Radio Opole » Gospodarka
2020-06-30, 20:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Wirtualne wbicie łopaty pod budowę fabryki Monosol

Budowa zakładu Monosol [fot. A. Pospiszyl]
Budowa zakładu Monosol [fot. A. Pospiszyl]
Uroczyste rozpoczęcie budowy zakładu Monosol [fot. A. Pospiszyl]
Uroczyste rozpoczęcie budowy zakładu Monosol [fot. A. Pospiszyl]
Uroczyste rozpoczęcie budowy zakładu Monosol [fot. A. Pospiszyl]
Uroczyste rozpoczęcie budowy zakładu Monosol [fot. A. Pospiszyl]
Oficjalnie rozpoczęto budowę fabryki biodegradowalnych folii w strefie gospodarczej gminy Ujazd. W ciągu około roku powstanie zakład, w którym zatrudnienie znajdzie nawet 90 osób. Obiekt ma być ekologiczny – będzie posiadał zamknięty obieg wody oraz własne zasilanie z energii słonecznej. Ceremonia wbicia pierwszej łopaty była prowadzona po części wirtualnie – z powodu pandemii do Polski nie mogli przylecieć inwestorzy, więc odbyło się łączenie on-line z siedzibą firmy Monosol w amerykańskim stanie Indiana.
- To kolejny inwestor, który docenił nasze położenie i infrastrukturę – mówi Hubert Ibrom, burmistrz gminy Ujazd. - Bardzo się cieszę, że inwestycja rozpoczęła się mimo pandemii koronawirusa. Dużo firm, które deklarowały się pod koniec ubiegłego roku, że zainwestują, wstrzymały plany, a firma Monosol Kuraray zaczęła przed terminem.

W ostatnim kwartale tego roku w zakładzie mają się pojawić pierwsze urządzenia, całość ma ruszyć z końcem roku 2021.

- To będzie jeden z najnowocześniejszych zakładów w regionie – mówił przez videołącze prezes Monosolu Scott Bening. - To nasz pierwszy zakład produkcyjny w Europie.

- Z naszymi produktami wszyscy spotykają się na co dzień – mówi Bartłomiej Trybuś, przedstawiciel Monosolu w Polsce. - Kapsułki z detergentem, które wrzuca się albo do zmywarki, albo do pralki. Ta folia, która stanowi otulinę tej kapsułki, to folia, którą produkujemy my, czyli Monosol.

Zakład, który powstaje w strefie pod Ujazdem to obiekt nowoczesny i bardzo ekologiczny.

- To bardzo ciekawy inwestor – mówi Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - To jest inwestycja wysoko zaawansowana technologicznie. Te miejsca pracy, może nie ma ich tak bardzo dużo, ale są wysokopłatne, specjalistyczne. Mamy szacunki, które mówią o tym, że jedno takie miejsce pracy tworzy trzy inne wokoło strefy, u kooperantów czy współproducentów.

Docelowo w zakładzie firmy Monosol zatrudnionych ma być 90 osób. Nabór pracowników ma się rozpocząć jesienią tego roku.
Hubert Ibrom
Scott Bening i Bartłomiej Trybuś
Janusz Michałek

Gospodarka

2020-09-26, godz. 14:20 Znikną bramki poboru opłat na autostradzie A4 w woj. opolskim. W Polsce będzie działał system e-Toll Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowują wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich… » więcej 2020-09-26, godz. 09:30 Zakończył się remont drogi pomiędzy Białą a Sowinem - alternatywnej do DW 414 w powiecie prudnickim Zakończyła się gruntowna przebudowa drogi między Białą a Sowinem w powiecie prudnickim. » więcej 2020-09-25, godz. 13:15 Budowa nowego stadionu w Opolu coraz bliżej Opolski ratusz otrzymał projekt wykonawczy i pozwolenie na jego budowę. Prace mają ruszyć na początku przyszłego roku. » więcej 2020-09-24, godz. 15:25 Opolscy radni jednogłośnie za korektą budżetu miasta. Chodzi o zmniejszenie planowanego deficytu Rada Miasta Opola jednogłośnie opowiedziała się za korektą budżetu stolicy regionu. Jej głównym celem jest zmniejszenie planowanego deficytu ze 162 milionów… » więcej 2020-09-24, godz. 14:26 Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS Kolejne firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. » więcej 2020-09-23, godz. 18:30 Duże zainteresowania wymianą starych pieców w gminie Wołczyn. Rada miejska przeznaczyła dodatkowe pieniądze na d… 85 kolejnych pieców starej generacji zniknie z gminy Wołczyn. Tego roku samorząd zorganizował trzy nabory wniosków o dotację na wymianę źródeł ciepła… » więcej 2020-09-22, godz. 19:38 Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Pieniądze pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów… » więcej 2020-09-22, godz. 16:00 Powiat głubczycki podsumowuje inwestycje drogowe i planuje kolejne - Mimo pandemii prowadzimy zadania związane z poprawą stanu naszych dróg i chodników - informuje wicestarosta Anita Juchno. W Gołuszowicach na finiszu jest… » więcej 2020-09-22, godz. 11:15 Trzeci nabór wniosków do tarczy antykryzysowej w PUP w Opolu do końca września Do 30 września przedsiębiorcy mogą jeszcze składać wnioski w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. To trzeci nabór organizowany… » więcej 2020-09-22, godz. 07:00 Opolski ZUS wypłacił w pierwszym półroczu ponad 2 miliony złotych jednorazowych odszkodowań wypadkowych Od początku roku opolski ZUS wypłacił ponad 2,2 miliona złotych w ramach jednorazowych odszkodowań wypadkowych. Warunkiem otrzymania świadczenia jest odprowadzanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***