Radio Opole » Gospodarka
2021-02-11, 20:10 Autor: Daniel Klimczak

Namysłów wprowadza ulgi dla przedsiębiorców. Skorzystają m.in. restauratorzy, właściciele hoteli czy siłowni

Sesja rady miejskiej w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Sesja rady miejskiej w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Część przedsiębiorców z Namysłowa zapłaci mniejsze daniny do kasy miasta. Tamtejsi radni zdecydowali dziś (11.02) o zwolnieniach ich z podatku od nieruchomości oraz opłat za koncesję na sprzedaż alkoholu.
Pierwszą z wymienionych ulg wprowadzono na wniosek części opozycji, a konkretnie byłego prezydium rady miejskiej. Jeden z wnioskodawców Marcin Biliński (Przyjazny Samorząd) wskazuje, że to odpowiedź na apele właścicieli firm.

- Przedsiębiorcy prosili, aby złożyć taką uchwałę. Sytuacja jest zróżnicowana, ale ogólnie można powiedzieć, że jest bardzo zła. Niektóre przedsiębiorstwa są na skraju upadku, na skraju bankructwa. Z tego co mówią, te zwolnienia z podatku mogą bardzo im pomóc i przyczynić się do tego, że płynność finansowa zostanie zachowana - tłumaczy.

Pomysłodawcy wnioskowali o 6-miesięczny okres obowiązywania ulgi, jednak w drodze negocjacji z władzami miasta ustalono, że zostaną one wprowadzone na 3 miesiące z możliwością przedłużenia o kolejne 3, jeśli sytuacja pandemiczna nadal nie pozwoli na normalną działalność gastronomii, hoteli czy klubów fitnes.

Radni przyjęli dziś także wniosek burmistrza Bartłomieja Stawiarskiego o zwolnienie restauracji z opłat za możliwość sprzedaży alkoholu. Włodarz miasta przyznaje, że ulgi to duży wysiłek dla budżetu, jednak ich wprowadzenie podyktowane jest wspólnym interesem całej lokalnej społeczności.

- W poprzednim roku suma zwolnień to jest 550 tysięcy, teraz szacujemy, że może to też być około 300. My sobie z tym jakoś poradzimy, bo zależy nam na tym, żeby ci przedsiębiorcy przetrwali i płacili dalej u nas podatki. Jeżeli upadną firmy, to nie będzie wpływów z tytuły opłat za koncesje na alkohol, podatek od nieruchomości czy udział w podatku CIT - dodaje.

Dodajmy, że oprócz Namysłowa, zwolnienia z opłat za sprzedaż alkoholu wprowadziły dotąd m.in. Brzeg, Opole czy Lewin Brzeski.
Marcin Biliński
Bartłomiej Stawiarski

Gospodarka

2021-05-11, godz. 15:45 Trwa III Krajowy Kongres Forów Skarbników. Główny temat to finanse samorządów Stan finansów samorządowych czy opłata retencyjna - to tylko część tematów, które zostaną poruszone podczas III Krajowego Kongresu Forów Skarbników… » więcej 2021-05-11, godz. 13:30 Wybudują drogę rolną, która włączy się w sieć ścieżek rowerowych Ponad dwukilometrowa droga połączy Reńską Wieś i Radziejów. Prace rozpoczną się lada dzień, ale powinny się zakończyć przed żniwami. Przebieg drogi… » więcej 2021-05-11, godz. 11:30 E-wizyty w ZUS sprawdziły się na Opolszczyźnie, a zainteresowanie usługą wciąż rośnie Dzięki wideorozmowie z ekspertem ZUS swoje sprawy można załatwić bez wychodzenia z domu. » więcej 2021-05-11, godz. 09:00 Symboliczna opłata dla właścicieli ogródków gastronomicznych w Głogówku Władze Głogówka praktycznie zwolnią w tym roku z opłat właścicieli ogródków gastronomicznych. Opłata wyniesie symboliczną złotówkę. Gastronomia to… » więcej 2021-05-10, godz. 19:00 O połowę spadła liczba kontroli PIP w regionie. "Inspektorzy pracy nie mogli być wektorami zakażeń" W pierwszym kwartale br. Państwowa Inspekcja Pracy w Opolu przeprowadziła o połowę mniej kontroli niż w analogicznym okresie 2020 r. Arkadiusz Kapuścik… » więcej 2021-05-10, godz. 08:00 Do 17 czerwca rolnicy mogą wnioskować o dopłaty bezpośrednie i pieniądze z PROW-u. Minister przedłużył termin Rolnicy mają więcej czasu na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie i część płatności obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Grzegorz… » więcej 2021-05-09, godz. 16:04 DW 457 w Popielowie do remontu. Termin zależy od ukończenia prac na 454 W wakacje rozpocznie się remont DW 457 między Popielowem a Dobrzeniem Wielkim. Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu uprzedza… » więcej 2021-05-09, godz. 08:39 Wybudują drogę łącząc osiedle mieszkaniowe z zakładami produkcyjnymi Na dokończenie budowy ulicy Meblarskiej w Krapkowicach trzeba było poczekać, ale w tym roku asfalt ma być położony już na całej długości. Opóźnienie… » więcej 2021-05-08, godz. 14:00 Modernizacja kotłowni to ostatni etap remontu szkoły w Reńskiej Wsi W poprzednich latach gmina ociepliła i wymieniła okna w budynku szkoły w Reńskiej Wsi, teraz przyszedł czas na ostatni akord tego remontu, czyli modernizację… » więcej 2021-05-08, godz. 11:00 Mieszkańcy powiatu opolskiego mogą skorzystać z dotacji na wymianę pieców. W puli starostwa jest 120 tysięcy zł… Od 3 do 3,5 tysiąca złotych dofinansowania mogą otrzymać mieszkańcy powiatu opolskiego na wymianę źródła ogrzewania. Ci, którzy zdecydują się na pozbycie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »