Radio Opole » Gospodarka
2022-01-14, 21:30 Autor: Witold Wośtak

Ceny mieszkań używanych nie powinny rosnąć w tym roku, a nowe mieszkania sprzedają się bardzo szybko

Budowa mieszkań - zdjęcie ilustracyjne [fot. UM Gniezno]
Budowa mieszkań - zdjęcie ilustracyjne [fot. UM Gniezno]
Jakie tendencje będą zauważalne na opolskim rynku nieruchomości w 2022 roku?
W całym województwie deweloperzy realizują nowe inwestycje i choć ceny za metr kwadratowy rosną ze względu na inflację, na razie chętnych nie brakuje.

Co do rynku wtórnego, Andrzej Jakiel, prezes Opolskiego Towarzystwa Rynku Nieruchomości, przekonuje, że w ubiegłym roku ceny były znacznie przeszacowane i nie powinny wzrosnąć.

- Łatwiej będzie też negocjować, szczególnie wśród sprzedających, którym zależy na czasie - dodaje.

- Rynek wtórny różni się tym od pierwotnego, że w znacznej mierze chodzi o stare zasoby. One niestety wymagają znacznych nakładów, ale pozostaną stare. Z tego wynika przewaga rynku pierwotnego i wysyp inwestycji, również w niedużym Opolu. Sprzedaż rozpoczyna się już po wbiciu łopaty. Często budowa nie osiąga nawet stanu surowego, a sprzedaż jest zakończona.

Trudno natomiast przewidzieć, jak duży będzie popyt na mieszkania. Wobec podnoszenia stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski trudniej o kredyt hipoteczny, a raty będą wyższe.
Andrzej Jakiel

Gospodarka

2022-01-25, godz. 12:14 Uczeń głubczyckiego Rolniczaka wyróżniony w ogólnopolskim konkursie ZUS Marcel Stankiewicz, uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach, zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie Zakładu Ubezpieczeń… » więcej 2022-01-25, godz. 09:00 Otmuchów inwestuje w infrastrukturę społeczną oraz oświatową Ocieplanie i termomodernizacja szkół, a także modernizacja kotłowni - to jeden z priorytetów w gminie Otmuchów. Samorząd zamierza także wspierać seniorów… » więcej 2022-01-25, godz. 08:00 Wiele inwestycji, ale też niepewność co do kosztów ogrzewania budynków. Budżet gminy Gorzów Śląski Około 5 milionów złotych planuje w tym roku przeznaczyć na inwestycje gmina Gorzów Śląski. » więcej 2022-01-24, godz. 17:45 Pracownicy ZUS i KAS wyjaśniali nowe rozwiązania podatkowe w ramach Polskiego Ładu Pracownicy skarbówki i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniają przepisy Polskiego Ładu. Dzisiaj (24.01) taką akcję zorganizowano w placówkach ZUS… » więcej 2022-01-24, godz. 13:15 Głubczycki "pośredniak" ma dotacje dla młodych przedsiębiorców Rozpoczął się II nabór wniosków w ramach projektu ''Młodzi, kreatywni, przedsiębiorczy w powiecie głubczyckim''. Dedykowany jest osobom do 30. roku życia… » więcej 2022-01-22, godz. 17:30 Wspólne dyżury organizuje ZUS i KAS. Tematem będzie Polski Ład Dwa dni wspólnych dyżurów z myślą o przedsiębiorcach organizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Krajowa Administracja Skarbowa. Konsultanci będą wyjaśniać… » więcej 2022-01-22, godz. 11:18 "Świeży" budżet już idzie do pierwszej poprawki. Burmistrz Artur Rolka o finansach Paczkowa W Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Paczkowa Artur Rolka, o tym, dlaczego jego gmina przyjęła uchwałę budżetową dopiero w styczniu tego roku. » więcej 2022-01-21, godz. 19:00 Zabytki Białej zostaną zrewitalizowane. Prudnicka gmina jako pierwsza w województwie podpisała umowę z wykonawcami… Ponad 7,3 mln złotych przeznaczy gmina Biała na remont miejskich obiektów zabytkowych w ramach modernizacji infrastruktury turystycznej. Pieniądze na ten cel… » więcej 2022-01-21, godz. 11:56 Kssenon ma powstać na Opolszczyźnie. To unikatowa oferta dla małych przedsiębiorców Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna szuka na Opolszczyźnie miejsca na lokalizację projektu Kssenon. Jest to akcelerator biznesowy dedykowany dla małych… » więcej 2022-01-20, godz. 18:00 Branice "zyskały" kilkudziesięciu nowych mieszkańców. To efekt całorocznej meldunkowej akcji prowadzonej przez władze… Zakończyła się akcja 'Zamelduj się w gminie Branice' skierowana do osób, które w ciągu ostatniego roku zameldowały się tutaj na pobyt stały. Wszyscy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »