Radio Opole » Gospodarka
2021-11-25, 11:00 Autor: Jacek Rudnik

Od grudnia wyższe limity dorabiania dla emerytów i rencistów

Sebastian Szczurek [fot. Łukasz Fura]
Sebastian Szczurek [fot. Łukasz Fura]
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Opolu przypomina dorabiającym do wcześniejszej emerytury lub renty, że od grudnia zwiększają się progi dochodów, do których będzie można dorabiać bez konsekwencji.
Na limity podczas dorabiania do świadczeń nie muszą zważać osoby, które przeszły na emeryturę po przekroczeniu powszechnego wieku emerytalnego, czyli dla kobiet po 60. roku życia, a dla mężczyzn po 65.

Natomiast, jeśli ktoś pobiera emeryturę wcześniejszą, a czerpie dodatkowe dochody z pracy, to powinien pamiętać o kilku ograniczeniach. Jeśli je przekroczy, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić przyznane świadczenie.

- Żeby nie narazić się na zmniejszenie emerytury lub renty, dodatkowy przychód nie może być wyższy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od grudnia to kwota 3960,20 złotych brutto.

- Z kolei, żeby ZUS nie zawiesił wypłaty świadczenia, przychody nie mogą być wyższe niż 130 procent przeciętnego wynagrodzenia, czyli 7354,50 złotych. Warto zapamiętać te kwoty, by dorabiać bezpiecznie, czyli cieszyć się z pieniędzy uzyskiwanych z pracy bez uszczuplenia świadczeń wypłacanych przez ZUS – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Co się stanie jeśli dodatkowe przychody będą oscylowały w granicach od 70 proc. do
130 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Wówczas świadczenie z ZUS będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń i wynosi obecnie:
- 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
- 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
- 549,71 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Zupełnie inaczej jest w przypadku renty socjalnej. To świadczenie może być zawieszone dopiero po przekroczeniu przychodu o kwotę 3960,20 zł brutto.

Co do zasady na limity dorabiania nie muszą się oglądać emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny.

Wyjątek stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1250,88 zł brutto).

Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum – dodaje rzecznik ZUS w Opolu.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową.
Sebastian Szczurek

Gospodarka

2021-11-26, godz. 19:00 Kolejna droga w Opolu oddana do użytku. Tym razem zakończono budowę łącznika ulicy Sieradzkiej z Bielską Kolejna wyremontowana droga w Opolu gotowa do użytku. Chodzi o połączenie ulicy Sieradzkiej z ul. Bielską na osiedlu Malinka. W ramach inwestycji zamontowano… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 Szkołę w Kórnicy czeka termomodernizacja za ponad 2,5 mln złotych Szkoła w Kórnicy przejdzie kompleksową modernizację energetyczną. Po kilku latach przygotowań i czterech ogłoszonych przetargach w końcu udało się wyłonić… » więcej 2021-11-26, godz. 14:45 Transport publiczny w powiecie głubczyckim i prudnickim wchodzi na wyższy poziom. Samorządowcy z południa regionu będą… Powiatowo-Gminny Związek Transportu 'Pogranicze' w Głubczycach rozpoczyna swoją działalność. Głównym zadaniem instytucji, do której należą powiaty głubczycki… » więcej 2021-11-26, godz. 12:45 Grodków chce modernizować systemy ogrzewania w szkołach i wiejskich świetlicach. W części budynków do produkcji… Grodkowski magistrat chce skuteczniej walczyć ze smogiem. Pomóc w tym mają panele słoneczne i wymiana pieców w budynkach szkół. » więcej 2021-11-26, godz. 10:45 "Obniżenie akcyzy czy VAT może pomóc obniżyć inflację". Diana Rokita-Poskart z Politechniki Opolskiej o tarczy i… Propozycje tarczy antyinflacyjnej oceniła w Porannej Loży Radiowej ekonomistka z Politechniki Opolskiej dr Diana Rokita-Poskart. » więcej 2021-11-25, godz. 19:00 Mniej ciągników i trzody, ale więcej drobiu i bydła. Urząd Statystyczny w Opolu pokazał pierwsze wyniki spisu ro… Koncentracja, specjalizacja i regionalizacja produkcji rolnej - to podstawowe wnioski z Powszechnego Spisu Rolnego 2020 dla Opolszczyzny. » więcej 2021-11-25, godz. 18:30 Zmiany na drodze wojewódzkiej numer 429. W najbliższych tygodniach zostanie wprowadzony ruch wahadłowy Wracamy do tematu drogi wojewódzkiej numer 429. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu na 3-kilometrowym odcinku pomiędzy Polską Nową Wsią a Wawelnem rozpoczęto… » więcej 2021-11-25, godz. 15:15 Zakończono budowę mostu w Kopicach Po pięciu miesiącach od rozpoczęcia prac oficjalnie zakończono budowę mostu w Kopicach. Inwestycja nie należała do łatwych, ponieważ podczas prac kilkukrotnie… » więcej 2021-11-25, godz. 13:00 Oferty budowy akwarium w opolskim zoo wciąż za drogie. Miasto ogłosiło kolejny przetarg na nowych zasadach Opolski ratusz unieważnił trzeci już przetarg na budowę akwarium w opolskim ogrodzie zoologicznym. Mimo podzielenia inwestycji na trzy etapy, oferty wszystkich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »