Radio Opole » Gospodarka
2022-08-07, 12:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Najpierw zburzą, później zbudują. W Chróścicach powstaje gminne centrum seniora

Rozpoczęły się pierwsze pracy przy centrum seniora w Chrościcach [fot. archiwum gminy]
Rozpoczęły się pierwsze pracy przy centrum seniora w Chrościcach [fot. archiwum gminy]
Rozpoczęły się pierwsze pracy przy centrum seniora w Chrościcach [fot. archiwum gminy]
Rozpoczęły się pierwsze pracy przy centrum seniora w Chrościcach [fot. archiwum gminy]
Przy ulicy św. Jana w Chróścicach w gminie Dobrzeń Wielki rozpoczęły się prace przy budowie centrum seniora. Nim jednak coś powstanie, to najpierw trzeba coś wyburzyć.
- Trwają prace rozbiórkowe starego budynku, na miejscu którego zostanie wybudowany nowy obiekt - mówi Piotr Szlapa, wójt Dobrzenia Wielkiego. - Będzie to duży budynek o całkiem innej architekturze jak ten dotychczasowy. Ta kubatura ma zapewnić seniorom z terenu naszej gminy możliwość prowadzenia tam różnych zajęć, łącznie z opieką wytchnieniową, z rehabilitacją. Musi to być budynek dostosowany do osób w wieku senioralnym.

Piotr Szlapa dodaje, że od początku zakładano, aby centrum było jak najbardziej funkcjonalne i dawało szerokie możliwości seniorom. Dlatego też projekt budynku jest wielofunkcyjny.

- Zaczynając od aneksu mieszkalnego, który ma być dla osób, które na okres czasowy z niego będą korzystały, przez gabinety rehabilitacyjne, kuchnie, sale do zajęć - wylicza Szlapa. - Chcemy również dostosować teren wokół budynku, aby miał on charakter rekreacyjny.

W ramach zadania zakupiony zostanie również samochód, który będzie dostosowany do potrzeb osób starszych. Dzięki temu seniorzy będą mieli zapewniony transport do swojego centrum.

Całość inwestycji będzie kosztowała 5 milionów 200 tysięcy złotych. Została ona dofinansowana z dwóch rządowych programów. 3 miliony 800 tysięcy złotych pochodzi z Polskiego Ładu, a milion z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Centrum seniora w Chróścicach ma być gotowe do końca przyszłego roku.
Piotr Szlapa
Piotr Szlapa

Gospodarka

2022-10-07, godz. 07:00 GDDKiA przygotowana do zimowego utrzymania autostrady i dróg krajowych. "Chcemy być gotowi już w październiku" Pełną gotowość do sezonu zimowego deklaruje kierownictwo opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. » więcej 2022-10-06, godz. 15:13 Kolejne opolskie gminy otrzymały pieniądze na budowę dróg dojazdowych do pól 805 tysięcy złotych - tyle otrzymały cztery opolskie gminy na budowę lub przebudowę dróg rolnych. Wśród beneficjentów są gminy: Pokój, Dobrzeń Wielki… » więcej 2022-10-06, godz. 10:00 W dawnej Komendzie Joanitów będzie Dom Pracy Twórczej. Jest wykonawca inwestycji w gminie Głubczyce Gmina Głubczyce rozpoczyna przebudowę dawnej Komendy Joanitów w Grobnikach. Dopiero drugi przetarg wyłonił firmę, która będzie realizować to zadanie… » więcej 2022-10-06, godz. 07:10 Kwiaty, znicze i wkłady już są drogie, a będą jeszcze droższe Za niecały miesiąc Wszystkich Świętych. W wielu sklepach już widać palety wypełnione zniczami. Warto przygotować się na cenowy zawrót głowy, w niektórych… » więcej 2022-10-05, godz. 17:41 Czy opolskie innowacjami stoi? Kędzierzyński ZAK w 3 lata na wykorzystaniu wynalazków zarobił 600 milionów złoty… W Zakrzowie ruszyła I Regionalna Konferencja Innowacje - Innowacyjność 2022. Organizatorem wydarzenia jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki we współpracy… » więcej 2022-10-05, godz. 13:17 Żeby nie przegapić terminu. ZUS przypomina o wyprawce szkolnej Chodzi o świadczenie 300 plus w ramach programu 'Dobry Start'. ZUS przypomina, że wnioski przyjmowane będą do 30 listopada. » więcej 2022-10-05, godz. 12:39 Pat na budowie polderu Żelazna. Wody Polskie zrywają umowę z wykonawcą zadania Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informuje, że dziś (5.10) doszło do zerwania umowy z firmą budującą Polder Żelazna w Opolu. Przyczyny zakończenia… » więcej 2022-10-05, godz. 10:30 Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości co do sytuacji na rynku w przyszłym roku. Jest jednak branża odporna na kryz… Jak długo przedsiębiorcy będą zmagać się z kryzysem? Między innymi to pytanie wybrzmiało podczas konferencji, pt. 'Kompas gospodarczy w sercu Opolszczyzny'… » więcej 2022-10-05, godz. 08:45 SIM w Krapkowicach pisze o kredyt w BGK - na budowę bloku. "Zainteresowanie jest duże" Wniosek o 4,4 miliona złotych do Banku Gospodarstwa Krajowego złożyli przedstawiciele Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Krapkowicach. Dokumenty wysłano… » więcej 2022-10-04, godz. 17:54 Przedsiębiorcy szukają sposobu na złagodzenie skutków kryzysu. Spotkali się w Mosznej podczas "Kompasu gospodarcz… Jak lepiej przygotować się na 2023 rok - to było myślą przewodnią uczestników konferencji 'Kompas gospodarczy w sercu Opolszczyzny', którą zorganizowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »