Radio Opole » Gospodarka
2020-01-27, 15:22 Autor: Mariusz Chałupnik

Organizacje pozarządowe mogą zdobyć pieniądze na wkład własny do projektów krajowych. Ruszył nabór wniosków

Organizacje pozarządowe mogą zdobyć pieniądze w pięciu konkursach [fot. Mariusz Chałupnik]
Organizacje pozarządowe mogą zdobyć pieniądze w pięciu konkursach [fot. Mariusz Chałupnik]
Finansowanie wkładów własnych do projektów, wspieranie działań na rzecz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego, wsparcie mniejszości narodowych i etnicznych, promocja wolontariatu oraz wsparcie infrastrukturalne. Na takie działania opolskie organizacje pozarządowe mogą pozyskać pieniądze.
Nabór wniosków na dofinansowanie ogłosił urząd marszałkowski. W pierwszej w tym roku transzy jest 550 tysięcy złotych.

- Zwiększamy pulę i zakres możliwości pozyskania pieniędzy, bo widzimy, że zainteresowanie organizacji jest bardzo duże - informuje Barbara Kamińska, dyrektor biura dialogu i partnerstwa obywatelskiego w urzędzie marszałkowskim. - Widzimy, że bardzo się profesjonalizują. Swoją działalność opierają nie tylko na środkach przeznaczonych przez zarząd województwa, ale również szukają finansowania na zewnątrz. Te środki pozwalają na to, żeby te organizacje, które chcą działać bardzo aktywnie mogły realizować swoje projekty. Czasami brak własnych pieniędzy blokuje ich w aplikowaniu o fundusze zewnętrzne.

Nowością jest konkurs na pieniądze związane ze wsparciem infrastrukturalnym i instytucjonalnym organizacji. Tu do podziału jest 100 tysięcy złotych.

- To dotyczy w szczególności tych małych organizacji, które swoje siedziby mają często w prywatnych domach - mówi Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego. - Zgłaszały nam za pośrednictwem Rady Pożytku Publicznego, że mają problem z zakupem komputerów, biurek, tego podstawowego sprzętu, który pozwala im prowadzić swoją działalność statutową. Dlatego też utworzyliśmy taki konkurs na wsparcie ich potrzeb infrastrukturalnych, majątkowych.

Jeżeli zapotrzebowanie będzie duże, to urząd marszałkowski planuje zorganizować drugi nabór w połowie roku. Na ten cel zabezpieczono 200 tysięcy złotych.
Barbara Kamińska
Zbigniew Kubalańca

Gospodarka

2022-10-02, godz. 17:00 Gmina i powiat głubczycki również szukają oszczędności.'' Na oświetleniu ulicznym oszczędzamy już dwa lata'' Wysokie rachunki za energię elektryczną zmuszają samorządy do szukania oszczędności. W Głubczycach przejście na tryb energooszczędny rozpoczęto od czasowego… » więcej 2022-10-02, godz. 13:10 Kędzierzyn-Koźle ogłosił kolejny przetarg na remont mostu w Blachowni. ''Dotychczasowe oferty przekraczają nasze … Nadal nie ma chętnych na remont mostu w Blachowni. Gmina Kędzierzyn-Koźle, która na początku bieżącego roku została prawnym właścicielem obiektu, ogłosiła… » więcej 2022-10-01, godz. 13:30 Ważna ulica w Kluczborku zmieniła się nie do poznania. Remont trwał przez kilka miesięcy Zupełnie zmienił się komfort jazdy ulicą Drzymały w Kluczborku. Zakończyła się gruntowna przebudowa około 600-metrowego odcinka, którą prowadzono od… » więcej 2022-10-01, godz. 10:15 Przebudowa stadionu miejskiego w Strzelcach Opolskich może się nie udać. Koszty przebudowy przewyższają budżet g… Chęci są, ale brakuje pieniędzy. Nadal nie wiadomo, czy stadion miejski w Strzelcach Opolskich zostanie przebudowy. Choć gmina pozyskała na ten cel 4,5 miliona… » więcej 2022-09-30, godz. 18:00 Prawie 8,5 miliona złotych gmina Olesno prześle mieszkańcom jako dodatek węglowy 2700 wniosków o wypłatę dodatku węglowego wpłynęło do Ośrodka Pomocy Społecznej w Oleśnie. Rozdysponowano 1,6 miliona złotych, a zatem pieniądze trafiły… » więcej 2022-09-30, godz. 12:00 Jak oszczędzać energię, żeby nie przekroczyć limitu 2 tysięcy kWh rocznie? Sejm przegłosował ustawę w sprawie zamrożenia cen prądu w przyszłym roku. Ceny pozostaną na poziomie tych z 2022 roku do limitu zużycia 2 tysięcy kilowatogodzin… » więcej 2022-09-30, godz. 07:56 Rolnicy z Bukowa nagrodzeni Gospodarstwo Renaty i Wiesława Kowalczyków w Bukowie pod Namysłowem zajęło 3. miejsce w XIX edycji ogólnopolskiego konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Roln… » więcej 2022-09-29, godz. 14:45 Rozbudowa tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Jest decyzja wojewody opolskiego Wojewoda opolski wydał dzisiaj (29.09) decyzję dotyczącą rozbudowy tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu w ramach inwestycji „Budowa gazociągu Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2022-09-29, godz. 13:10 Niejednogłośnie, ale Rada Miasta Opola pozytywnie oceniła wykonanie budżetu za pierwsze półrocze Rada Miasta Opola pozytywnie oceniła wykonanie budżetu miasta w pierwszym półroczu 2022 roku i poparła to uchwałą podczas dzisiejszej (29.09) sesji. » więcej 2022-09-29, godz. 09:05 Bez ofert w trzecim przetargu na dostawy prądu dla gminy Kluczbork. "Możemy rozpocząć negocjacje z wolnej ręki" Nadal nie wiadomo, kto i za jakie pieniądze będzie dostarczać prąd gminie Kluczbork w przyszłym roku. Teraz magistrat płaci za energię elektryczną niemal… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »