Radio Opole » Gospodarka
2021-08-26, 17:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Nieprawidłowości dotyczą wielu aspektów i branż. PIP powoli kończy wakacyjne kontrole

W te wakacje opolski PIP przeprowadził już ponad 80 kontroli [fot. Mariusz Chałupnik]
W te wakacje opolski PIP przeprowadził już ponad 80 kontroli [fot. Mariusz Chałupnik]
W te wakacje opolski PIP przeprowadził już ponad 80 kontroli [fot. Mariusz Chałupnik]
W te wakacje opolski PIP przeprowadził już ponad 80 kontroli [fot. Mariusz Chałupnik]
22 mandaty, 13 środków wychowawczych i 2 wnioski o ukaranie do sądu. To efekt 82 kontroli, które przeprowadzili inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. Dotyczyły one legalności i bezpieczeństwa podczas wykonywania prac sezonowych.
Szczególną uwagę inspektorzy poświęcili takim branżom, jak gastronomia, handel, rolnictwo i budownictwo.

Jak informuje Dawid Rusak, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu najczęstszymi przewinieniami było dopuszczanie pracowników do pracy bez umowy

- Ponadto stwierdziliśmy szereg nieprawidłowości związanych z bezpieczeństwem pracy - mówi Dawid Rusak. - Dopuszczanie pracowników do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do wykonywania pracy określonego rodzaju. Również inspektorzy stwierdzali przypadki dopuszczania do pracy pracowników bez uprzedniego, wymaganego przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W trakcie kontroli inspektorzy wielokrotnie stwierdzali bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Głównie chodziło o branżę gastronomiczną.

Coraz więcej sezonowych ofert kierowana jest do obcokrajowców. Nic więc dziwnego, że w wielu przypadkach inspektorzy podczas kontroli natrafiają na nieprawidłowości związane z legalnością zatrudnienia obywateli innych państw.

- Widać, że pracodawcy, ze względu na deficyt na rynku, często i chętnie korzystają z usług cudzoziemców. Najczęstszym problemem jest nielegalne zatrudnianie - zaznacza rzecznik. - Najprostszą procedurą, która zmierza do legalnego zatrudnienia cudzoziemca jest zarejestrowania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy w PUP. Inspektorzy niejednokrotnie stwierdzali przypadki dopuszczenia do pracy bez takiego oświadczenia. W takich konkretnych przypadkach powiadamiamy określone służby. Mowa o Straży Granicznej oraz o staroście danego powiatu.

To nie koniec wakacyjnych działań inspektorów, którzy ostatnie letnie kontrole zaplanowali na 29 sierpnia.

Państwowa Inspekcja Pracy jest partnerem społecznym Europejskiego Urzędu do spraw Pracy w ramach kampanii "Prawa przez cały rok". Chodzi nie tylko o kontrolę, ale również działania prewencyjne, aby sezonowa praca była jak najbardziej bezpieczna, a jej warunki były zgodne z prawem.
Dawid Rusak
Dawid Rusak

Gospodarka

2021-10-15, godz. 15:15 Pod koniec października rusza remont DW 409 w Gogolinie Mieszkańcy Gogolina muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu na ulicy Krapkowickiej, czyli drodze wojewódzkiej 409. Od 25 października na 1,5-kilometrowym… » więcej 2021-10-15, godz. 10:54 Idą zmiany w uchwale antysmogowej dla Opolszczyzny. W 2030 roku w regionie nie będzie już "kopciuchów"? Zakończyły się konsultacje zmian w uchwale antysmogowej. Samorząd województwa przygotowuje przepisy, które zakażą używania tzw. kopciuchów od 2030 r… » więcej 2021-10-15, godz. 08:47 Gmina odśnieży drogi powiatowe. Tegoroczna zima będzie testem, czy taki system się sprawdzi Ta zima będzie okresem testowym - samorządy gminy Bierawa i powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego będą sprawdzać, czy nowy system odśnieżania dróg zda egzamin… » więcej 2021-10-14, godz. 14:56 Są miliony złotych dla młodych bezrobotnych na otwarcie własnej firmy w regionie. W programie uczestniczą wszystkie… Ponad 14,5 miliona złotych ma Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu dla młodych osób, które chcą otworzyć własną działalność gospodarczą. » więcej 2021-10-14, godz. 10:00 "To będzie praktycznie nowa droga". Kluczborskie starostwo ma dotację na przebudowę ulicy Drzymały Ulica Drzymały w Kluczborku doczeka się gruntownej przebudowy. Samorząd powiatowy pozyskał na ten cel ponad 1,2 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju… » więcej 2021-10-14, godz. 08:00 Chcą teraz znaleźć budowlańców, żeby nie dokładać pieniędzy z budżetu w przyszłym roku Urzędnicy gminy Walce obawiają się stale rosnących cen na usługi budowlane, dlatego już teraz ogłaszają przetargi na zadania, które mają być wykonane… » więcej 2021-10-14, godz. 07:45 Rozwój zielonej energii wyprzedza wiedzę strażaków na temat gaszenia pożarów takich instalacji Straż pożarna coraz częściej odbiera sygnały o pożarach instalacji fotowoltaicznych. Starszy brygadier Arkadiusz Kuśmierski, zastępca opolskiego komendanta… » więcej 2021-10-12, godz. 19:00 Znów można dowiadywać się o unijnych dotacjach i szkoleniach z Mobilnych Punktów Informacyjnych Mobilne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich powróciły do akcji po roku przerwy wynikającej z pandemii. Dzisiaj (12.10) można było zasięgnąć informacji… » więcej 2021-10-12, godz. 16:37 Opóźnienie w przygotowaniu dokumentów do budowy oczyszczalni dla strefy ekonomicznej Oczyszczalnia ścieków przemysłowych dla strefy gospodarczej gminy Ujazd powstanie, ale z lekkim poślizgiem. Inwestor, czyli Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej 2021-10-12, godz. 10:01 Blisko 125 milionów złotych w ramach tarcz antykryzysowych przekazał ZUS do opolskich firm Ponad 124 miliony złotych wypłacił opolski ZUS przedsiębiorcom w ramach kolejnych edycji Tarczy Antykryzysowej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »