Radio Opole » Gospodarka
2021-01-23, 15:00 Autor: Witold Wośtak

Kluczborskie starostwo kontynuuje spłatę zadłużenia. W budżecie są też inwestycje, ale kluczową rolę odegrają dotacje

Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Spłata 4 milionów 300 tysięcy złotych zadłużenia to cel Starostwa Powiatowego w Kluczborku na 2021 rok.
Samorząd ma 80 milionów długu, mimo że realizowany od dwóch lat program naprawczy pozwala spłacać co roku około 4 miliony złotych. Jak mówi starosta Mirosław Birecki, to zasługa pożyczki rządowej, która umożliwiła spłatę niekorzystnych kredytów zaciągniętych przez poprzedni zarząd. One były na 6 procent, a pożyczka rządowa to 1,5 procent odsetek.

Co do inwestycji, głównym zadaniem jest budowa łącznika w Powiatowym Centrum Zdrowia. - Mamy 2,2 miliona unijnego dofinansowania i 800 tysięcy złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - dodaje Birecki.

- Kolejna jest instalacja tlenowa - w tym roku musimy wydać na nią 250 tysięcy, a całość kosztuje pół miliona. Następne pieniądze dla szpitala dotyczą informatyzacji, również otrzymaliśmy je z funduszy unijnych, a konkretnie 1,2 miliona złotych. Ponadto planujemy szereg remontów drogowych we współpracy z gminami. To drobne inwestycje, ale bardzo potrzebne.

Powiat kluczborski nadal ma jedno z najwyższych zadłużeń wśród polskich samorządów.
Birecki uważa, że starostwo ma najgorsze czasy za sobą i teraz nie ma zagrożenia dla stabilności finansowej powiatu.

- Dwa lata temu powiat był na skraju bankructwa, a pożyczka ze strony państwa i program naprawczy pozwoliły uratować sytuację. Mówiono, że program naprawczy to będzie "chomąto", nic nie uda się zrobić i czeka nas totalna stagnacja. Mimo tego, udało się wykonać naprawdę wiele projektów i drobnych remontów. Cieszy nas, że udało się w miarę szybko odzyskać stabilność finansową.

Wydatki na oświatę to 40 milionów złotych, a starostwo musi dołożyć 4,5 miliona.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu pozytywnie zaopiniowała budżet.
Mirosław Birecki 1
Mirosław Birecki 2

Gospodarka

2021-03-04, godz. 17:45 Jaśniej, proekologicznie i nowocześnie. Zmieni się system oświetlenia w gminie Dąbrowa Blisko tysiąc latarni w gminie Dąbrowa będzie zmodernizowanych. Chodzi o wymianę oświetlenia z sodowego na LED-owe. » więcej 2021-03-04, godz. 15:00 Uwaga emeryci i renciści. Jest zmiana w rozliczeniu PIT W tym roku nadpłatę podatku zwróci urząd skarbowy, a nie jak do tej pory ZUS. » więcej 2021-03-04, godz. 11:30 Wystartowała 9. edycja konkursu "Grunt na medal". OCRG zachęca do zgłaszania atrakcyjnych inwestycyjnie terenów Celem konkursu, który organizuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest wyłonienie i promocja najlepszych terenów pod inwestycje produkcyjne we wszystkich… » więcej 2021-03-03, godz. 20:30 Grodków ma własny fundusz drogowy. Magistrat chce przeznaczać każdego roku pół miliona na drobne remonty Grodków ma własny fundusz drogowy. Oprócz zaplanowanych inwestycji realizowanych przy współudziale środków zewnętrznych, gmina chce przeznaczać po pół… » więcej 2021-03-03, godz. 18:00 Opole: PLIP gotowy. Da znać o zaległościach, usprawni płatności Mieszkańcy stolicy województwa zobowiązania wobec miasta mogą już sprawdzać i regulować nie wychodząc z domu. Chodzi dokładnie o podatek od nieruchomości… » więcej 2021-03-03, godz. 15:15 Pałac w Rozkochowie ma nowego właściciela [ZDJĘCIA] XVIII-wieczny pałac w Rozkochowie, w gminie Walce, ma nowego, prywatnego właściciela. Już rozpoczęły się prace porządkowe, trwa przygotowanie dokumentacji… » więcej 2021-03-03, godz. 13:00 Przy Wałowej w Nysie powstanie ponad 2 razy więcej mieszkań, niż planowano. Nie wiadomo jednak, co z domem pobytu dla… Nie 24, a 55 mieszkań ma docelowo powstać w planowanym budynku przy ulicy Wałowej w Nysie. Obiekt niezmiennie ma w dużej mierze służyć seniorom, choć nie… » więcej 2021-03-03, godz. 11:05 1% dla opolskich organizacji. Miasto zachęca, by wspierać rodzime fundacje i stowarzyszenia 1% BUDUJE OPOLE - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna edycja opolskiej kampanii, której celem jest zachęcenie podatników do przekazania 1% na działające… » więcej 2021-03-02, godz. 15:17 MZD w Opolu zapewnia, że za pół roku budowlańcy zakończą prace na styku Oleskiej z Batalionów Chłopskich W sierpniu ma zakończyć się budowa kilkupoziomowego skrzyżowania na styku ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu. Tak zapewnia Miejski Zarząd Dróg… » więcej 2021-03-02, godz. 13:49 Emerytury i renty w górę. Ruszyła coroczna waloryzacja Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął coroczną waloryzację emerytur i rent. Świadczenia w wyniku waloryzacji wzrastają o 4,24 procent. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »