Radio Opole » Gospodarka
2020-11-02, 09:50 Autor: Katarzyna Plewnia

Dodatkowa pula pieniędzy na dofinansowanie miejsc pracy osób z niepełnosprawnościami

Wózek inwalidzki [fot. sxc.hu]
Wózek inwalidzki [fot. sxc.hu]
Łukasz Żmuda [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Żmuda [fot. Justyna Krzyżanowska]
To jedna z form wsparcia, jakie oferuje PFRON w czasie pandemii osobom niepełnosprawnym.
- Tarcza antykryzysowa od marca cały czas funkcjonuje, a w jej ramach podejmujemy różne inicjatywy mające ułatwić funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym w tym trudnym czasie pandemii - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dyrektor opolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Żmuda. Dodał też, że otwierane są nowe programy pomocy terapeutycznej i psychologicznej, natomiast na działające od dawna formy wsparcia, jak choćby refundacja kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych, przeznaczono w ostatnim czasie większą pulę pieniędzy.

- My w marcu 2020 r. do kwoty, która była możliwa do uzyskania na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami, dołożyliśmy dodatkowe środki, tzn. miesięcznie te kwoty dofinansowania, które mogą wynieść nawet do 2-2,5 tyś. złotych na jedną osobę, zostały powiększone o kilkaset złotych na każde stanowisko związane z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych - powiedział Łukasz Żmuda.

Gość Radia Opole pytany o to, czy w obecnych czasach osobom niepełnosprawnym nie grozi utrata zatrudnienia, powiedział, że idące za takim wykwalifikowanym przecież pracownikiem dodatkowe wsparcie finansowe jego miejsca pracy może być zachętą dla pracodawców.

- Pracodawca będzie miał pewien wybór: zatrudnić osobę pełnosprawną i nie otrzymać dofinansowania do wynagrodzenia takiej osoby bądź zatrudnić osobę z niepełnosprawnościami, która posiada odpowiednie kwalifikacje, a np. przystosowanie dla niej stanowiska pracy nie będzie jakimś dużym problemem i zatrudnić osobę, na którą będzie miał dofinansowanie do tego stanowiska pracy - dodał gość porannej rozmowy w Radiu Opole.

Osoby niepełnoprawne znajdują zatrudnienie nie tylko na chronionym rynku pracy, także na otwartym, ale jak przyznał Łukasz Żmuda, dyr. opolskiego oddziału PFRON, wciąż jeszcze w kwestii zatrudniania osób niepełnosprawnych trochę nam brakuje do tzw. średniej europejskiej.
Łukasz Żmuda, dyr. PFRON Oddz. w Opolu, cz. 1
Łukasz Żmuda, dyr. PFRON Oddz. w Opolu, cz. 2

Gospodarka

2021-04-16, godz. 16:10 Opole chce się zamienić gruntami z przedsiębiorcą. Radni PO i PiS: "Dobry biznes robi Ryszard Wójcik, a nie miasto… Radni Opola na najbliższej sesji mają zdecydować, czy miasto będzie mogło zamienić się gruntami z lokalnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem. Według… » więcej 2021-04-16, godz. 08:30 NIK opublikowała wnioski z kontroli reaktywacji kędzierzyńsko-kozielskiego portu Opolska delegatura Najwyższej Izby Kontroli sprawdziła działania podejmowane w związku z próbą reaktywacji portu śródlądowego w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2021-04-16, godz. 07:00 Zostały dwa tygodnie na rozliczenie się z urzędem skarbowym Kończy się czas na rozliczenie z fiskusem. PIT za ubiegły rok należy złożyć do 30 kwietnia. Można to zrobić za pomocą usługi elektronicznej Twój e-PIT… » więcej 2021-04-15, godz. 19:30 Staże i prace interwencyjne. Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach promuje kolejne formy aktywizacji bezrobotnych Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach prowadzi nabór wniosków na prace interwencyjne oraz staże dla osób bezrobotnych. Nabór realizowany jest w ramach Regionalnego… » więcej 2021-04-15, godz. 13:27 Elektrownia Opole utrzymała wpis do krajowego systemu ekozarządzania i audytu EMAS Elektrownia Opole spełnia najbardziej restrykcyjne wymagania z zakresu ochrony środowiska. Potwierdza to utrzymanie rejestracji w krajowym systemie ekozarządzania… » więcej 2021-04-15, godz. 10:00 W przyszłym miesiącu ruszy remont DK 45 przy węźle autostradowym Opole Południe W maju ma ruszyć budowa dwóch rond w rejonie wjazdu na autostradę A4 koło Rogowa Opolskiego na DK 45. Według podpisanej umowy między Generalną Dyrekcją… » więcej 2021-04-14, godz. 18:00 Emerytury ponad granicami ZUS załatwia elektronicznie ZUS jest liderem w elektronicznej wymianie danych z zagranicznymi instytucjami ubezpieczeniowymi. Jako jedna z pierwszych instytucji w Europie, wdrożył system… » więcej 2021-04-14, godz. 15:59 Pierwsi mieszkańcy Kietrza wzięli udział w Narodowym Spisie Powszechnym Kilkadziesiąt osób spisało się już w biurze spisowym Urzędu Miejskiego w Kietrzu. Dwa tygodnie temu ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań… » więcej 2021-04-14, godz. 14:30 Senator pyta ministerstwo klimatu o wycinkę lasów wokół Kędzierzyna-Koźla Senator Beniamin Godyla dopytuje w Ministerstwie Klimatu i Środowiska o wycinkę lasów wokół Kędzierzyna-Koźla. To reakcja na skargi mieszkańców powiatu… » więcej 2021-04-13, godz. 16:30 Program budowy 100 obwodnic z akceptacją rządu. W planie są cztery trasy w naszym regionie - Rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach programu obwodnicowego w całej Polsce powstaną obwodnice… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »