Radio Opole » Gospodarka
2020-04-27, 21:00 Autor: Piotr Wójtowicz

W sklepach mleko drożeje, a rolnikowi płaci się coraz mniej. "To nie jest efekt suszy i pandemii"

[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
Rolnicy otrzymują w skupie coraz mniej za mleko. Martin Ziaja, prezes Opolskiego Związku Producentów Mleka i Hodowców Bydła, podkreśla, że tygodniowe spadki w kwietniu wynoszą od 10 do 20 groszy na litrze, natomiast w sklepach mleko stale drożeje.
- Jeśli to słyszą mieszkańcy Opola i innych miast, to mówię wam, my w tej chwili dostajemy za mleko już nie 1 złoty i 50 groszy, a 20 groszy mniej i te ceny nadal lecą. Natomiast wy wiecie, ile płacicie za mleko - mówi Martin Ziaja, który zwraca uwagę, że to nie susza i pandemia doprowadziły do podwyżek, a zmowa supermarketów, które od tygodnia nie zgłaszają zapotrzebowania na towar.

- Wmawia się mleczarniom, że z powodu pandemii są problemy ze zbytem, a w tym samym czasie klientom się mówi, że towaru jest mało i musi podrożeć.

Spadają stawki nie tylko za mleko, ale również za mięso wołowe. - Koledzy, którzy do niedawna otrzymywali za wołowinę 8 złotych za kilogram, to w tej chwili oferuje im się 5 złotych i 50 groszy i odbiera się z wielka łaską. Moim zdaniem, markety robią sztuczny tłok.

Prezes Opolskiego Związku Producentów Mleka i Hodowców Bydła odniósł się także do opublikowanej przez resort rolnictwa "listy wstydu", na której umieszczono mleczarnie, które sprowadzają mleko z zagranicy. Hodowca krytycznie wypowiada się o publikacji, która jego zdaniem, może doprowadzić do wojny gospodarczej. Jak uzasadnia, obecnie Polska więcej eksportuje mleka do Unii Europejskiej niż importuje, a nagłaśnianie tych informacji doprowadzi do tego, że kraje Europy Zachodniej w rewanżu przestaną odbierać polskie mleko.
Martin Ziaja

Gospodarka

2024-07-03, godz. 11:25 Kolejne drogi w powiecie głubczyckim czeka gruntowny remont Powiat głubczycki rozpoczyna kolejną inwestycję drogową. Remontu doczeka się jezdnia na trasie Pietrowice - Chomiąża i od Baborowa w kierunku Dziećmarowa… » więcej 2024-07-02, godz. 20:00 Nie będzie gigantycznej kary dla nyskiej AKWY Spółka WiK 'AKWA' z Nysy nie jest już zagrożona karą w wysokości prawie 100 milionów złotych. » więcej 2024-07-02, godz. 12:30 Nowe plany ws. CPK. Radny Tobiasz Gużda o konsekwencjach "okrojenia" projektu - Centralny Port Komunikacyjny, największy w tej części świata, mógłby zagwarantować przejęcie przez Polskę europejskiego cargo - powiedział w Porannej… » więcej 2024-07-02, godz. 12:00 Farma wiatrowa zmieni krajobraz Charbielina i Nowego Lasu w gminie Głuchołazy Farma wiatrowa ma powstać w Charbielinie w gminie Głuchołazy. Tamtejsza rada miejska zdecydowała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania… » więcej 2024-06-28, godz. 12:25 "Wcześniej niż zwykle". Kombinat Rolny w Kietrzu rozpoczyna żniwa Kombinat Rolny w Kietrzu rozpoczyna żniwa. Pierwsze kombajny wjadą na pola rzepaku. W tym roku prace polowe w największym polskim gospodarstwie rolnym w porównaniu… » więcej 2024-06-27, godz. 19:11 "Pogranicze" chce obsługiwać kolejne gminy i komunikację miejską w Prudniku Biała i Baborów zgłaszają akces do Powiatowo-Gminnego Związku Transportu 'Pogranicze'. Wzmocni to jego potencjał publicznych przewozów pasażerskich. Ułatwi… » więcej 2024-06-27, godz. 14:18 "Trzeba współpracować, jeżeli są takie możliwości". Polska Cerekiew i Svetla Hora realizują wspólne projekty 'Polsko-czeski wakacyjny zawrót głowy' - to nazwa wspólnego projektu realizowanego przez samorząd Polskiej Cerekwi i partnerskiej gminy Svetla Hora z Republiki… » więcej 2024-06-26, godz. 17:10 "Polecam każdemu". Podsumowanie programu MentorMix na Politechnice Opolskiej 8 mentorów ze świata biznesu, 12 studentów i niemal pół roku współpracy. Tak wyglądała druga edycja programu 'MentorMix' na Politechnice Opolskiej. Dzisiaj… » więcej 2024-06-26, godz. 12:52 Wielomilionowe inwestycje na drogach powiatu głubczyckiego Inwestycje drogowe za ponad 30 milionów złotych realizuje, bądź będzie realizować w najbliższym czasie powiat głubczycki. Najważniejsze z nich to remonty… » więcej 2024-06-25, godz. 10:15 "Niezbędne jest zachowanie równowagi w gospodarce leśnej". Nadleśniczy Marek Cholewa gościem Radia Opole - To nie przemysł drzewny potrzebuje drewna, tylko my go potrzebujemy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »