Radio Opole » Gospodarka
2020-04-27, 21:00 Autor: Piotr Wójtowicz

W sklepach mleko drożeje, a rolnikowi płaci się coraz mniej. "To nie jest efekt suszy i pandemii"

[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
Rolnicy otrzymują w skupie coraz mniej za mleko. Martin Ziaja, prezes Opolskiego Związku Producentów Mleka i Hodowców Bydła, podkreśla, że tygodniowe spadki w kwietniu wynoszą od 10 do 20 groszy na litrze, natomiast w sklepach mleko stale drożeje.
- Jeśli to słyszą mieszkańcy Opola i innych miast, to mówię wam, my w tej chwili dostajemy za mleko już nie 1 złoty i 50 groszy, a 20 groszy mniej i te ceny nadal lecą. Natomiast wy wiecie, ile płacicie za mleko - mówi Martin Ziaja, który zwraca uwagę, że to nie susza i pandemia doprowadziły do podwyżek, a zmowa supermarketów, które od tygodnia nie zgłaszają zapotrzebowania na towar.

- Wmawia się mleczarniom, że z powodu pandemii są problemy ze zbytem, a w tym samym czasie klientom się mówi, że towaru jest mało i musi podrożeć.

Spadają stawki nie tylko za mleko, ale również za mięso wołowe. - Koledzy, którzy do niedawna otrzymywali za wołowinę 8 złotych za kilogram, to w tej chwili oferuje im się 5 złotych i 50 groszy i odbiera się z wielka łaską. Moim zdaniem, markety robią sztuczny tłok.

Prezes Opolskiego Związku Producentów Mleka i Hodowców Bydła odniósł się także do opublikowanej przez resort rolnictwa "listy wstydu", na której umieszczono mleczarnie, które sprowadzają mleko z zagranicy. Hodowca krytycznie wypowiada się o publikacji, która jego zdaniem, może doprowadzić do wojny gospodarczej. Jak uzasadnia, obecnie Polska więcej eksportuje mleka do Unii Europejskiej niż importuje, a nagłaśnianie tych informacji doprowadzi do tego, że kraje Europy Zachodniej w rewanżu przestaną odbierać polskie mleko.
Martin Ziaja

Gospodarka

2021-09-24, godz. 11:00 Mieszkańcy Opolszczyzny coraz chętniej korzystają z PUE ZUS Platforma Usług Elektronicznych ZUS, z której korzystają pracownicy, emeryci, przedsiębiorcy oraz lekarze, szczególnie przydatna okazuje się w ostatnich… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Powstaje nowa hala firmy B+K w Walcach. Przybędzie 150 miejsc pracy Trwa budowa nowej hali produkcyjnej fimy B+K w Walcach. W ciągu półtora roku powstanie zakład, w którym produkowane będą opakowania z tworzyw sztucznych… » więcej 2021-09-23, godz. 17:30 Firma Capita rozpoczyna działalność w Opolu. W początkowym etapie potrzeba 100-200 osób, chętnie mówiących po … Nowy inwestor w Opolu szuka na początek od stu do dwustu pracowników. Międzynarodowa firma Capita działa w branży konsultingu, outsourcingu i transformacji… » więcej 2021-09-23, godz. 14:00 Dokumenty geodezyjne zdobędziemy siedząc w domu. Ruszył specjalny portal, którego baza zawiera dokumenty wszystkich… Potrzebujesz zdobyć dokładną mapę, zamówić wyrys bądź wypis? Chcesz dowiedzieć się, jaki na danym terenie obowiązuje plan zagospodarowania czy też… » więcej 2021-09-23, godz. 13:15 Anna Zalewska w Radiu Opole o decyzji TSUE. "Decyzja wydana jednoosobowo, arogancko, bez przeczytania bardzo szerokiej… Europosłanka PiS Anna Zalewska, gość audycji 'Prosto z Sejmu' Magdaleny Ogórek komentuje decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożeniu… » więcej 2021-09-23, godz. 10:00 Zwolnienia ze składek przedsiębiorcom prowadzącym sklepiki szkolne oraz pilotom wycieczek i przewodnikom turystycznym… Aby z ulg skorzystać, trzeba się jednak spieszyć - wnioski tylko w formie elektronicznej (PUE ZUS) przyjmowane są do końca września. » więcej 2021-09-22, godz. 19:00 Osadzeni będą mogli znaleźć zatrudnienie w leśnictwie i rybactwie. Podpisano porozumienie w tej sprawie Więźniowie będą mogli podjąć się płatnej pracy związanej z rybactwem i leśnictwem. To efekt porozumienia Lasów Państwowych z Okręgową Służbą Więzienną… » więcej 2021-09-22, godz. 15:41 Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę letniego wejścia do ZOO Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę nowego letniego wejścia do ogrodu zoologicznego. Żadna z zaproponowanych ofert wykonawców nie mieściła… » więcej 2021-09-22, godz. 14:41 Dwie nagrody dla Opola podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Pierwsza za kładkę pieszo-rowerową, a druga za… Most im. Joachima Halupczoka z laurem Top Inwestycji Komunalnych za 2021 rok. Miejska inwestycja została wyróżniona podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego… » więcej 2021-09-21, godz. 18:45 Do 2023 roku opolskie zoo zyska nowy i ekologiczny system ogrzewania gazowego Do 2023 roku kotłownia węglowa zasilająca opolski ogród zoologiczny zostanie zastąpiona siecią ogrzewania gazowego. Urząd marszałkowski podpisał właśnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »