Radio Opole » Gospodarka
2022-10-24, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego

Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Za nami II Forum Rozwoju Regionalnego [fot.M.Matuszkiewicz]
Dynamika inwestycji lokalnych, transformacja cyfrowa czy opolskie perspektywy dla młodych. To tylko część tematów, które poruszane były dzisiaj (24.10) na Politechnice Opolskiej podczas II Forum Rozwoju Regionalnego. Dyskusje miały przybliżyć nie tylko samorządom i przedsiębiorcom, co mogą zyskać z nowych inwestycji, ale też studentom oraz przyszłym pracownikom pokazać, co dobrego czeka na nich w regionie.
- Samorządy muszą współpracować z inwestorami. Nie ma innej możliwości, jeśli powiaty, czy gminy chcą się rozwijać, to musi być to porozumienie - mówi Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii.

- Ta współpraca między strefami ekonomicznymi, którymi ja zarządzam, a samorządem jest, że tak powiem koniecznością, ale też myślę, że jest przywilejem. Ja się bardzo cieszę, że Opolszczyzna się bardzo rozwija i mamy nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli ogłosić kilka nowych inwestycji. To jest teren, który ma bardzo duży potencjał, a przez wiele lat był zaniedbywany i teraz trzeba to ponadrabiać.

- Cieszę się, że po raz drugi ludzie świata biznesu, nauki i administracji mogą spotkać się w Opolu i rozmawiać. To właśnie w tym trójkącie kształtuje się przyszłość każdego regionu i każdej większej inwestycji - dodaje Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.

- Wszyscy ci partnerzy muszą ze sobą współpracować. My to doskonale tutaj w województwie opolskim rozumiemy. Warto abyśmy próbowali nałożyć nasze regionalne wzywania na trendy ogólnopolskiej, światowe i o nich rozmawiali. Stąd tak ważni gości, partnerzy, za co bardzo serdecznie dziękuje. Tu jest wiele ważnych instytucji, które na co dzień dla tutejszych przedsiębiorców mają kluczowe znaczenie. Dzisiaj opolscy przedsiębiorcy mają tych wszystkich prezesów u siebie.

Jak podkreślił Paweł Kurtasz, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Opolszczyzna, dzięki zmianie pomocy Unii Europejskiej ma większe wsparcie niż na przykład województwo dolnośląskie.

- To działa na korzyści, ale to jest tylko proces wspierający. Musimy pamiętać o tym, że o inwestorów trzeba zabiegać, a trendy inwestycyjne trzeba przygotowywać. Stąd aktywność Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Opolszczyźnie. Zakupiliśmy ostatnio za ponad 100 milionów złotych potężną działkę pod Opolem. To wszystko może spowodować, że możemy liczyć na dużego inwestora, pod warunkiem spełnienia wszystkich warunków. Takie Forum Rozwoju Regionalnego jest nam potrzebne, po to, żeby zbudować coś na kształt koalicji, która jest w stanie tego inwestora tutaj pozyskać

Podczas forum odznaczano też osoby, które przyczyniły się do rozwoju gospodarki i turystyki w naszym regionie. To m.in. Zygmunt Szulc, współwłaściciel firmy Explomet z Opola, która od kilku lat już współpracuje z Politechniką Opolską i zatrudnia młode osoby.

- Bardzo wiele rzeczy wnoszą młodzi ludzie. Tu nie chodzi tylko o wspaniały uśmiech i dziką radość życia, ale też chodzi o to, aby mieli oni fajne pomysły. Mamy takiego doktoranta wdrożeniowego z Politechniki Opolskiej, który w ciągu pół roku zrobił dwa projekty z zakresu automatyki. A jego temat pracy dyplomowej wiążę się z materiałami trójwarstwowymi i grzaniem w tych materiałach.

Dodajmy, że partnerami wydarzenia byli Agencja Rozwoju Przemysłu, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i Platforma Przemysłu Przyszłości.
Grzegorz Piechowiak
Marcin Ociepa
Paweł Kurtasz
Zygmunt Szulc

Gospodarka

2023-03-29, godz. 18:00 Jak zarządzać kapitałem ludzkim w firmie? Konferencja w Oleśnie Przedsiębiorcy z powiatu oleskiego wiedzą już, jak zarządzać kapitałem ludzkim oraz jak pozyskiwać pieniądze na rozwój przedsiębiorstwa. Dziś (29.03)… » więcej 2023-03-29, godz. 16:00 Praca, staż lub praktyka. Duże zainteresowanie Akademickimi Targami na Politechnice 74 firmy z 20 branż prezentowały się podczas Akademickich Targów Pracy Politechniki Opolskiej. Przedsięwzięcie zorganizowano w wersji stacjonarnej pierwszy… » więcej 2023-03-29, godz. 13:30 Nowe miejsca pracy w Nysie. Duże przedsiębiorstwo otwiera zakład produkcyjny Duże polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją odzieży militarnej wkracza do Nysy. W uruchomionym zakładzie produkcyjnym na początek zatrudnienie… » więcej 2023-03-29, godz. 10:03 "Rolnicy chcą się rozwijać". Antoni Konopka o dzierżawie gruntów, które wrócą do Skarbu Państwa - Widoczny jest olbrzymi głód ziemi, rolnicy chcą się rozwijać, a do tego jest konieczne powiększanie gospodarstw - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2023-03-29, godz. 06:30 Blisko 40 zabytków w regionie z dotacją na remont i konserwację Milion 200 tysięcy złotych - tyle pieniędzy z budżetu województwa opolskiego trafi na remont i konserwację zabytków w regionie. W tym roku do urzędu marszałkowskiego… » więcej 2023-03-28, godz. 21:00 "Opolskie inspiracje gospodarcze" o formach wsparcia oferowanych przez urzędy pracy Opolscy przedsiębiorcy szkolili się z form wsparcia oferowanych przez urzędy pracy. Mowa o stażach dla osób wchodzących na rynek pracy czy pokryciu kosztów… » więcej 2023-03-28, godz. 18:30 Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców tematem spotkania w Nysie Idea dobrowolnej składki na ZUS dla przedsiębiorców - to jeden z tematów omówionych podczas dzisiejszego (28.03) spotkania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw… » więcej 2023-03-28, godz. 15:30 Kolonowskie: ponad 3 mln zł kosztował remont ważnego dla mieszkańców budynku To jedna z większych inwestycji przeprowadzonych w ostatnich latach w gminie Kolonowskie. Remont Miejskiego Centrum Kulturalno-Sportowego kosztował ponad 3 mln… » więcej 2023-03-28, godz. 13:30 Wzrosła liczba osób przechodzących na emeryturę. Powód - waloryzacja świadczeń Z wyliczeń opolskiego ZUS wynika, że w styczniu i lutym 2023 roku mieszkańcy regionu złożyli w opolskich placówkach ZUS 1708 wniosków o emeryturę. Dla… » więcej 2023-03-28, godz. 11:00 Była rzeźnia, będzie hotel. Ruszył remont zabytkowego budynku w Nysie Zagrażał bezpieczeństwu ludzi i groził zawaleniem. Mowa o zabytkowym budynku rzeźni w Nysie. Obiekt przejęty przez inwestora doczekał się remontu, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »