Radio Opole » Gospodarka
2020-10-18, 10:00 Autor: Witold Wośtak

Czy uda się zdobyć ministerialne pieniądze na dalszą renowację kościoła świętej Anny w Oleśnie? Chodzi o 1,4 miliona złotych

Kościół świętej Anny w Oleśnie [fot. www.olesno.pl]
Kościół świętej Anny w Oleśnie [fot. www.olesno.pl]
O ponad 1,4 miliona złotych na dalszą renowację kościoła świętej Anny w Oleśnie złożyła wniosek tamtejsza Parafia Bożego Ciała. Decyzja należy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dwa wcześniejsze etapy konserwacji były prowadzone przede wszystkim na zewnątrz kościoła. - Teraz czas na wnętrze - mówi Małgorzata Pach, kierownik Wydziału Spraw Europejskich i Promocji Gminy Urzędu Miejskiego w Oleśnie. Pracownicy magistratu pomogli napisać wniosek.

- To dotyczy prac w obrębie posadzek, konserwacji i remontu ścian wewnętrznych, odwzorowania brakujących słupów i wymiany skorodowanych słupów. Chodzi także o bardzo dużą część elementów wyposażenia kościoła: cztery ołtarze boczne, rzeźby, i obrazy będące w tym kościele.

Trwający drugi etap renowacji ma zakończyć się w listopadzie. - Wewnątrz kościoła rozpoczęły się już prace - dodaje Małgorzata Pach.

- Pani konserwator sztuki pracuje już nad niektórymi elementami, a mam na myśli konkretnie dwa ołtarze boczne, krucyfiks z Grupy Ukrzyżowania i obraz Chrystusa Bolesnego. Te prace również muszą zakończyć się w listopadzie.

Do tej pory parafii udało się pozyskać 1 milion 360 tysięcy złotych ministerialnej dotacji na renowację kościoła.

Przypomnijmy, drewniana świątynia została wpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę na listę Pomników Historii.
Małgorzata Pach 1
Małgorzata Pach 2

Gospodarka

2021-01-20, godz. 20:30 Słoiki z "grosikami" nie muszą pękać w szwach. Opolski oddział NBP ma automat przyjmujący monety "hurtowo" Wymień drobne na grube. Opolski oddział Narodowego Banku Polskiego ma automat przyjmujący monety w ilościach hurtowych, od jednogroszówek poczynając. » więcej 2021-01-20, godz. 17:15 Gogolin płaci coraz mniejsze janosikowe, choć gmina nie biednieje Gminie Gogolin spada kwota tzw. janosikowego, czyli opłaty, jaką najbogatsze samorządy wpłacają do budżetu państwa. Wyliczana jest ona na podstawie kwot… » więcej 2021-01-20, godz. 16:30 Kanalizacja, drogi i tworzenie miejsc pracy. Na poprawę warunków życia na opolskiej wsi w ostatnich 6 latach przeznaczono… Około 315 mln złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich trafiło na opolską wieś w ostatnich 6 latach. Z tej puli najwięcej, bo 93 mln złotych przeznaczono… » więcej 2021-01-20, godz. 14:15 Nowe połączenia autobusowe w gminie Głogówek. Gmina podpisała odrębną umowę z głubczyckim PKS Gmina Głogówek podpisała z PKS Głubczyce umowę na dowozy pasażerskie. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli zapewniony transport na trasie z Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2021-01-20, godz. 12:27 Już po raz drugi ruszyła Marszałkowska Inicjatywa Sołecka Drugi rok w województwie opolskim realizowana będzie Marszałkowska Inicjatywa Sołecka. Do końca stycznia gminy mogą składać do urzędu marszałkowskiego… » więcej 2021-01-20, godz. 09:14 GOK w Walcach przejdzie gruntowny remont Rozpoczęła się przebudowa gminnego ośrodka kultury w Walcach. Inwestycja jest warta 3 mln złotych i obejmuje gruntowny remont wiekowego budynku. Po zakończeniu… » więcej 2021-01-20, godz. 08:00 Więcej kursów PKS Kluczbork w związku z powrotem części uczniów do nauki stacjonarnej. "Mamy umowy na dowóz dzi… PKS Kluczbork przywróciło część kursów zawieszonych ze względu na pandemię koronawirusa. Główną przyczyną był powrót uczniów klas 1-3 szkół podstawowych… » więcej 2021-01-20, godz. 07:30 Na przełomie marca i kwietnia zostanie uruchomiony Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dobrodzieniu Zakończyła się budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dobrodzieniu. » więcej 2021-01-19, godz. 19:30 Ostrożny budżet Tułowic na 2021 rok. Najważniejsze inwestycje będą dotyczyły kanalizacji Ponad 3 miliony złotych w tegorocznym budżecie przeznaczą na inwestycje Tułowice. Najważniejsze z nich będą dotyczyły rozbudowy sieci kanalizacyjnej i… » więcej 2021-01-19, godz. 17:30 Głubczyce i Głuchołazy oraz Prudnik mogą się starać o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Pieniądze mogę być przeznaczone na inwestycje związane z turystyką. Podstawą wyliczenia wysokości wsparcia będą wydatki, które dana gmina poniosła na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »