Radio Opole » Gospodarka
2020-09-07, 14:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Nagrodzono laureatów X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego [ZDJĘCIA]

Nagrodzono laureatów X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Nagrodzono laureatów X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Nagrodzono laureatów X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Nagrodzono laureatów X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Nagrodzono laureatów X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Nagrodzono laureatów X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
"Bezpieczeństwo na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz" - to hasło tegorocznej X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich, organizowanego przez KRUS. Dzieci w swoich pracach przedstawiły głównie, jak spokojnie zachowywać się wśród zwierząt w gospodarstwie rolnym, ale także jak prawidłowo o nie dbać.
- Wpłynęło do nas ponad 1700 prac z prawie wszystkich szkół wiejskich w naszym regionie. Ta tematyka konkursowa jest bardzo złożona, ale co ważne, ona nie mówi tylko o prawidłowym traktowaniu zwierząt - mówi Lech Waloszczyk, dyrektor opolskiego Oddziału KRUS. - Ona mówi jeszcze o czymś takim, jak szanowanie tych zwierząt. To jest pewien nadzwyczajny stosunek do tych zwierząt. One doskonale wyczuwają wszystko, jeżeli człowiek podchodzi do nich z batem, krzykiem to zwierzę jest zestresowane i wtedy może okazać się niebezpieczne. Oczywiście jest do tego potrzebna wiedza techniczna.

Komisje konkursowe oceniły prace uczniów w dwóch grupach wiekowych: klasy 1-3 oraz 4-8 szkół podstawowych. Dodatkowo podczas tworzenia prac dzieciom przekazana została wiedza, jak unikać wypadków związanymi z obecnością zwierząt w gospodarstwie.

- Na przykład do konia nie wolno podchodzić od tyłu, bo może nogą kopnąć i wtedy trzeba do szpitala pojechać. Kota nie wolno kopać, bo wtedy może pazurami szarpnąć, a psa nie wolno denerwować, bo może ugryźć - podkreślają uczniowie. - Nie wolno zwierząt szarpać za nic, ani nie męczyć.

Głównym organizatorem konkursu był Oddział Regionalny KRUS w Opolu, który wyłonił laureatów etapu wojewódzkiego, a troje dzieci z naszego regionu otrzymało wyróżnienie na etapie centralnym. Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Lech Waloszczyk
Uczniowie

Gospodarka

2021-06-13, godz. 11:37 Nowe drogi transportu rolnego powstają jak grzyby po deszczu Coraz więcej dróg polnych, wyjeżdżonych kołami traktorów, zmienia się w gładkie, asfaltowe trakty pozwalające nie tylko rolnikom szybko dojechać do pól… » więcej 2021-06-11, godz. 13:15 Sieć gazowa w gminie Krapkowice jest coraz dłuższa, ale mieszkańcy chcą dostępu do gazu w kolejnych wioskach Coraz intensywniej rozwija się sieć gazowa w gminie Krapkowice. Zakończona jest już budowa gazociągu w Steblowie i Żywocicach, trwają prace w Otmęcie na… » więcej 2021-06-11, godz. 09:59 Do jeziora jak po dywanie? Remont ulicy Pływackiej w Turawie ma rozwiązać problemy z komunikacją przy Jeziorze Du… W tym sezonie letnim nie powinno być już problemów z dojazdem do Jeziora Dużego w Turawie. Trwają prace remontowe ulicy Pływackiej. » więcej 2021-06-10, godz. 14:21 W powiecie krapkowickim powstają farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Farmy fotowoltaiczne i wiatrowe powstają na terenie powiatu krapkowickiego. Po kilku latach zastoju, prywatne firmy znów są zainteresowane inwestowaniem w zieloną… » więcej 2021-06-09, godz. 17:30 Mieszkańcy Głogówka mogą skorzystać z dotacji na usuwanie azbestu Do 30 czerwca w gminie Głogówek można złożyć wniosek na utylizację azbestu z pokryć dachowych. Pieniądze na ten cel pochodzą z konkursu ogłoszonego… » więcej 2021-06-09, godz. 15:00 Władze Kietrza przygotowują się do budowy kanalizacji sanitarnej Gmina Kietrz otrzymała 2,5 mln złotych dofinansowania na budowę kanalizacji sanitarnej w ciągu ulicy Raciborskiej oraz części ulicy Długiej. To prawie 65… » więcej 2021-06-09, godz. 13:00 Koniec budowy kanalizacji sanitarnej we Wroninie Na ukończeniu jest budowa II etapu kanalizacji sanitarnej we Wroninie, w gminie Polska Cerekiew. Gdy inwestycja będzie zakończona, samorząd będzie mógł… » więcej 2021-06-09, godz. 10:55 Maszyna za 11 mln zł do fotooptycznej segregacji śmieci zwiększy poziom recyklingu odpadów w Kędzierzynie-Koźlu Spółka Czysty Region z Kędzierzyna-Koźla będzie miała nowoczesną instalację do segregacji odpadów. Dzięki temu zamiast 30%, około 40% odpadów przywiezionych… » więcej 2021-06-08, godz. 17:30 Pod koniec czerwca ruszy remont DW 494 w Chudobie Za dwa tygodnie rozpocznie się remont drogi wojewódzkiej nr 494 w miejscowości Chudoba. Inwestycja na trasie Bierdzany - Olesno zakłada przebudowę jezdni… » więcej 2021-06-08, godz. 15:00 Brzeg chce budować mieszkania na "Zielonce". Miasto liczy na wsparcie z rządowego programu W Brzegu mogą powstać kolejne mieszkania. Władze miasta chcą skorzystać z programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, który miałby pomóc w zagospodarowaniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »