Radio Opole » Gospodarka
2021-02-11, 20:10 Autor: Daniel Klimczak

Namysłów wprowadza ulgi dla przedsiębiorców. Skorzystają m.in. restauratorzy, właściciele hoteli czy siłowni

Sesja rady miejskiej w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Sesja rady miejskiej w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Część przedsiębiorców z Namysłowa zapłaci mniejsze daniny do kasy miasta. Tamtejsi radni zdecydowali dziś (11.02) o zwolnieniach ich z podatku od nieruchomości oraz opłat za koncesję na sprzedaż alkoholu.
Pierwszą z wymienionych ulg wprowadzono na wniosek części opozycji, a konkretnie byłego prezydium rady miejskiej. Jeden z wnioskodawców Marcin Biliński (Przyjazny Samorząd) wskazuje, że to odpowiedź na apele właścicieli firm.

- Przedsiębiorcy prosili, aby złożyć taką uchwałę. Sytuacja jest zróżnicowana, ale ogólnie można powiedzieć, że jest bardzo zła. Niektóre przedsiębiorstwa są na skraju upadku, na skraju bankructwa. Z tego co mówią, te zwolnienia z podatku mogą bardzo im pomóc i przyczynić się do tego, że płynność finansowa zostanie zachowana - tłumaczy.

Pomysłodawcy wnioskowali o 6-miesięczny okres obowiązywania ulgi, jednak w drodze negocjacji z władzami miasta ustalono, że zostaną one wprowadzone na 3 miesiące z możliwością przedłużenia o kolejne 3, jeśli sytuacja pandemiczna nadal nie pozwoli na normalną działalność gastronomii, hoteli czy klubów fitnes.

Radni przyjęli dziś także wniosek burmistrza Bartłomieja Stawiarskiego o zwolnienie restauracji z opłat za możliwość sprzedaży alkoholu. Włodarz miasta przyznaje, że ulgi to duży wysiłek dla budżetu, jednak ich wprowadzenie podyktowane jest wspólnym interesem całej lokalnej społeczności.

- W poprzednim roku suma zwolnień to jest 550 tysięcy, teraz szacujemy, że może to też być około 300. My sobie z tym jakoś poradzimy, bo zależy nam na tym, żeby ci przedsiębiorcy przetrwali i płacili dalej u nas podatki. Jeżeli upadną firmy, to nie będzie wpływów z tytuły opłat za koncesje na alkohol, podatek od nieruchomości czy udział w podatku CIT - dodaje.

Dodajmy, że oprócz Namysłowa, zwolnienia z opłat za sprzedaż alkoholu wprowadziły dotąd m.in. Brzeg, Opole czy Lewin Brzeski.
Marcin Biliński
Bartłomiej Stawiarski

Gospodarka

2021-07-24, godz. 12:25 Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w regionie. Większość z nich stanowią osoby zza wschodniej granicy 22 843 cudzoziemców pracuje obecnie legalnie w naszym regionie. Oznacza to, że od kwietnia liczba ta zwiększyła się o ponad 900 osób. » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Gmina Kietrz poprawia swoją infrastrukturę drogową Gmina Kietrz rozpoczyna kolejną inwestycję drogową. W tym tygodniu została podpisana umowa z wykonawcą na przebudowę drogi w Ściborzycach Wielkich. Remont… » więcej 2021-07-23, godz. 12:30 Opole: z budynków komunalnych znikną "kopciuchy". Ma to przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście Z budynków komunalnych w stolicy regionu znikną tak zwane kopciuchy. Do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączonych zostanie 10 nieruchomości, co daje łącznie… » więcej 2021-07-23, godz. 08:48 Remontują trzy drogi za 1,5 miliona złotych Po wiosennej porcji robót drogowych w gminie Kolonowskie rozpoczyna się letnia faza tego typu inwestycji. Wyremontowane będą 3 ulice oraz dodatkowo kilka skrzyżowań… » więcej 2021-07-22, godz. 10:15 Pod drogą odkryli rury i kable, których nie było na mapach. Efekt - opóźnienie remontu o kilkanaście tygodni Remont ulicy Opolskiej w Krapkowicach powinien być już zakończony, ale droga nadal jest rozkopana. Problemem dla drogowców są instalacje znajdujące się… » więcej 2021-07-21, godz. 17:15 Wyremontowano kolejny fragment drogi numer 451. Do użytku oddano odcinek między Pielgrzymowicami a granicą naszego … Zakończyła się przebudowa drogi numer 451 między Pielgrzymowicami a granicą naszego województwa w powiecie namysłowskim. Remont ponad kilometrowego odcinka… » więcej 2021-07-21, godz. 14:00 Pieniądze z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego trafią do pracodawców. Nabór prowadzi również PUP w Głubcz… Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach realizuje nabór wniosków o przyznanie pieniędzy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Nabór potrwa do końca tego tygo… » więcej 2021-07-20, godz. 11:00 Remontują drogi, że aż trudno przez gminę przejechać W tym roku gmina Ujazd to jeden wielki plac budowy. Realizowanych jest bardzo dużo inwestycji zarówno samorządowych, prywatnych, jak i prowadzonych przez jednostki… » więcej 2021-07-20, godz. 08:30 Będzie rozbudowa drogi krajowej z Praszki do granicy województwa Podpisano umowę na rozbudowę DK45 na odcinku Praszka - granica województwa. Na całym, niemal 7-kilometrowym, odcinku wymieniona lub wzmocniona zostanie konstrukcja… » więcej 2021-07-19, godz. 12:30 Zerknij na PUE ZUS. Tam informacje o wysokości emerytury i oszczędnościach Zainteresowani mogą już sprawdzić, ile wynosi ich kapitał oraz jak wygląda hipotetyczna emerytura. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził aktualizację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »