Radio Opole » Gospodarka
2020-09-10, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Udział Opolszczyzny w Krajowym Planie Odbudowy i nowa perspektywa unijna. O tym rozmawiali samorządowcy i eksperci

A. Buła, J. Szlachta i R. Matczak [fot. Witold Wośtak]
A. Buła, J. Szlachta i R. Matczak [fot. Witold Wośtak]
O Krajowym Planie Odbudowy i unijnej polityce spójności na lata 2021-2027 w kontekście kryzysu gospodarczego rozmawiali dziś (10.09) w Sulisławiu samorządowcy oraz eksperci. Podstawą ubiegania się o unijne wsparcie jest właśnie KPO.
Propozycje są zgłaszane przez stronę rządową i poszczególne województwa. - Chcemy, aby subregiony nadal zarządzały funduszami europejskimi w zakresie termomodernizacji czy strategii niskoemisyjnych - mówi marszałek Andrzej Buła.

- W nowej perspektywie chcielibyśmy dołączyć Europejski Fundusz Społeczny, czyli obszar edukacji, polityki społecznej i po części zdrowia. Wówczas subregiony mogłyby w zakresie swoich stowarzyszeń kontynuować pewną politykę. Poza tym zawsze będziemy wspierać projekty partnerskie - na poziomie subregionów i nas jako urzędu marszałkowskiego.

Prof. Jacek Szlachta, ekspert do spraw polityki spójności oraz rozwoju regionalnego, zwraca uwagę, że w nowej perspektywie będzie więcej pieniędzy niż obecnie.

- Nie byłbym sobą, gdybym nie powiedział, że równocześnie te pieniądze będą znacznie trudniejsze dla nas niż kwoty konsumowane teraz. Po pierwsze potrzeba większego współfinansowania, co w praktyce oznacza, że wkład własny wzrośnie z 15 do 30 procent. Po drugie zakres płatności. Musimy zakończyć realizację w grudniu 2029 roku, a nie grudnia 2030 roku.

Dr Radomir Matczak, ekspert ds. rozwoju regionalnego, mówił o przykładzie przejścia od reformy do konkretnego projektu. - Podczas epidemii bardzo wielu ludzi zmieniło podejście do przemieszczania się - przekonuje.

- Ludzi można oduczyć od samochodów dzięki bardzo sensownym inwestycjom w dekarbonizację całego transportu, poprzez inwestycje w transport zbiorowy, rowery, przemieszczanie się piesze i różne sharingi. W ten sposób uzyskujemy redukcję hałasu, dwutlenku węgla i toksyn tworzących smog. Mamy więc szereg efektów w odpowiedzi na konkretny pomysł.

W województwie opolskim przygotowano 14 fiszek kompleksowych projektów parasolowych do KPO na łączną kwotę niemal 4 miliardów euro.
Andrzej Buła
Jacek Szlachta
Radomir Matczak

Gospodarka

2020-09-23, godz. 18:30 Duże zainteresowania wymianą starych pieców w gminie Wołczyn. Rada miejska przeznaczyła dodatkowe pieniądze na d… 85 kolejnych pieców starej generacji zniknie z gminy Wołczyn. Tego roku samorząd zorganizował trzy nabory wniosków o dotację na wymianę źródeł ciepła… » więcej 2020-09-22, godz. 19:38 Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Pieniądze pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów… » więcej 2020-09-22, godz. 16:00 Powiat głubczycki podsumowuje inwestycje drogowe i planuje kolejne - Mimo pandemii prowadzimy zadania związane z poprawą stanu naszych dróg i chodników - informuje wicestarosta Anita Juchno. W Gołuszowicach na finiszu jest… » więcej 2020-09-22, godz. 11:15 Trzeci nabór wniosków do tarczy antykryzysowej w PUP w Opolu do końca września Do 30 września przedsiębiorcy mogą jeszcze składać wnioski w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. To trzeci nabór organizowany… » więcej 2020-09-22, godz. 07:00 Opolski ZUS wypłacił w pierwszym półroczu ponad 2 miliony złotych jednorazowych odszkodowań wypadkowych Od początku roku opolski ZUS wypłacił ponad 2,2 miliona złotych w ramach jednorazowych odszkodowań wypadkowych. Warunkiem otrzymania świadczenia jest odprowadzanie… » więcej 2020-09-21, godz. 19:59 "Gospodarka musi być gotowa na nową normalność. Bezrobocie będzie wzrastać". W CWK rozmawiano o rynku pracy w czasie… Praca zdalna, wzrost bezrobocia i nowa organizacja pracy to główne wyzwania, z jakimi mierzą się opolscy pracodawcy i przedsiębiorcy w dobie pandemii koronawirusa… » więcej 2020-09-20, godz. 20:00 Gmina Ujazd mimo epidemii nie zwalnia tempa, w planach ma kolejne drobne remonty Przepust na ul. Stawowej w Jaryszowie i ulica Jaryszowska w Zimnej Wódce zostaną przebudowane. Gmina Ujazd mimo epidemii nie zwalnia tempa i realizuje zaplanowane… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 W listopadzie mieszkańcy gminy Strzeleczki skorzystają z nowego PSZOKU. Inwestycja czeka na odbiory techniczne PSZOK w gminie Strzeleczki już gotowy. Inwestycja czeka teraz na odbiory techniczne i niezbędne pozwolenie na użytkowanie obiektu. Do tej pory śmieci, które… » więcej 2020-09-18, godz. 20:30 Są oszczędności poprzetargowe, więc gmina Ujazd jeszcze w tym roku wyremontuje 4 drogi Blisko 600 tysięcy złotych udało się zaoszczędzić gminie Ujazd na dotychczasowych inwestycjach. Burmistrz gminy zdecydował, by te pieniądze zainwestować… » więcej 2020-09-18, godz. 09:15 Ozimski samorząd testuje gminną komunikację autobusową. Do końca roku monitorowane będzie zainteresowanie w soł… Magistrat do końca roku będzie sprawdzać zainteresowanie gminną komunikacją autobusową. Samorząd korzysta z dotacji w ramach rządowego programu przywracania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***