Radio Opole » Gospodarka
2021-10-07, 17:30 Autor: Witold Wośtak

Będzie ogrzewanie gazowe zamiast starych pieców. Kluczborskie samorządy odebrały dotacje urzędu marszałkowskiego

Podpisanie umów z kluczborskimi samorządami [fot. archiwum Urzędu Miejskiego w Kluczborku]
Podpisanie umów z kluczborskimi samorządami [fot. archiwum Urzędu Miejskiego w Kluczborku]
Kolejny krok do poprawy jakości powietrza w Kluczborku. Ponad 2 miliony złotych gmina przeznaczy na wymianę źródeł ciepła. Projekt, sumą 1,3 miliona złotych, dofinansował urząd marszałkowski.
Dziś strony podpisały stosowną umowę.

- Ekologiczne źródła ciepła zostaną zamontowane w 37 mieszkaniach i 1 budynku wielorodzinnym, który ma 22 mieszkania. To daje nam łącznie 59 lokali mieszkalnych, gdzie zostaną poprawione względy ekologiczne. Będą przyłącza gazowe, czyli to, co dzisiaj powinno - mówi burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar.

Wicemarszałek Antoni Konopka zwrócił uwagę na zapisy projektu gminnego odnośnie działań informacyjno-promocyjno-edukacyjnych.

- To znakomite uzupełnienie naszego programu, między innymi programu LIFE, który realizujemy. To system zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego. Edukacja oraz informacja to ważne elementy.

Samorząd powiatowy podjął się wymiany starego pieca w Centrum Kultury w Kluczborku. Starosta Mirosław Birecki zapowiada również termomodernizację tego budynku w przyszłości.

- On będzie służyć mieszkańcom Kluczborka, i nie tylko, w celach kulturalnych. To jest składowa Centrum Kultury w Kluczborku, czyli dużego projektu, który wspólnie z burmistrzem udało nam się zrealizować. Oceniam to jako bardzo pożyteczne dla wszystkich mieszkańców.

Marszałek Andrzej Buła zaznacza, że termomodernizacja budynków zabytkowych jest coraz trudniejsza.

- Nie można naruszyć zewnętrznej elewacji. Myślę, że na przyszłość musimy znaleźć jakiś kompromis w tym wszystkim. Inaczej nie poradzimy sobie z całym zasobem szkół i innych budynków przedwojennych. Problem pozostanie - one będą niszczeć, a my nie zdobędziemy możliwości wyremontowania budynków.

Dotacje pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Jarosław Kielar
Antoni Konopka
Mirosław Birecki
Andrzej Buła

Gospodarka

2021-11-29, godz. 15:30 Na budowanej obwodnicy Olesna wylano pierwsze warstwy asfaltu. Postęp prac sięga 30 procent, ale zbliża się przerwa… Trzydziestu procent sięga zaawansowanie budowy obwodnicy Olesna. Prace przy pierwszym odcinku drogi ekspresowej na Opolszczyźnie ruszyły na początku roku… » więcej 2021-11-29, godz. 13:00 W Głubczycach rozpoczął się remont basenu miejskiego Gmina Głubczyce podpisała umowę na remont basenu miejskiego. Pierwszy etap prac zakłada między innymi przebudowę brodzika i basenu środkowego oraz wykonanie… » więcej 2021-11-29, godz. 12:30 Ujazd dołączy do gmin, które płacą tzw. janosikowe Ujazd niedługo ma dołączyć do gmin, które płacą tzw. janosikowe, czyli część swoich dochodów odprowadzają do budżetu państwa, aby pomóc biedniejszym… » więcej 2021-11-29, godz. 10:00 Wszystko idzie zgodnie z planem. Na koniec kwietnia 2022 r. zaplanowano finisz remontu oczyszczalni w Gościejowicach koło… Modernizacja oczyszczalni w Gościejowicach w gminie Niemodlin zrealizowana jest w około 70 proc. Na ukończeniu są kluczowe prace związane z infrastrukturą… » więcej 2021-11-29, godz. 07:00 Końca nie widać. Remont ulic w dzielnicy Generalskiej w Opolu jeszcze potrwa Remont ulic w dzielnicy Generalskiej w Opolu nie skończy się w tym roku. Choć prace na niektórych ulicach są już ukończone, to MZD ma w planie przebudowę… » więcej 2021-11-28, godz. 19:45 Październik był kolejnym miesiącem z niższym bezrobociem w regionie Październik był kolejnym miesiącem, kiedy w regionie odnotowano spadek bezrobocia. W porównaniu do września liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach… » więcej 2021-11-28, godz. 08:54 Wykorzystali oszczędności z poprzedniego przetargu. Murów rozbudowuje kanalizację Po nowym roku rozpocznie się drugi etap budowy kanalizacji w Starych Budkowicach. Sieć zostanie dokończona na dwóch ulicach - Zagwiździańskiej oraz Targ… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Ma być taniej, ale najpierw będzie drożej. Aby obniżyć ceny za śmieci Tarnów Opolski przystąpi do "Czystego re… To ma być antidotum między innymi na rosnące ceny wywozu odpadów. Radni Tarnowa Opolskiego zdecydowali, że gmina w przyszłym roku przystąpi do Związku… » więcej 2021-11-26, godz. 19:00 Kolejna droga w Opolu oddana do użytku. Tym razem zakończono budowę łącznika ulicy Sieradzkiej z Bielską Kolejna wyremontowana droga w Opolu gotowa do użytku. Chodzi o połączenie ulicy Sieradzkiej z ul. Bielską na osiedlu Malinka. W ramach inwestycji zamontowano… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 Szkołę w Kórnicy czeka termomodernizacja za ponad 2,5 mln złotych Szkoła w Kórnicy przejdzie kompleksową modernizację energetyczną. Po kilku latach przygotowań i czterech ogłoszonych przetargach w końcu udało się wyłonić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »