Radio Opole » Gospodarka
2021-05-01, 19:30 Autor: Daniel Klimczak

Letni basen przy Korfantego w Brzegu jednak nie powstanie. Czy w mieście dojdzie do referendum mającego na celu odwołanie rady gminy?

Sesja rady miejskiej w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Sesja rady miejskiej w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Brzeg nie zbuduje odkrytego basenu przy ulicy Korfantego. Miejscy radni nie zgodzili się na zapisanie w budżecie 3 milionów złotych otrzymanych w ramach rządowej dotacji jako kwoty przeznaczonej na realizację tej inwestycji.
Zamiast tego pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych mają trafić na budowę strefy aktywności nieuwzględniającej niecek pływackich. Burmistrz Jerzy Wrębiak przyznaje, że to oznacza rezygnację z dotychczasowych planów magistratu.

- Tak, to oznacza, że nie powstanie basen przy ulicy Korfantego i to oznacza, że ta dotacja jest zagrożona zwrotem. Myśmy dostali dotację na określony cel - dodaje.

Przedstawiciele większości w radzie miasta wskazują z kolei na opinię Kancelarii Premiera, z której ma wynikać, że zmiana celu, na który zostaną wydane pieniądze, jest możliwa.

Dwugłos w kwestii basenu zaognił konflikt między burmistrzem a radą, dlatego też w środowisku związanym z włodarzem miasta coraz głośniej mówi się o referendum mającym na celu odwołanie rady. Sam Jerzy Wrębiak nie wyklucza takiego rozwiązania.

- Ja nie jestem przeciwny temu. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, to mieszkańcy decydują. Ja myślę, że już są zmęczeni tą sytuacją i jeżeli jest taka ich wola i sama taka inicjatywa powstanie, to oczywiście ja nie będę przeciwny - zapowiada.

Co o tym pomyśle sądzą miejscy rajcy? O to zapytaliśmy wiceprzewodniczącego rady Grzegorza Chrzanowskiego. Samorządowiec w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu zapewnił, że nie obawia się takiego rozwiązania. Zapytano o to, czy radni będą w odwecie dążyć do rozpisania podobnego referendum mającego na celu odwołanie burmistrza, samorządowiec stwierdza, że chcą oni rozwiązywać problemy, zamiast je stwarzać i dlatego nie będą buntować w ten sposób mieszkańców.
Jerzy Wrębiak
Jerzy Wrębiak

Gospodarka

2021-05-07, godz. 12:25 "To inwestycja w bezpieczeństwo". Podpisano umowę na projekt ścieżki pieszo-rowerowej łączącej Niemodlin z Tuł… Powstanie ścieżka pieszo-rowerowa, która połączy Wydrowice w gminie Niemodlin z Tułowicami Małymi w gminie Tułowice. Ten blisko kilometrowy odcinek przy… » więcej 2021-05-07, godz. 11:00 Gmina Reńska Wieś kończy wiosenne inwestycje drogowe Zakończyły się dwie pierwsze inwestycje drogowe realizowane przez gminę Reńska Wieś. Samorząd systematycznie remontuje i buduje drogi w miejscach wskazanych… » więcej 2021-05-07, godz. 09:18 Kanalizacja na 3 ulicach ma kosztować 7 mln zł Jeszcze w pierwszej połowie roku ma być wyłoniona firma, która wybuduje kanalizację w Strzeleczkach. To ostatnia taka inwestycja w tej miejscowości, później… » więcej 2021-05-07, godz. 08:15 Do czerwca można zgłaszać uwagi i wnioski do aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym Aktualizacja planu zarządzania ryzykiem powodziowym w Nysie była tematem konsultacji zorganizowanych jako część projektu Stop Powodzi. To inicjatywa Ministerstwa… » więcej 2021-05-06, godz. 17:30 Nabiera rozpędu budowa obwodnicy Praszki i Gorzowa Śląskiego. Jest zmiana organizacji ruchu Przyspieszają prace przy budowie obwodnicy Praszki i Gorzowa Śląskiego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyda na blisko 13-kilometrową trasę… » więcej 2021-05-06, godz. 17:00 Jedna nowa droga może rozwiązać problemy wielu mieszkańców. Niedługo ruszy inwestycja w Suchym Borze Powstaje nowe osiedle, to potrzebna jest także nowa droga. Z takiego założenia wyszły władze gminy Chrząstowice, które zaplanowały budowę ulicy Wrzosowej… » więcej 2021-05-06, godz. 14:59 Ruszyły konsultacje w sprawie utworzenia zintegrowanej sieci tras rowerowych województwa opolskiego Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące utworzenia zintegrowanej sieci tras rowerowych w regionie. To jeden z etapów realizacji projektu „Opolskie… » więcej 2021-05-05, godz. 17:30 15 milionów na dwie inwestycje drogowe w Krapkowicach. Gmina dostała potężną dotację Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja dwóch dużych inwestycji drogowych w Krapkowicach. Jest to możliwe dzięki dotacji ze środków Rządowego Funduszu… » więcej 2021-05-05, godz. 14:27 Elektryczny autobus na testach w Kluczborku. "Przymierzamy się do zakupu, ale potrzebne będą dotacje" PKS Kluczbork testuje elektryczny autobus czeskiej firmy SOR. W porozumieniu z gminami spółka chce kupować samochody zeroemisyjne, korzystając z dotacji krajowych… » więcej 2021-05-03, godz. 08:00 "Ten budynek długo czekał na gruntowny remont". Urząd gminy w Dobrzeniu Wielkim czeka lifting Magistrat w Dobrzeniu Wielkim zostanie poddany termomodernizacji. Gmina na ten cel pozyskała dofinansowanie miliona 200 tysięcy złotych z Regionalnego Programu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »