Radio Opole » Gospodarka
2020-07-02, 12:27 Autor: Witold Wośtak

Można już składać wnioski o zwrot kosztów instalacji zatrzymującej wodę deszczową. Do wzięcia jest 5 tysięcy złotych

Ruszył nabór wniosków do ministerialnego programu Moja Woda [fot. Agnieszka Stefaniak]
Ruszył nabór wniosków do ministerialnego programu Moja Woda [fot. Agnieszka Stefaniak]
M. Stefański i M. Oleksiewicz [fot. Witold Wośtak]
M. Stefański i M. Oleksiewicz [fot. Witold Wośtak]
Ogródek [fot. pixabay]
Ogródek [fot. pixabay]
Ruszył nabór wniosków do ministerialnego programu Moja Woda. Właściciele posesji mogą aplikować o refundację do 5 tysięcy złotych na retencję wody opadowej i roztopowej.
Chodzi o zakup zbiornika naziemnego lub podziemnego oraz instalacji do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody. Można zlecić to zadanie specjalistycznej firmie albo wykonać pracę samodzielnie.

- W puli ogólnopolskiej jest 100 milionów złotych na lata 2020-2024 - mówi Maciej Stefański, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

- Kierunek rządowy jest bardzo dobry, aby łapać tę deszczówkę. Woda spada, wchodzi nam do gruntu i niestety mamy z tego niewiele. Tym bardziej, skoro narzekaliśmy na niedobór wody, a ostatnio jest jej aż nadto. Ona bierze się jednak z ulewy, a wówczas woda nie przenika do gruntu, tylko spływa od razu i płynie do morza.

Do refundacji kwalifikowane są domy istniejące i w trakcie budowy.

- Wniosek można wypełnić elektronicznie lub w wersji papierowej, a decyzja jest wysyłana listem - mówi Małgorzata Oleksiewicz, koordynator zespołu obsługi programów dla osób fizycznych.

- Wniosek liczy kilka stron i dołącza się do niego wyłącznie zgodę ewentualnego współwłaścicieli nieruchomości na realizację przedsięwzięcia. Nie prosimy o umowy czy oferty wykonawców, bo to beneficjent określa, jakie koszty przeznaczy na tę realizację.

Na wykonanie instalacji służącej małej retencji jest maksymalnie pół roku od przyznania dotacji.
Maciej Stefański
Małgorzata Oleksiewicz

Gospodarka

2020-09-27, godz. 19:10 Opolanie produkują coraz więcej odpadów. Opolski ratusz zamierza zabiegać o pieniądze na projekt edukacyjny, który… Opole chce przygotować i realizować projekt 'Eko-nawyki dobre praktyki - gospodarka o obiegu zamkniętym'. Podczas czwartkowej (24.09) sesji 21 radnych jednogłośnie… » więcej 2020-09-26, godz. 14:20 Znikną bramki poboru opłat na autostradzie A4 w woj. opolskim. W Polsce będzie działał system e-Toll Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowują wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich… » więcej 2020-09-26, godz. 09:30 Zakończył się remont drogi pomiędzy Białą a Sowinem - alternatywnej do DW 414 w powiecie prudnickim Zakończyła się gruntowna przebudowa drogi między Białą a Sowinem w powiecie prudnickim. » więcej 2020-09-25, godz. 13:15 Budowa nowego stadionu w Opolu coraz bliżej Opolski ratusz otrzymał projekt wykonawczy i pozwolenie na jego budowę. Prace mają ruszyć na początku przyszłego roku. » więcej 2020-09-24, godz. 15:25 Opolscy radni jednogłośnie za korektą budżetu miasta. Chodzi o zmniejszenie planowanego deficytu Rada Miasta Opola jednogłośnie opowiedziała się za korektą budżetu stolicy regionu. Jej głównym celem jest zmniejszenie planowanego deficytu ze 162 milionów… » więcej 2020-09-24, godz. 14:26 Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS Kolejne firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. » więcej 2020-09-23, godz. 18:30 Duże zainteresowania wymianą starych pieców w gminie Wołczyn. Rada miejska przeznaczyła dodatkowe pieniądze na d… 85 kolejnych pieców starej generacji zniknie z gminy Wołczyn. Tego roku samorząd zorganizował trzy nabory wniosków o dotację na wymianę źródeł ciepła… » więcej 2020-09-22, godz. 19:38 Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Pieniądze pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów… » więcej 2020-09-22, godz. 16:00 Powiat głubczycki podsumowuje inwestycje drogowe i planuje kolejne - Mimo pandemii prowadzimy zadania związane z poprawą stanu naszych dróg i chodników - informuje wicestarosta Anita Juchno. W Gołuszowicach na finiszu jest… » więcej 2020-09-22, godz. 11:15 Trzeci nabór wniosków do tarczy antykryzysowej w PUP w Opolu do końca września Do 30 września przedsiębiorcy mogą jeszcze składać wnioski w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. To trzeci nabór organizowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***