Radio Opole » Gospodarka
2021-05-20, 16:17 Autor: Katarzyna Plewnia

Bonus dla ubezpieczonych w ZUS-ie już w czerwcu

Pieniądze [fot. Daniel Klimczak]
Pieniądze [fot. Daniel Klimczak]
Sebastian Szczurek [fot. Paula Hołubowicz]
Sebastian Szczurek [fot. Paula Hołubowicz]
Wszystkim ubezpieczonym wzrośnie w czerwcu wartość składek na kontach w ZUS. To dzięki waloryzacji, której wpłacone do ZUS-u składki podlegają co roku - są wówczas pomnażane przez wskaźnik waloryzacji. Ten na ubezpieczenie emerytalne za 2020 r. jest już znany.
I tak, w przyszłym miesiącu stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosną o 5,41 proc. Zapisane na kontach i subkontach w ZUS środki są podstawą do obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

- Efektem tegorocznej waloryzacji będzie wzrost stanu konta w ZUS o 5,41 procent, a stanu subkonta o 5,23 procent. Przykładowo osobie, która na koniec stycznia tego roku zgromadziła na koncie 450 tysięcy złotych, dopiszemy w czerwcu kwotę 24,3 tysięcy. Natomiast, jeśli ktoś dotąd zgromadził np. 850 tysięcy złotych w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta tego ubezpieczonego zwiększy się o niemal 46 tysięcy złotych - wyjaśnia Sebastian Szczurek.

Wskaźnik waloryzacji składek zależy od tempa wzrostu przypisu składek na ubezpieczenie emerytalne rok do roku. Nie może być on jednak niższy od inflacji, ani ujemny. Przypis składek emerytalnych w 2020 r. był wyższy niż rok wcześniej, ale z powodu sytuacji gospodarczej wywołanej pandemią i obostrzeniami sanitarnymi nie tak wysoki, jak w poprzednich latach - dodaje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

- Ogłoszony w tym roku wskaźnik waloryzacji składek dotyczy roku poprzedniego, czyli 2020 i jest niższy niż w dwóch poprzednich latach - to ze względu na epidemię. Wskaźniki waloryzacji składek były bardzo wysokie, pozwalały na pomnożenie kapitału emerytalnego w ZUS na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie. W 2020 r. było to 8,94 proc., a rok wcześniej 9,2 proc. - wylicza.

Nieco inaczej wylicza się natomiast waloryzację subkonta. Ten proces ZUS przeprowadza zgodnie z przeciętnym wzrostem nominalnego Produktu Krajowego Brutto za ostatnie 5 lat. W tej sytuacji epidemia nie wpłynęła znacząco na przyrost stanu subkont Polaków. Dla porównania rok temu wskaźnik wyniósł 5,73 proc., a dwa lata temu 5,01 proc.
Sebastian Szczurek, ZUS Opole, cz. 1
Sebastian Szczurek, ZUS Opole, cz. 2

Gospodarka

2021-07-28, godz. 15:15 Nieczynny od lat dworzec zyska nowe życie - będzie przystankiem dla rowerzystów i świetlicą wiejską Przez Sukowice w gminie Cisek od dawna nie przebiega linia kolejowa, więc i dworzec nie spełnia swojej roli. Budynek ma przejść gruntowną przebudowę i za… » więcej 2021-07-28, godz. 13:45 Mimo pandemii, pracodawcy nadal szukają załogi. Duża liczba ofert dla cudzoziemców 600 ofert pracy sezonowej trafiło do opolskich pośredniaków. To tyle samo, co przed pandemią koronawirusa. Konkurencję dla młodzieży stanowią obcokrajowcy… » więcej 2021-07-28, godz. 12:36 Jedne remonty się zaczynają, drugie niebawem się zakończą. W Głubczycach realizowane są kolejne inwestycje drog… Dobiegają końca kolejne postępowania przetargowe na przeprowadzenie remontów dróg w Głubczycach. Do końca tygodnia powinien być znany wykonawca remontu… » więcej 2021-07-27, godz. 14:15 Od środy będzie można zabiegać o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. WUP w Opolu rozpocznie przyjmowanie wni… Rodzice i opiekunowie prawni dzieci do lat 3, którzy chcą podjąć pracę, mogą otrzymać dofinansowanie do żłobka. Taką pomoc oferuje Wojewódzki Urząd… » więcej 2021-07-27, godz. 13:45 Jedne remonty się skończą, kolejne prace zaczną. Drogowe inwestycje powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Trwa sezon na remonty drogowe. Związane z tym utrudnienia są utrapieniem kierowców, ale są nieodzowne. Obecnie na drogach powiatowych w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-07-27, godz. 10:15 Z małym opóźnieniem rozpoczęły się żniwa w Kombinacie Rolnym w Kietrzu. Powodem była niesprzyjająca aura Na polach Kombinatu Rolnego w Kietrzu na dobre ruszyły żniwa. Chłodny i wilgotny przełom maja oraz czerwca spowodował, że prace w największym gospodarstwie… » więcej 2021-07-26, godz. 20:00 Nowy inwestor w strefie w Rogowie Opolskim Duży inwestor zdecydował się kupić działkę i planuje wybudować zakład w Rogowie Opolskim na terenach strefy ekonomicznej gminy Krapkowice. Przygotowania… » więcej 2021-07-26, godz. 17:00 Nie tylko od przedsiębiorców i pracodawców. 8 tysięcy wniosków wpłynęło do opolskiego ZUS-u w sprawie ulg związanych… Odroczenie terminu płacenia składek lub rozłożenie ich na raty. Z takich form pomocy korzystali najczęściej ci, którzy dotkliwie odczuli skutki pandemii… » więcej 2021-07-26, godz. 12:33 Strzelce Opolskie: 25 projektów powalczy o pieniądze z budżetu obywatelskiego 25 projektów na łączną kwotę niemal 1,1 mln zł zgłosili mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie do najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Nie ma nowatorskich… » więcej 2021-07-24, godz. 20:00 "Prawie wiek czekania na zmiany". Jedna z najstarszych ulic w Kępie po blisko 100 latach zostanie przebudowana Choć jest jedną z najstarszych dróg w miejscowości, to nigdy nie miała asfaltowej, solidnej nawierzchni. Mowa o ulicy Nowej w Kępie w gminie Łubniany. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »