Radio Opole » Gospodarka
2021-09-09, 16:40 Autor: Daniel Klimczak

Szybowice doczekały się kanalizacji. W ciągu 9 lat sieć ma dotrzeć do każdej miejscowości w gminie Prudnik

Uruchomienie kanalizacji w Szybowicach [fot. Daniel Klimczak]
Uruchomienie kanalizacji w Szybowicach [fot. Daniel Klimczak]
Uruchomienie kanalizacji w Szybowicach [fot. Daniel Klimczak]
Uruchomienie kanalizacji w Szybowicach [fot. Daniel Klimczak]
Uruchomienie kanalizacji w Szybowicach [fot. Daniel Klimczak]
Uruchomienie kanalizacji w Szybowicach [fot. Daniel Klimczak]
Uruchomienie kanalizacji w Szybowicach [fot. Daniel Klimczak]
Uruchomienie kanalizacji w Szybowicach [fot. Daniel Klimczak]
Mieszkańcy kolejnej miejscowości w gminie Prudnik mogą już korzystać z sieci kanalizacyjnej.
Dziś (09.09) oficjalnie uruchomiono przepompownię ścieków obsługującą część Szybowic. Jak wskazuje prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku Paweł Kawecki, dzięki temu mieszkańcy kilkudziesięciu posesji nie będą już musieli pamiętać o zamawianiu beczkowozu.

- Jesteśmy na etapie oddania pierwszej części tego terenu zabudowanego. Wcześniej wykonaliśmy prawie 2 kilometry tranzytu między Niemysłowicami a Szybowicami. W tej chwili oddajemy około 3 tysięcy metrów przewodu, w sumie 58 przyłączy, czyli tak szacujemy, jakieś 340 - 350 osób z tego skorzysta - tłumaczy.

Kolejny etap prac ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Wówczas do sieci zostanie podłączona podobna liczba gospodarstw co dziś. Do pełnego skanalizowania wsi potrzeba dobudowania kolejnych ponad 8 kilometrów rur, co ma potrwać do połowy 2023 roku.

Burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak zauważa, że tego typu inwestycje nie tylko ułatwiają codzienne życie mieszkańców, ale i zwiększają turystyczną atrakcyjność terenu.

- Bardzo ważną drogą do tego jest, aby turysta, który do nas przyjeżdża, przede wszystkim to odczuł, że tu jest świeże powietrze, nie ma smrodu, jest bieżąca woda. To jest taki może mało widoczny element naszego życia, o którym często zapominamy, traktujemy to jako rzecz oczywistą, ale taką rzeczą oczywistą nie jest - dodaje.

Mimo, że ponad 80 procent mieszkańców gminy ma dostęp do kanalizacji, sieć nadal nie została doprowadzona do Mieszkowic, Rudziczki, Wierzbca i Czyżowic. Plany samorządu zakładają, że do 2030 roku każda miejscowość będzie miała dostęp do kanalizacji.
Paweł Kawecki
Grzegorz Zawiślak

Gospodarka

2021-10-26, godz. 18:30 Do wyszkolenia fachowców potrzebna odpowiednia baza. Podsumowano program "Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych… Unowocześnienie i doposażenie pracowni oraz dostosowanie sprzętu do obecnych wymogów - na sesji sejmiku województwa opolskiego podsumowano realizację projektu… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Długi rosną, więc pomoc państwa jest niezbędna. Wojewódzcy radni przyjęli apel do rządu o opracowanie tarczy pomocowej… Wojewódzcy radni przyjęli apel w sprawie opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Apel został przyjęty na 35. sesji sejmiku… » więcej 2021-10-26, godz. 13:15 Od nowego roku ZUS przejmuje wypłatę 500 plus. Wnioski o przyznanie wsparcia przyjmowane będą przez internet Z nowym rokiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje zadanie wypłacania świadczenia 500 plus. Dla już pobierających pieniądze na razie nic się nie… » więcej 2021-10-26, godz. 07:30 Droższe kwiaty i znicze, bo koszty produkcji przerzuca się na klienta. "Ceny wszystkiego idą do góry" Głębiej do portfela trzeba sięgnąć podczas przygotowań grobów przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 "Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie wykonać tych inwestycji". Samorządowcy o dotacjach z Polskiego Ładu Infrastruktura drogowa, sportowa czy też wodno-kanalizacyjna. Ponad 16 różnego rodzaju inwestycji, które przeprowadzą opolskie samorządy znajdzie finansowanie… » więcej 2021-10-25, godz. 18:00 Przebudowana droga Gościęcin - Karchów już jest oddana do użytku Oficjalnie do użytku oddany został przebudowany odcinek drogi między Gościęcinem a Karchowem w gminie Pawłowiczki. Inwestycję realizował powiat kędzierzyńsko-kozielski… » więcej 2021-10-25, godz. 14:54 Powiat nadrobi drogowe zaległości sprzed lat Montaż finansowy z trzech źródeł pozwoli zmodernizować blisko trzy kilometry drogi w zarządzie powiatu prudnickiego. Inwestycję starostwa wesprze budżet… » więcej 2021-10-25, godz. 13:00 ZUS zachęca do korzystania z konta bankowego. Jest to szybsze, niż oczekiwanie na listonosza Zamiast gotówki do ręki, przelew na rachunek bankowy. Do takiego rozwiązania zachęca ZUS i informuje swoich petentów, że pieniądze można dostawać na konto… » więcej 2021-10-25, godz. 08:15 Jest plan spotkań z mieszkańcami w sprawie obwodnicy Sidziny Dwa spotkania dla mieszkańców gmin Skoroszyce, Łambinowice i Niemodlin w związku z planowaną budową obwodnicy Sidziny w ciągu DK 46, organizuje Generalna… » więcej 2021-10-24, godz. 14:45 Czwarty worek na śmieci przynosi efekty w gminie Lasowice Wielkie. Samorząd sprzedaje też makulaturę i złom Sprawdził się czwarty worek na segregowane odpady w gminie Lasowice Wielkie. Mieszkańcy pozytywnie odebrali pomył na osobny pojemnik na butelki PET - plastikowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »