Radio Opole » Gospodarka
2020-01-14, 20:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Karp nie tylko na święta. Więcej pieniędzy na rozwój rybactwa w regionie

Sprzedaż karpia w Gospodarstwie Rybackim Niemodlin [fot. Mariusz Chałupnik]
Sprzedaż karpia w Gospodarstwie Rybackim Niemodlin [fot. Mariusz Chałupnik]
Lokalna Grupa Rybacka Opolszczyzna otrzymała od marszałka dodatkowe 1,5 mln złotych [PW]
Lokalna Grupa Rybacka Opolszczyzna otrzymała od marszałka dodatkowe 1,5 mln złotych [PW]
Rybacy mogą ubiegać się o dotacje na rozwój gospodarstw. Lokalna Grupa Rybacka Opolszczyzna otrzymała od marszałka dodatkowe 1,5 mln złotych.
- Pieniądze są dostępne od zaraz - precyzuje Marek Adamus, dyrektor Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych. - Dotacje można wykorzystać na zakup samochodów do rozwożenia ryb, tworzenie punktów sprzedaży, czy zatrudnienie pracowników.

Jakub Roszuk, prezes Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna tłumaczy, że celem inwestycji wspieranych z dotacji jest upowszechnienie spożycia ryb w regionie.

- Karp nie powinien trafiać na stoły tylko na święta - dodaje. Jego zdaniem sprzyjają temu zmiany na rynku. Po akcji środowisk ekologicznych, które domagają się zakazu sprzedaży żywego karpia, rybacy inwestują w przetwórnie. - Jedno z gospodarstw w Niemodlinie przygotowało projekt budowy przetwórni a inne gospodarstwa chcą się przyłączyć - dodaje.

Łączny budżet na realizację tych projektów po dodaniu kolejnych pieniędzy wyniesie ponad 13 milionów 500 tysięcy złotych. Pomoc jest udzielana na zasadzie refundacji poniesionych kosztów, natomiast przy inwestycjach jest szansa na korzystanie z kredytów.

Marszałek Andrzej Buła podczas podpisania umowy dodał, że dzięki pieniądzom pojawia się szansa na zagospodarowanie parku wokół zamku w Niemodlinie. Gmina Turawa zaplanowała zagospodarowanie terenu wokół Jeziora Średniego. Natomiast gmina Pokój będzie nadal odnawiała zabytkowy park.
Marek Adamus
Jakub Roszuk

Gospodarka

2021-06-16, godz. 15:00 Utrudniony przejazd na trasie Olesno-Gorzów Śląski-Praszka Zamknięty jest wyjazd z Olesna w kierunku Gorzowa Śląskiego i Praszki drogą wojewódzką nr 487 ze względu na kolejny etap budowy obwodnicy Olesna. » więcej 2021-06-16, godz. 11:00 Ponad 70 milionów złotych dywidendy wypłacą swoim akcjonariuszom kędzierzyńskie "Azoty" W 2020 roku Grupa Azoty ZAK S.A. osiągnęła zysk obrotowy w wysokości ponad 117 milionów 827 tysięcy złotych netto. » więcej 2021-06-15, godz. 08:15 Roland Wrzeciono nowym szefem spółki komunalnej w Antoniowie Roland Wrzeciono objął stanowisko prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Antoniowie w gminie Ozimek. Przez ostatnie sześć lat zarządzał… » więcej 2021-06-14, godz. 17:39 Pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafią tam, gdzie były PGR-y Gmina Pawłowiczki to jedna z trzech w województwie opolskim z terenami po byłych PGR-ach, która otrzymała 100% dofinansowania do wnioskowanej kwoty z Rządowego… » więcej 2021-06-13, godz. 11:37 Nowe drogi transportu rolnego powstają jak grzyby po deszczu Coraz więcej dróg polnych, wyjeżdżonych kołami traktorów, zmienia się w gładkie, asfaltowe trakty pozwalające nie tylko rolnikom szybko dojechać do pól… » więcej 2021-06-11, godz. 13:15 Sieć gazowa w gminie Krapkowice jest coraz dłuższa, ale mieszkańcy chcą dostępu do gazu w kolejnych wioskach Coraz intensywniej rozwija się sieć gazowa w gminie Krapkowice. Zakończona jest już budowa gazociągu w Steblowie i Żywocicach, trwają prace w Otmęcie na… » więcej 2021-06-11, godz. 09:59 Do jeziora jak po dywanie? Remont ulicy Pływackiej w Turawie ma rozwiązać problemy z komunikacją przy Jeziorze Du… W tym sezonie letnim nie powinno być już problemów z dojazdem do Jeziora Dużego w Turawie. Trwają prace remontowe ulicy Pływackiej. » więcej 2021-06-10, godz. 14:21 W powiecie krapkowickim powstają farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Farmy fotowoltaiczne i wiatrowe powstają na terenie powiatu krapkowickiego. Po kilku latach zastoju, prywatne firmy znów są zainteresowane inwestowaniem w zieloną… » więcej 2021-06-09, godz. 17:30 Mieszkańcy Głogówka mogą skorzystać z dotacji na usuwanie azbestu Do 30 czerwca w gminie Głogówek można złożyć wniosek na utylizację azbestu z pokryć dachowych. Pieniądze na ten cel pochodzą z konkursu ogłoszonego… » więcej 2021-06-09, godz. 15:00 Władze Kietrza przygotowują się do budowy kanalizacji sanitarnej Gmina Kietrz otrzymała 2,5 mln złotych dofinansowania na budowę kanalizacji sanitarnej w ciągu ulicy Raciborskiej oraz części ulicy Długiej. To prawie 65… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »