Radio Opole » Gospodarka
2020-10-23, 18:15 Autor: Witold Wośtak

Czy opolska gastronomia wytrzyma kolejne zamknięcie? "Konieczne jest wsparcie ze strony państwa"

Restauracja [fot. www.freeimages.com]
Restauracja [fot. www.freeimages.com]
- Bez wsparcia ze strony państwa gastronomia zostanie bardzo uszczuplona - mówi właściciel jednej z tawern w centrum Opola. Przypomnijmy, od jutra (24.10) w związku z nowymi obostrzeniami będzie możliwa wyłącznie sprzedaż jedzenia na wynos.
Dla wielu restauratorów sytuacja jest patowa, bo obostrzenia mogą potrwać znacznie dłużej niż wiosną. - To kuriozalne, bo informowanie na ostatnią chwilę jest delikatnie mówiąc "nietaktem" - ocenia właściciel lokalu, któremu wiosną obroty spadły o 60 procent.

- Jeżeli na maseczki mieliśmy dwa dni, zrozumiałe, że trzeba przygotować się i coś zrobić. Gastronomia rządzi się natomiast takimi prawami jak magazyn, bo potrzeba zakupów i tak dalej. W chwili ogłoszenia podobnego komunikatu ja zostaję z całym zapleczem i pracownikami, których nagle muszę poinformować, jakoś przeszeregować lub wysłać na urlopy płatne czy niepłatne.

Przed wybuchem epidemii restaurator zatrudniał 6 osób, teraz pozostało 2 pracowników.
- Więcej nie da się zredukować, bo już teraz jest niezbędne minimum - ocenia.

- Reasumując, rozmawiam z przyjaciółmi. Są ogromne problemy pracownicze i wszędzie dochodzi do redukcji etatów lub zwolnień. Dzieje się to na zasadzie polubownej, jakiejś umowy czy wypłacenia części wynagrodzenia - wiem, że w różnych restauracjach bywa inaczej.

Właściciel tawerny spodziewa się na podstawie rozmów z lekarzami oraz wirusologami, że sytuacja epidemiczna nie poprawi się co najmniej do końca zimy.
Właściciel tawerny 1
Właściciel tawerny 2

Gospodarka

2021-01-19, godz. 14:30 Prószków z drugim finansowym wsparciem na rozbudowę oczyszczalni. Dzięki temu nie będzie podwyżek Modernizacja prószkowskiej oczyszczalni ścieków z rządowym wsparciem. Gmina w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymała blisko 700 tysięcy złotych. » więcej 2021-01-19, godz. 13:30 Znany jest już podział funduszy unijnych na programy regionalne Jak podaje portalsamorzadowy.pl, 763 mln euro dostanie województwo opolskie. To kwota, którą Opolszczyzna otrzyma na podstawie Umowy Partnerstwa. To dokument… » więcej 2021-01-19, godz. 11:00 Więcej pieniędzy na wsparcie przedsiębiorców i bezrobotnych w Powiatowych Urzędach Pracy Więcej pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego i z Funduszu Pracy dostaną powiatowe urzędy pracy. W budżetach PUP-ów ma być aż o 60% więcej niż… » więcej 2021-01-19, godz. 07:00 Ponad 4 miliony złotych na tegoroczne inwestycje w gminie Radłów. Wiele zależy od ewentualnych dotacji Ponad 22 miliony złotych dochodów i wydatki większe o 1,2 miliona złotych. Taki jest budżet gminy Radłów w powiecie oleskim na 2021 rok. » więcej 2021-01-18, godz. 14:30 ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie postojowe od artystów i architektów Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje od 15 stycznia wnioski artystów i architektów o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe. » więcej 2021-01-18, godz. 12:15 Hala targowa w Gogolinie sprzedana deweloperowi Gmina Gogolin sprzedała znajdującą się w centrum miejscowości halę targową. Budynek w ostatnich latach nie był intensywnie wykorzystywany, a objęcie go… » więcej 2021-01-18, godz. 08:00 W Korfantowie pracuje już nowa oczyszczalnia. Efekty są lepsze niż planowano, jednak mieszkańców czekają podwyżki… Nowa oczyszczalnia w Korfantowie już przyjmuje ścieki. Zakończona w listopadzie inwestycja jest jednym z największych przedsięwzięć realizowanych dotąd… » więcej 2021-01-17, godz. 11:23 Pandemia spowolniła prace OTBS, ale plany inwestycyjne są aktualne. "Wracamy do tematu osiedla na Winowie" - To był dziwny, inny rok - tak w rozmowie 'W cztery oczy' określił pandemiczne miesiące 2020 roku Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa… » więcej 2021-01-17, godz. 09:00 Wybudowali dwie drogi, żeby skrócić dojazd mieszkańcom 7 miejscowości Na przełomie roku mieszkańcy gminy Pawłowiczki otrzymali możliwość korzystania z dwóch nowo wybudowanych dróg transportu rolnego. Łącznie powstało ponad… » więcej 2021-01-16, godz. 13:00 Jeszcze nie skończyli budować jednego, a już myślą o drugim. Otmuchów szuka miejsca na kolejny PSZOK W południowej części gminy Otmuchów powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »