Radio Opole » Gospodarka
2021-03-04, 17:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Jaśniej, proekologicznie i nowocześnie. Zmieni się system oświetlenia w gminie Dąbrowa

UG Dąbrowa [fot. archiwum gminy]
UG Dąbrowa [fot. archiwum gminy]
Blisko tysiąc latarni w gminie Dąbrowa będzie zmodernizowanych. Chodzi o wymianę oświetlenia z sodowego na LED-owe.
- Dzięki temu w naszym budżecie pozostanie więcej pieniędzy, a w dodatku te działania są proekologiczne - informuje Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy. - To przyniesie nam oszczędności rzędu 50 - 60 procent. Zainstalowane zostaną też nowe, inteligentne systemy sterowania oświetleniem. Dzisiaj mamy oświetlenie sodowe, które pod wpływem wilgoci ulega dość szybkiej destrukcji i awarii mamy bardzo dużo.

Ma być nie tylko oszczędniej, ale również bardziej estetycznie. To za sprawą punktów iluminacji.

- Na terenie gminy będą cztery takie miejsca - zaznacza Katarzyna Gołębiowska-Jarek. - Te miejsca mogą nabrać swojej wyrazistości również w godzinach wieczornych. To są najbardziej wyróżniające się miejsca. Jedno z nich to Zamek w Dąbrowie, a pozostałe trzy miejsca ujawnimy niebawem.

Wymiana ulicznego oświetlenia w Dąbrowie ma potrwać do końca roku. Gmina w ramach porozumienia z Tauronem ma wydać na ten cel 40 tysięcy złotych. Koszty będą obejmowały również audyt energetyczny oraz analizę rozmieszczenia nowych punktów świetlnych na terenie gminy.
Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Gospodarka

2021-04-16, godz. 16:10 Opole chce się zamienić gruntami z przedsiębiorcą. Radni PO i PiS: "Dobry biznes robi Ryszard Wójcik, a nie miasto… Radni Opola na najbliższej sesji mają zdecydować, czy miasto będzie mogło zamienić się gruntami z lokalnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem. Według… » więcej 2021-04-16, godz. 08:30 NIK opublikowała wnioski z kontroli reaktywacji kędzierzyńsko-kozielskiego portu Opolska delegatura Najwyższej Izby Kontroli sprawdziła działania podejmowane w związku z próbą reaktywacji portu śródlądowego w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2021-04-16, godz. 07:00 Zostały dwa tygodnie na rozliczenie się z urzędem skarbowym Kończy się czas na rozliczenie z fiskusem. PIT za ubiegły rok należy złożyć do 30 kwietnia. Można to zrobić za pomocą usługi elektronicznej Twój e-PIT… » więcej 2021-04-15, godz. 19:30 Staże i prace interwencyjne. Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach promuje kolejne formy aktywizacji bezrobotnych Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach prowadzi nabór wniosków na prace interwencyjne oraz staże dla osób bezrobotnych. Nabór realizowany jest w ramach Regionalnego… » więcej 2021-04-15, godz. 13:27 Elektrownia Opole utrzymała wpis do krajowego systemu ekozarządzania i audytu EMAS Elektrownia Opole spełnia najbardziej restrykcyjne wymagania z zakresu ochrony środowiska. Potwierdza to utrzymanie rejestracji w krajowym systemie ekozarządzania… » więcej 2021-04-15, godz. 10:00 W przyszłym miesiącu ruszy remont DK 45 przy węźle autostradowym Opole Południe W maju ma ruszyć budowa dwóch rond w rejonie wjazdu na autostradę A4 koło Rogowa Opolskiego na DK 45. Według podpisanej umowy między Generalną Dyrekcją… » więcej 2021-04-14, godz. 18:00 Emerytury ponad granicami ZUS załatwia elektronicznie ZUS jest liderem w elektronicznej wymianie danych z zagranicznymi instytucjami ubezpieczeniowymi. Jako jedna z pierwszych instytucji w Europie, wdrożył system… » więcej 2021-04-14, godz. 15:59 Pierwsi mieszkańcy Kietrza wzięli udział w Narodowym Spisie Powszechnym Kilkadziesiąt osób spisało się już w biurze spisowym Urzędu Miejskiego w Kietrzu. Dwa tygodnie temu ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań… » więcej 2021-04-14, godz. 14:30 Senator pyta ministerstwo klimatu o wycinkę lasów wokół Kędzierzyna-Koźla Senator Beniamin Godyla dopytuje w Ministerstwie Klimatu i Środowiska o wycinkę lasów wokół Kędzierzyna-Koźla. To reakcja na skargi mieszkańców powiatu… » więcej 2021-04-13, godz. 16:30 Program budowy 100 obwodnic z akceptacją rządu. W planie są cztery trasy w naszym regionie - Rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach programu obwodnicowego w całej Polsce powstaną obwodnice… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »