Radio Opole » Gospodarka
2021-05-20, 17:03 Autor: Witold Wośtak

ZDW w Opolu złożył projekty trzech obwodnic do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Chodzi o Nysę, Głogówek i Strzeleczki

Sz. Ogłaza i B. Horaczuk [fot. Witold Wośtak]
Sz. Ogłaza i B. Horaczuk [fot. Witold Wośtak]
Projekt obwodnicy Strzeleczek [fot. Witold Wośtak]
Projekt obwodnicy Strzeleczek [fot. Witold Wośtak]
Projekt obwodnicy Głogówka [fot. Witold Wośtak]
Projekt obwodnicy Głogówka [fot. Witold Wośtak]
Czy opolskie projekty nowych obwodnic zostaną zakwalifikowane do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg? Zarząd Dróg Wojewódzkich zgłosił trzy propozycje, bo tyle może zasugerować każde województwo.
Na szczeblu centralnym rozstrzygnie się natomiast, które zadania zostaną zrealizowane. Szacowana wartość jednego projektu nie może przekraczać stu milionów złotych. Najdroższa według szacunków (78 milionów złotych) jest obwodnica Nysy wzdłuż dróg wojewódzkich 411 i 489.

- Zdecydowanie poprawiłby się dostęp do Głuchołaz - mówi wicemarszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza. - Głuchołazy są bez wątpienia jedną z naszych perełek turystycznych i miastem, w które warto inwestować pod względem turystycznym. Warto je również dobrze skomunikować. Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, gdzie przy dojeździe do Głuchołaz dałoby się ominąć Nysę, patrząc z perspektywy Opola, autostrady A4 czy Grodkowa.

Drugim projektem jest obwodnica Głogówka w ciągu DW 416. - Jej koszt szacujemy na 58 milionów złotych - dodaje Ogłaza. - Droga 416 przez Głogówek ma niezwykle skomplikowany przebieg. Chodzi o szereg różnego rodzaju bardzo ostrych i równie nieczytelnych zakrętów. Każdy, kto choć raz jechał do Głubczyc, korzystając z drogi 416, wie o bardzo dziwnym zjeździe w samym Głogówku, który ma chyba więcej niż 90 stopni i prowadzi w dół.

Zdaniem Bartłomieja Horaczuka, dyrektora ZDW w Opolu, budowa obwodnic mogłaby potrwać około trzech lat. Zapytaliśmy, który projekt ma według niego największe szanse na zakwalifikowanie się. - Nie znamy dokładnie kryteriów pracy komisji konkursowej i nie wiemy, co będzie brane pod uwagę. Na pewno natężenie ruchu i zabudowa zabytkowa, co może mieć dodatkowe znaczenie w przypadku Głogówka. Być może ta obwodnica zajmie pierwsze miejsce, ale naprawdę trudno w tej chwili próbować zgadnąć.

Trzeci projekt dotyczy obwodnicy Strzeleczek za 28 milionów złotych.

Jeśli nie uda się w rządowym funduszu, Zarząd Województwa Opolskiego będzie starać się o dotacje w ramach nowej edycji Regionalnego Programu Operacyjnego.
Szymon Ogłaza 1
Szymon Ogłaza 2
Bartłomiej Horaczuk

Gospodarka

2021-07-30, godz. 14:15 Jest boom na bon turystyczny. Rośnie liczba podmiotów, w których można nim regulować należności za letni wypocz… Duże zainteresowanie bonem turystycznym. Na Opolszczyźnie liczba bonów całkowicie wykorzystanych przekroczyła właśnie 20 tysięcy, a w całej Polsce ponad… » więcej 2021-07-30, godz. 11:30 Pracownicy opolskiej KAS odzyskali ponad 34 miliony podatku od firm z branży transportowo-logistycznej 34 miliony złotych podatku odzyskali pracownicy opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej od firm z branży transportowo-logistycznej. Wcześniej podmioty należące… » więcej 2021-07-29, godz. 15:51 Producent foteli samochodowych postawi fabrykę w strefie ekonomicznej gminy Ujazd Kolejny inwestor zdecydował się ulokować w strefie ekonomicznej gminy Ujazd. Tym razem to niemiecka firma Isringhausen, producent z branży automotive. Przedsiębiorstwo… » więcej 2021-07-29, godz. 13:00 W ciągu najbliższych trzech lat w centrum Kietrza ma powstać trzydzieści mieszkań Kietrz wspólnie z dziewięcioma gminami z województwa opolskiego przystąpił do programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Celem projektu jest budowa mieszkań… » więcej 2021-07-29, godz. 07:45 Potrawy regionalne będą promowane na różne sposoby. Rozstrzygnięto konkurs dla organizacji, które się tym zajmą Warsztaty kulinarne, stoiska z regionalnymi przysmakami i książki z przepisami - to tylko niektóre z inicjatyw, które będą promować potrawy z Opolszczyzny… » więcej 2021-07-28, godz. 15:15 Nieczynny od lat dworzec zyska nowe życie - będzie przystankiem dla rowerzystów i świetlicą wiejską Przez Sukowice w gminie Cisek od dawna nie przebiega linia kolejowa, więc i dworzec nie spełnia swojej roli. Budynek ma przejść gruntowną przebudowę i za… » więcej 2021-07-28, godz. 13:45 Mimo pandemii, pracodawcy nadal szukają załogi. Duża liczba ofert dla cudzoziemców 600 ofert pracy sezonowej trafiło do opolskich pośredniaków. To tyle samo, co przed pandemią koronawirusa. Konkurencję dla młodzieży stanowią obcokrajowcy… » więcej 2021-07-28, godz. 12:36 Jedne remonty się zaczynają, drugie niebawem się zakończą. W Głubczycach realizowane są kolejne inwestycje drog… Dobiegają końca kolejne postępowania przetargowe na przeprowadzenie remontów dróg w Głubczycach. Do końca tygodnia powinien być znany wykonawca remontu… » więcej 2021-07-27, godz. 14:15 Od środy będzie można zabiegać o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. WUP w Opolu rozpocznie przyjmowanie wni… Rodzice i opiekunowie prawni dzieci do lat 3, którzy chcą podjąć pracę, mogą otrzymać dofinansowanie do żłobka. Taką pomoc oferuje Wojewódzki Urząd… » więcej 2021-07-27, godz. 13:45 Jedne remonty się skończą, kolejne prace zaczną. Drogowe inwestycje powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Trwa sezon na remonty drogowe. Związane z tym utrudnienia są utrapieniem kierowców, ale są nieodzowne. Obecnie na drogach powiatowych w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »