Radio Opole » Gospodarka
2021-11-25, 11:00 Autor: Jacek Rudnik

Od grudnia wyższe limity dorabiania dla emerytów i rencistów

Sebastian Szczurek [fot. Łukasz Fura]
Sebastian Szczurek [fot. Łukasz Fura]
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Opolu przypomina dorabiającym do wcześniejszej emerytury lub renty, że od grudnia zwiększają się progi dochodów, do których będzie można dorabiać bez konsekwencji.
Na limity podczas dorabiania do świadczeń nie muszą zważać osoby, które przeszły na emeryturę po przekroczeniu powszechnego wieku emerytalnego, czyli dla kobiet po 60. roku życia, a dla mężczyzn po 65.

Natomiast, jeśli ktoś pobiera emeryturę wcześniejszą, a czerpie dodatkowe dochody z pracy, to powinien pamiętać o kilku ograniczeniach. Jeśli je przekroczy, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić przyznane świadczenie.

- Żeby nie narazić się na zmniejszenie emerytury lub renty, dodatkowy przychód nie może być wyższy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od grudnia to kwota 3960,20 złotych brutto.

- Z kolei, żeby ZUS nie zawiesił wypłaty świadczenia, przychody nie mogą być wyższe niż 130 procent przeciętnego wynagrodzenia, czyli 7354,50 złotych. Warto zapamiętać te kwoty, by dorabiać bezpiecznie, czyli cieszyć się z pieniędzy uzyskiwanych z pracy bez uszczuplenia świadczeń wypłacanych przez ZUS – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Co się stanie jeśli dodatkowe przychody będą oscylowały w granicach od 70 proc. do
130 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Wówczas świadczenie z ZUS będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń i wynosi obecnie:
- 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
- 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
- 549,71 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Zupełnie inaczej jest w przypadku renty socjalnej. To świadczenie może być zawieszone dopiero po przekroczeniu przychodu o kwotę 3960,20 zł brutto.

Co do zasady na limity dorabiania nie muszą się oglądać emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny.

Wyjątek stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1250,88 zł brutto).

Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum – dodaje rzecznik ZUS w Opolu.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową.
Sebastian Szczurek

Gospodarka

2022-05-25, godz. 16:10 Cztery opolskie gminy otrzymały rządowe dotacje na remonty lokalnych dróg Cztery opolskie gminy wyremontują lokalne drogi dzięki kolejnym dotacjom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzisiaj (25.05) w urzędzie wojewódzkim podpisano… » więcej 2022-05-25, godz. 10:00 Ponad 9 procent w górę. Rosną składki odkładane na kontach emerytalnych ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje składki, które są odkładane na koncie emerytalnym i na subkoncie. Dzieje się każdego roku w czerwcu. Gościem… » więcej 2022-05-24, godz. 20:30 Ciekawostki i porównania z Opolszczyzny, czyli najnowszy raport Urzędu Statystycznego W ubiegłym roku było chłodniej niż 21 lat temu. Między innymi taką ciekawostkę odnośnie klimatu pokazuje raport o naszym województwie, który opublikował… » więcej 2022-05-24, godz. 17:09 WUP w Opolu czeka na młodych stażystów. Są wolne miejsca Młodzi bezrobotni mieszkańcy naszego regionu mają szansę na znalezienie pracy. Możliwe jest to dzięki projektowi 'Opolskie staże z POWEREM'. Aby z takiej… » więcej 2022-05-24, godz. 13:38 Dorabiasz na emeryturze? Sprawdź, jakie są limity na kolejne miesiące ZUS ma dobre informacje dla około 12 tysięcy wcześniejszych emerytów oraz rencistów na Opolszczyźnie, którzy dorabiają sobie do świadczeń. » więcej 2022-05-23, godz. 18:41 Nowa droga w Gorzowie Śląskim. Ma stanowić zachętę dla potencjalnych inwestorów Lepszy dojazd i większe szanse na pozyskanie nowych inwestorów. Takie są cele nowo oddanej do użytku drogi dojazdowej w Gorzowie Śląskim. Powstała ona przy… » więcej 2022-05-22, godz. 13:00 W trzech sołectwach Murowa trwają prace drogowe. Z utrudnieniami trzeba liczyć się do połowy lipca Na te inwestycje mieszkańcy czekali od lat. Gmina Murów remontuje drogi w trzech miejscowościach: Zagwiździu, Kałach i Dębińcu. Budowana jest nowa infrastruktura… » więcej 2022-05-21, godz. 19:20 "Patrzymy i podziwiamy każde stoisko". Za nami kolejny dzień Międzynarodowych Targów Turystycznych. Jutro już ost… Za nami drugi dzień Międzynarodowych Targów Turystycznych na opolskim rynku. Odwiedzający stoiska mogli nie tylko poznać najciekawsze zakątki danego regionu… » więcej 2022-05-21, godz. 09:07 Ruszyły wypłaty "żłobkowego". To pieniądze dla placówek a nie dla rodziców W skali kraju dofinansowanie przyznano na ponad 65 tysięcy dzieci. ZUS wypłacił pierwszą transzę 'żłobkowego'. Pieniądze zgodnie z założeniami programu… » więcej 2022-05-19, godz. 20:00 Poszukiwani kierowcy autobusów MZK w Opolu. To praca także dla pań Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu ogłosił nabór na kierowców autobusów. Oferty są kierowane do osób posiadających prawo jazdy kat. D, ale także osób… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »