Radio Opole » Gospodarka
2021-06-18, 16:29 Autor: Katarzyna Doros

Opolski KRUS rozstrzygnął konkurs na bezpieczne gospodarstwo rolne i konkurs plastyczny. Za nami gala wojewódzka [FILM, ZDJĘCIA]

Opolski KRUS rozstrzygnął konkurs na bezpieczne gospodarstwo rolne i konkurs plastyczny.
Opolszczyzna jest jednym z regionów, gdzie odnotowuje się najmniej wypadków przy pracy na roli. W ocenie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opolskie gospodarstwa są bezpieczne, a wskaźnik wypadkowości z udziałem dorosłych i dzieci ciągle maleje. Podczas uroczystej gali wojewódzkiej w Wawelnie przyznano nagrody za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne oraz podsumowano konkurs plastyczny poświęcony bezpieczeństwu na wsi.
- Z radością mogę powiedzieć, że poziom wypadków na wsiach bardzo się obniżył - mówi Lech Waloszczyk, dyrektor oddziału regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opolu. - Bo od ponad 400 wypadków rocznie jeszcze 10 lat temu, dziś jest niespełna 200. Spada tez wskaźnik wypadkowości z ponad 10 do 5,2, a myślę, że w tym roku będzie jeszcze lepiej. To pokazuje, że tendencja jest bardzo sprzyjająca. Ale tendencja malejąca, jeśli chodzi o udział dzieci w takich wypadkach, jest jeszcze lepsza.

Zwycięzcami konkursu na najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne zostali Małgorzata i Krzysztof Sarniccy z Domaszowic.

Jednym z laureatów konkursu został Robert Kauczor z Białej w powiecie prudnickim. - Prowadzę gospodarstwo około 100 ha razem z dzierżawami - mówi rolnik. - Bezpieczeństwo zaczyna się każdego dnia już przy samym ubiorze, żeby nic nie zostało wciągnięte, poszarpane. My sami nie zauważaliśmy, a obcy zwracali uwagę, że jednak nasze gospodarstwo prowadzone już od dziadka, pradziadka, ojca, teraz my już i syn, jest bezpieczne. Są i nowe maszyny, i obejście jest dobre. Komisja przede wszystkim zwracała uwagę na miejsca, gdzie można się łatwo potknąć. Z kolei estetyczne walory należą do żony, to ona jako współgospodarz dba o kwiaty, firanki, czystość. Dzięki żonie też funkcjonujemy, bo jak my wychodzimy do pracy, to dziennie jest przygotowywany koszyczek jedzenia.

- Dzisiaj opolskie gospodarstwa są stawiane na pierwszym, drugim miejscu w kraju - mówi Violetta Porowska, poseł PiS. - To oznacza, że na terenie opolskich gospodarstw, opolskich wsi po prostu jest bezpiecznie. To jest wielka praca właśnie rolników, rolników, którzy mają świadomość, że trzeba dbać o zwyczajne BHP na terenie wiejskim, na terenie gospodarstw rolnych.

Do konkursu plastycznego zostało zgłoszonych 1500 prac poświęconych bezpieczeństwu na wsi. Konkurs rozgrywano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 szkół podstawowych i klasy 5-8.

- Mój rysunek był podzielony na dwie części i przedstawiał sytuację prawidłową i niebezpieczną - mówi Dominika Kalus ze szkoły Podstawowej w Kujakowicach Dolnych, która zajęła 1 miejsce w regionie, w kategorii dzieci starszych. - Na pierwszym rysunku jest dziecko, które z dorosłym ogląda zwierzęta z bezpiecznej odległości, czyli jest to prawidłowe zachowanie. A na drugim rysunku znajduje się dziecko, które siedzi na przyczepie, a kierowca jedzie tym pojazdem i jest to niebezpieczne zachowanie. Wypisałam też zasady, że m.in. trzeba zachowywać odstęp od maszyn w ruchu.

- Nie wolno nigdy robić nic bez dorosłych, żeby sobie krzywdy nie zrobić. Znam zasady i wiem to, bo mój tata ma gospodarstwo - dodaje Oliwier Kowalski.

- Wiedzą, którą nasi najmłodsi mieszkańcy zyskują m.in. poprzez uczestnictwo w takich konkursach, chroni przed nieszczęśliwymi wypadkami w gospodarstwach rolnych - mówi Teresa Barańska, wicewojewoda opolski. - Bardzo ważne jest to, aby od najmłodszych lat przekazywać niezbędną i bardzo potrzebną wiedzę dzieciom w szkole dotyczącą bezpieczeństwa na wsi. Umiejętność i wiedza w tym zakresie właśnie w czasie wypoczynku letnich wakacji jest bardzo ważna.

Dodajmy, że była to XI edycja konkursu plastycznego i XVIII edycja Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. A Radio Opole patronowało medialnie uroczystej gali finałowej.
Lech Waloszczyk
Robert Kauczor
Violetta Porowska
laureaci
Teresa Barańska

Gospodarka

2021-07-23, godz. 18:00 Gmina Kietrz poprawia swoją infrastrukturę drogową Gmina Kietrz rozpoczyna kolejną inwestycję drogową. W tym tygodniu została podpisana umowa z wykonawcą na przebudowę drogi w Ściborzycach Wielkich. Remont… » więcej 2021-07-23, godz. 12:30 Opole: z budynków komunalnych znikną "kopciuchy". Ma to przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście Z budynków komunalnych w stolicy regionu znikną tak zwane kopciuchy. Do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączonych zostanie 10 nieruchomości, co daje łącznie… » więcej 2021-07-23, godz. 08:48 Remontują trzy drogi za 1,5 miliona złotych Po wiosennej porcji robót drogowych w gminie Kolonowskie rozpoczyna się letnia faza tego typu inwestycji. Wyremontowane będą 3 ulice oraz dodatkowo kilka skrzyżowań… » więcej 2021-07-22, godz. 10:15 Pod drogą odkryli rury i kable, których nie było na mapach. Efekt - opóźnienie remontu o kilkanaście tygodni Remont ulicy Opolskiej w Krapkowicach powinien być już zakończony, ale droga nadal jest rozkopana. Problemem dla drogowców są instalacje znajdujące się… » więcej 2021-07-21, godz. 17:15 Wyremontowano kolejny fragment drogi numer 451. Do użytku oddano odcinek między Pielgrzymowicami a granicą naszego … Zakończyła się przebudowa drogi numer 451 między Pielgrzymowicami a granicą naszego województwa w powiecie namysłowskim. Remont ponad kilometrowego odcinka… » więcej 2021-07-21, godz. 14:00 Pieniądze z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego trafią do pracodawców. Nabór prowadzi również PUP w Głubcz… Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach realizuje nabór wniosków o przyznanie pieniędzy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Nabór potrwa do końca tego tygo… » więcej 2021-07-20, godz. 11:00 Remontują drogi, że aż trudno przez gminę przejechać W tym roku gmina Ujazd to jeden wielki plac budowy. Realizowanych jest bardzo dużo inwestycji zarówno samorządowych, prywatnych, jak i prowadzonych przez jednostki… » więcej 2021-07-20, godz. 08:30 Będzie rozbudowa drogi krajowej z Praszki do granicy województwa Podpisano umowę na rozbudowę DK45 na odcinku Praszka - granica województwa. Na całym, niemal 7-kilometrowym, odcinku wymieniona lub wzmocniona zostanie konstrukcja… » więcej 2021-07-19, godz. 12:30 Zerknij na PUE ZUS. Tam informacje o wysokości emerytury i oszczędnościach Zainteresowani mogą już sprawdzić, ile wynosi ich kapitał oraz jak wygląda hipotetyczna emerytura. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził aktualizację… » więcej 2021-07-19, godz. 10:40 Skończyli remontować drogę, teraz kopią kanalizację Zakończyły się utrudnienia w gminie Walce związane z przebudową drogi dojazdowej do Kromołowa, ale nie znaczy to, że kierowcy mogą przejechać przez tę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »