Radio Opole » Gospodarka
2022-10-05, 08:45 Autor: Witold Wośtak

SIM w Krapkowicach pisze o kredyt w BGK - na budowę bloku. "Zainteresowanie jest duże"

Wizualizacja bloku SIM w Krapkowicach [fot. archiwum gminy]
Wizualizacja bloku SIM w Krapkowicach [fot. archiwum gminy]
Wizualizacja bloku SIM w Krapkowicach [fot. archiwum gminy]
Wizualizacja bloku SIM w Krapkowicach [fot. archiwum gminy]
Wniosek o 4,4 miliona złotych do Banku Gospodarstwa Krajowego złożyli przedstawiciele Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Krapkowicach. Dokumenty wysłano 28 września, a to następny krok do budowy mieszkań przy ulicy 3 Maja w Otmęcie.
Najpierw ma stanąć jeden budynek z 30 mieszkaniami, a docelowo trzy bloki z 90 lokalami. Koszt jednego budynku wraz z infrastrukturą szacuje się na 15 milionów złotych. - Pod koniec roku będzie nabór dla przyszłych najemców, a wiemy o dużym zainteresowaniu - mówi Józef Piosek, prezes SIM w Krapkowicach.

- Uważam, że na obecne czasy to jedna z lepszych ofert na rynku. Młode małżeństwa mają w tym przypadku lepsze możliwości finansowe, bo nie trzeba zaciągać kredytu hipotecznego na zakup całego mieszkania. Tutaj potrzeba mniejszej kwoty na partycypację w budowie. Później trzeba będzie jeszcze spełnić kryterium dochodowe, które dopiero zostanie określone.

Piosek spodziewa się pozytywnej odpowiedzi BGK na wniosek o częściowe sfinansowanie bloku. Prezes SIM w Krapkowicach wyjaśnia, jak wygląda montaż finansowy.

- 30 procent ma stanowić bezzwrotne dofinansowanie z funduszu dopłat, kolejne 30 procent bankowy kredyt preferencyjny, 20 procent to partycypacja przyszłych najemców, 10 procent dotacji z Krajowego Funduszu Mieszkalnictwa i 10 procent to pieniądze własne spółki SIM.

Pierwszy blok powinien być gotowy na początku 2025 roku. Najemcy będą mieli możliwość dojścia do własności po minimum 15 latach.
Józef Piosek 1
Józef Piosek 2

Gospodarka

2022-11-25, godz. 20:30 "Projekt otworzył oczy wielu uczniom". Pilotaż realizowany przez PUP w Oleśnie Pomoc absolwentom szkół ponadpodstawowych w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Taki był główny cel pilotażowego projektu 'Nowe spojrzenie - nowe… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE 300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu 'Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy'. W Kluczborku podsumowano… » więcej 2022-11-25, godz. 11:54 Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu 'szlaku bursztynowego' w parku miejskim, nawiązującego… » więcej 2022-11-25, godz. 10:07 Korfantów z umową na tańszy węgiel. Dystrybucja prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Polska Grupa Górnicza dostarczy węgiel mieszkańcom gminy Korfantów. Zainteresowanie surowcem w tej gminie jest bardzo duże. Do dziś (25.11) mieszkańcy zgłosili… » więcej 2022-11-25, godz. 09:00 "Trzy Rubiny – Trzy Gminy". Finał Gali Aktywności w Kietrzu Kilkadziesiąt zgłoszeń napłynęło do pierwszej edycji konkursu 'Trzy Rubiny - Trzy Gminy' na najaktywniejsze osoby oraz przedsiębiorców z Baborowa, Branic… » więcej 2022-11-25, godz. 08:00 W Namysłowie czekają na tani opał. Składy nie mają jeszcze umów ze spółkami węglowymi W Namysłowie nie ma zbyt dużego zainteresowania zakupem węgla na preferencyjnych warunkach. Tamtejsze składy nie posiadają jeszcze opału, który trafi do… » więcej 2022-11-24, godz. 18:02 Połączenie sportu i biznesu. I Opolski Wieczór Przedsiębiorczości Zarządzanie kryzysowe, wsparcie dla biznesu i bezpieczeństwo energetyczne. To trzy panele tematyczne pierwszej edycji Opolskiego Wieczoru Przedsiębiorczości… » więcej 2022-11-24, godz. 18:00 W gminie Kietrz będzie można kupić węgiel po preferencyjnych cenach Gmina Kietrz rozpoczęła przyjmowanie wniosków na zakup węgla po preferencyjnych cenach dla gospodarstw domowych. Wnioski mogą składać wyłącznie osoby… » więcej 2022-11-24, godz. 16:30 ZUS informuje. Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu Pieniądze z OFE, również te które znajdują się na kontach w ZUS-ie, podlegają dziedziczeniu. Wypłata nie jest przekazywana z urzędu i jest możliwa jedynie… » więcej 2022-11-24, godz. 13:15 Rośnie bezrobocie w powiecie namysłowskim W powiecie namysłowskim rośnie bezrobocie. Na koniec września bez pracy pozostawało tam 9,3 procent mieszkańców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »