Radio Opole » Gospodarka
2022-01-14, 21:30 Autor: Witold Wośtak

Ceny mieszkań używanych nie powinny rosnąć w tym roku, a nowe mieszkania sprzedają się bardzo szybko

Budowa mieszkań - zdjęcie ilustracyjne [fot. UM Gniezno]
Budowa mieszkań - zdjęcie ilustracyjne [fot. UM Gniezno]
Jakie tendencje będą zauważalne na opolskim rynku nieruchomości w 2022 roku?
W całym województwie deweloperzy realizują nowe inwestycje i choć ceny za metr kwadratowy rosną ze względu na inflację, na razie chętnych nie brakuje.

Co do rynku wtórnego, Andrzej Jakiel, prezes Opolskiego Towarzystwa Rynku Nieruchomości, przekonuje, że w ubiegłym roku ceny były znacznie przeszacowane i nie powinny wzrosnąć.

- Łatwiej będzie też negocjować, szczególnie wśród sprzedających, którym zależy na czasie - dodaje.

- Rynek wtórny różni się tym od pierwotnego, że w znacznej mierze chodzi o stare zasoby. One niestety wymagają znacznych nakładów, ale pozostaną stare. Z tego wynika przewaga rynku pierwotnego i wysyp inwestycji, również w niedużym Opolu. Sprzedaż rozpoczyna się już po wbiciu łopaty. Często budowa nie osiąga nawet stanu surowego, a sprzedaż jest zakończona.

Trudno natomiast przewidzieć, jak duży będzie popyt na mieszkania. Wobec podnoszenia stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski trudniej o kredyt hipoteczny, a raty będą wyższe.
Andrzej Jakiel

Gospodarka

2022-08-16, godz. 17:03 Wodór to kolejna propozycja dealerów Samochody napędzane wodorem mają w przyszłości zastąpić na drogach diesle i pojazdy z silnikami benzynowymi, rzucają także wyzwanie pojazdom elektrycznym… » więcej 2022-08-14, godz. 09:26 Gmina Jemielnica z największym dofinansowaniem do przebudowy dróg rolnych Włodarze sześciu opolskich gmin podpisali w urzędzie marszałkowskim umowy na dotacje do przebudowy dróg dojazdowych do pól. Samorządy pozyskały na ten… » więcej 2022-08-13, godz. 14:22 "Elektryki" w ogniu, czyli co zrobić na wypadek pożaru? Opolscy strażacy szkolą się w tym zakresie Jak gasić pożary samochodów elektrycznych? Szkolenia dla strażaków z tego zakresu prowadzone są w salonach samochodowych w Opolu. Jeszcze kilka lat temu… » więcej 2022-08-12, godz. 18:00 ZAK Grupa Azoty zaprzecza, jakoby miała związek ze śnięciem ryb w Odrze Nie ma żadnych podstaw, aby katastrofa ekologiczna na Odrze była łączona z działalnością ZAK. W Kanale Kędzierzyńskim nie stwierdzono podwyższonych zawartości… » więcej 2022-08-12, godz. 13:33 Kombinat w Kietrzu zakończył żniwa. ''Mamy jedne z najlepszych plonów w ostatnich latach'' Kombinat w Kietrzu po blisko trzech tygodniach pracy zakończył tegoroczne żniwa. Zebrano właśnie ostatnie plony. W tym roku w strukturze zasiewów było ponad… » więcej 2022-08-11, godz. 18:30 Kominiarze ostrzegają: tej zimy z powodu cen węgla do pieców mogą trafić stare meble, wersalki i plastik Kominiarze z 17 krajów z różnych stron świata debatują w Prószkowie koło Opola nad wyzwaniami dla ich branży w sytuacji drożejących paliw. W kongresie… » więcej 2022-08-11, godz. 17:08 Podzielono pieniądze na projekty ekologiczne w ramach inicjatywy "Mamy rady na odpady" 19 organizacji społecznych z regionu będzie edukować i szkolić na temat racjonalnego wykorzystania odpadów czy prawidłowej segregacji śmieci. Urząd marszałkowski… » więcej 2022-08-11, godz. 14:12 6 gmin i prawie 800 tysięcy złotych. Kolejne samorządy dostały pieniądze na drogi dojazdowe do pól Włodarze sześciu opolskich gmin podpisali (11.08) w urzędzie marszałkowskim umowy o dotacje na przebudowę dróg dojazdowych do pól. » więcej 2022-08-11, godz. 11:51 Coraz pewniejsza jest budowa tężni solankowej w Rudnikach. Oferty z przetargu nie przekraczają możliwości finansowych… Dwie firmy zgłosiły się do przetargu na budowę tężni solankowej w Rudnikach. Obie propozycje oscylują wokół kosztorysu na poziomie 300 tysięcy złot… » więcej 2022-08-10, godz. 11:12 Za kilka tygodni łatwiej będzie się jeździć po gminie Rudniki dzięki budowie drogi Kuźnica-Dalachów Blisko 2 miliony złotych kosztuje budowa drogi łączącej Kuźnicę z Dalachowem w gminie Rudniki. Trasa przebiegająca przez grunty rolne będzie mieć duże… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »