Radio Opole » Gospodarka
2021-11-29, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Coraz bliżej wyłonienia wykonawcy na ostatnie etapy ścieżki pieszo-rowerowej z Opola do Turawy. Jedna oferta mieści się w kosztorysach

ścieżka pieszo-rowerowa [zdj. Jan Poniatyszyn]
ścieżka pieszo-rowerowa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Turawski magistrat otworzył koperty w przetargu na budowę ścieżki pieszo-rowerowej, która połączy Turawę z Opolem. Chodzi o dwa ostatnie etapy tej inwestycji o łącznej długości blisko 6 kilometrów. Nowe odcinki połączą Kotórz Mały z ulicą Harcerską w Turawie.
Do przetargu zgłosiło się osiem firm. Tylko jedna z nich zmieściła się w założonych kosztorysach, a te opiewały na ponad 9,5 miliona złotych.

- Rozbieżności były dość spore - informuje Aleksandra Kansy-Grzesik, kierownik referatu budownictwa w urzędzie gminy Turawa. - Na część, która przebiega przez Kotórz Wielki i Turawę, to najtańsza oferta wynosiła niecałe 7, 5 miliona złotych, a najdroższa przekroczyła 11 milionów złotych. Na kolejną część najtańsza oferta wynosiła niecałe 2,2 miliona złotych, a najdroższa prawie 3,5 miliona złotych.

Teraz firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę musi uzupełnić wszystkie kwestie formalne. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to umowa gminy z wykonawcą ma zostać podpisana jeszcze w tym roku, a prace mają ruszyć od razu.

- Ceny przedstawione w przetargu zmieściły się w kosztorysach. Były przygotowywane pięć lat temu i tu mamy sporą finansową dysproporcję, którą trzeba będzie uzupełnić z budżetu gminy - dodaje Aleksandra Kansy-Grzesik. - Jest duże przekroczenie założeń i kosztów, które były przedstawiane we wniosku o dofinansowanie. Od tego czasu bardzo dużo się zmieniło. Mamy pandemię, ceny poszły bardzo w górę i nie wiemy, co będzie w kolejnym roku. Różnica z założeniami z 2016 roku, to około 6 milionów złotych.

Ścieżka pieszo-rowerowa z Opola do Turawy ma być gotowa w październiku 2023 roku. Koszt jej budowy to około 20 milionów złotych. Inwestycja dofinansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Aleksandra Kansy-Grzesik
Aleksandra Kansy-Grzesik

Gospodarka

2022-01-26, godz. 11:00 Gmina Głogówek przygotowuje się do budowy nowego przedszkola Konkretyzują się plany budowy przedszkola w Głogówku. Na ukończeniu jest projekt nowej siedziby Przedszkola Publicznego nr 4. Budynek ma powstać na terenie… » więcej 2022-01-26, godz. 07:45 Rusza program "Opolscy Zawodowcy 2022". 2700 osób będzie mogło skorzystać z pięciu projektów. To staże, dotacje… Ponad 2700 osób będzie mogło skorzystać z pięciu projektów kształcenia i rozwijania kompetencji w ramach dużego programu 'Opolscy Zawodowcy 2022'. To inicjatywa… » więcej 2022-01-25, godz. 12:14 Uczeń głubczyckiego Rolniczaka wyróżniony w ogólnopolskim konkursie ZUS Marcel Stankiewicz, uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach, zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie Zakładu Ubezpieczeń… » więcej 2022-01-25, godz. 09:00 Otmuchów inwestuje w infrastrukturę społeczną oraz oświatową Ocieplanie i termomodernizacja szkół, a także modernizacja kotłowni - to jeden z priorytetów w gminie Otmuchów. Samorząd zamierza także wspierać seniorów… » więcej 2022-01-25, godz. 08:00 Wiele inwestycji, ale też niepewność co do kosztów ogrzewania budynków. Budżet gminy Gorzów Śląski Około 5 milionów złotych planuje w tym roku przeznaczyć na inwestycje gmina Gorzów Śląski. » więcej 2022-01-24, godz. 17:45 Pracownicy ZUS i KAS wyjaśniali nowe rozwiązania podatkowe w ramach Polskiego Ładu Pracownicy skarbówki i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniają przepisy Polskiego Ładu. Dzisiaj (24.01) taką akcję zorganizowano w placówkach ZUS… » więcej 2022-01-24, godz. 13:15 Głubczycki "pośredniak" ma dotacje dla młodych przedsiębiorców Rozpoczął się II nabór wniosków w ramach projektu ''Młodzi, kreatywni, przedsiębiorczy w powiecie głubczyckim''. Dedykowany jest osobom do 30. roku życia… » więcej 2022-01-22, godz. 17:30 Wspólne dyżury organizuje ZUS i KAS. Tematem będzie Polski Ład Dwa dni wspólnych dyżurów z myślą o przedsiębiorcach organizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Krajowa Administracja Skarbowa. Konsultanci będą wyjaśniać… » więcej 2022-01-22, godz. 11:18 "Świeży" budżet już idzie do pierwszej poprawki. Burmistrz Artur Rolka o finansach Paczkowa W Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Paczkowa Artur Rolka, o tym, dlaczego jego gmina przyjęła uchwałę budżetową dopiero w styczniu tego roku. » więcej 2022-01-21, godz. 19:00 Zabytki Białej zostaną zrewitalizowane. Prudnicka gmina jako pierwsza w województwie podpisała umowę z wykonawcami… Ponad 7,3 mln złotych przeznaczy gmina Biała na remont miejskich obiektów zabytkowych w ramach modernizacji infrastruktury turystycznej. Pieniądze na ten cel… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »