Radio Opole » Gospodarka
2021-03-19, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Narybek zasiedlił staw Gospodarstwa Rybackiego Niemodlin. Do sprzedaży trafi za blisko dwa lata

Do stawu trafiło 40 sztuk narybku karpia [fot. Gospodarstwo Rybackie Niemodlin]
Do stawu trafiło 40 sztuk narybku karpia [fot. Gospodarstwo Rybackie Niemodlin]
Do stawu trafiło 40 sztuk narybku karpia [fot. Gospodarstwo Rybackie Niemodlin]
Do stawu trafiło 40 sztuk narybku karpia [fot. Gospodarstwo Rybackie Niemodlin]
Gospodarstwo Rybackie Niemodlin [fot. Mariusz Chałupnik]
Gospodarstwo Rybackie Niemodlin [fot. Mariusz Chałupnik]
Średnio mają 4,5 centymetra i ważą niecałe 3 deko. 40 tysięcy sztuk narybku karpia trafiło do stawu odrostowego. To oznacza początek sezonu w Gospodarstwie Rybackim Niemodlin.
Jak informuje ichtiolog Krzysztof Żmuda, to jest część 3-letniego etapu rozwoju karpia.

- Praktycznie jego cykl zaczyna się w maju, kiedy przeprowadzamy tarło - mówi Żmuda. - Stamtąd pozyskujemy wylęg, który jest przewożony na przesadki. Tam z kolei łapiemy narybek letni i dopiero narybek tej wielkości uzyskujemy w pierwszym roku jesienią.

Teraz narybek będzie w stawie przybierał na masie. Jesienią karpie osiągną wagę 10-razy większą niż obecnie. Kluczem do sukcesu nie będzie jedynie pielęgnacja i dokarmianie, ale również minimalizowanie ryzyka.

- Pojawia się ono zarówno ze strony ludzi, jak i natury - mówi Krzysztof Żmuda. - Negatywnym czynnikiem jest na pewno kłusownictwo, czy też próby spuszczenia wody ze stawów, bo bywały i takie przypadki. Przede wszystkim to jest okres ciągłego nadzoru nad tą rybą. W okresie zimowym należy zapewnić jej komfortowe warunki do tego, żeby przezimowała. Z kolei w okresie wiosennym obserwujemy coraz większe naloty kormoranów. One powodują bardzo wysokie starty szczególnie w materiale zarybieniowym.

Biorąc pod uwagę straty, które corocznie są rzędu 30 proc., to z tego narybku niemodlińskie gospodarstwo powinno uzyskać około 20 ton ryby handlowej.

Ta do sprzedaży trafi pod koniec przyszłego roku.
Krzysztof Żmuda
Krzysztof Żmuda

Gospodarka

2021-09-20, godz. 17:00 Komiks, plakat, a może film? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży na stworzenie materiału, który pokaże seniorom… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzeci w rankingu Związku Powiatów Polskich Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzecim najbardziej rozwojowym powiatem w Polsce i pierwszym na Opolszczyźnie. Wyniki rankingu ogłoszono podczas walnego zgromadzenia… » więcej 2021-09-20, godz. 12:00 Rynek w Ujeździe może być gotowy kilka miesięcy wcześniej, niż planowano O kilka miesięcy szybciej, niż planowano ma zakończyć się przebudowa rynku w Ujeździe. Jeszcze jesienią tego roku mają zniknąć utrudnienia drogowe i… » więcej 2021-09-20, godz. 10:16 85 tysięcy opolskich uczniów ze wsparciem w ramach programu "Dobry Start" Do połowy września na konta rodziców trafiło prawie 25 i pół miliona złotych, w kraju to miliard 138 milionów. » więcej 2021-09-18, godz. 10:30 "Pomysł na starcie kluczem do biznesu". WUP oferuje dotacje na własną firmę dla osób po trzydziestce Mieszkańcy województwa, którzy skończyli 30 lat i myślą o własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z dotacji na założenie firmy. 20… » więcej 2021-09-17, godz. 17:30 Rosnące ceny i coraz chłodniejsze noce wywołały duży ruch w składach opału. "Czym prędzej, tym lepiej" Ruch w składach opału rośnie, podobnie jak ceny. Temperatury w dzień, ale przede wszystkim w nocy, są coraz niższe. Sprawdziliśmy więc, czy w połowie… » więcej 2021-09-17, godz. 13:30 Ważą się losy ustawy uszczelniającej zasady handlu w niedziele Trwają prace nad uszczelnieniem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Obecnie zakaz jest obchodzony przez sklepy, które zmieniają się w placówki pocztowe… » więcej 2021-09-17, godz. 06:00 Uczniowie z Olesna będą poznawać pracodawców w ramach lekcji. Otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery ma od wczoraj (16.09) Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Oleśnie. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Kolejne drogi wojewódzkie do przebudowy. ZDW w Opolu zainwestuje prawie 3 miliony złotych Kolejne drogi na Opolszczyźnie doczekają się remontu. Dziś (16.09) podpisano umowę na przebudowę fragmentu DW409 na odcinku Moszna - Zielina, drogi nr 494… » więcej 2021-09-16, godz. 15:15 Mubea będzie budować trzecią halę. Przybędzie kilkaset miejsc pracy Kilkaset nowych miejsc pracy powstanie na terenie strefy gospodarczej gminy Ujazd. Największa tamtejsza firma - Mubea - szykuje się do budowy trzeciej hali produkcyjnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »