » więcej 2024-06-20, godz. 09:00 Centrum Integracji Cudzoziemców z nową ofertą dla bezrobotnych obywateli spoza UE Obywatele spoza Unii Europejskiej, którzy szukają pracy, mogą skorzystać z nowej oferty, jaką przygotowało Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu. W ramach… » więcej 2024-06-19, godz. 17:00 "Będzie tętnić życiem". WSSE otworzyła w Brzegu Lokalne Centrum Biznesu Brzeg ma Lokalne Centrum Biznesu. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park otworzyła halę przemysłową na terenie po byłej jednostce wojskowej… » więcej 2024-06-19, godz. 15:00 Jest dokumentacja i pozwolenie. Z poślizgiem ruszy budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach Budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach nie została zakończona - czytamy w „Raporcie o stanie gminy Biała za rok 2023”. W maju dokument przedłożono… » więcej 2024-06-19, godz. 11:26 Karta czy gotówka? Sprawdzamy, czym lepiej i bezpieczniej płacić na wakacjach za granicą Wakacje zaplanowane, a co z wydatkami na nich? Płatności kartą czy gotówką? Przed wyjazdem na zagraniczne wojaże przypominamy, że warto sprawdzić, jakie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »