Radio Opole » Gospodarka
2019-10-29, 08:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie potrwa dłużej, ale za to według nowatorskiej metody

W tym miejscu powstaje konstrukcja estakady [fot.P.Wójtowicz]
W tym miejscu powstaje konstrukcja estakady [fot.P.Wójtowicz]
Obok nasypu kolejowego wykonawca wierci 12 metrowe otwory, które zalane betonem mają umocnić teren [fot.P.Wójtowicz]
Obok nasypu kolejowego wykonawca wierci 12 metrowe otwory, które zalane betonem mają umocnić teren [fot.P.Wójtowicz]
W tym miejscu powstaje konstrukcja estakady [fot.P.Wójtowicz]
W tym miejscu powstaje konstrukcja estakady [fot.P.Wójtowicz]
Co najmniej kilka miesięcy dłużej potrwa budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie i przebudowa skrzyżowania ul. Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu. Wszystko przez instalacje, na które natrafiono podczas robót ziemnych, zmieniono także metodę budowy tunelu pod nasypem kolejowym. Aktualnie drogowcy wzdłuż torów budują konstrukcję estakady, natomiast w nasypie kolejowym za chwilę rozpoczną budowanie tunelu według metody pipe roofing'u.
Ireneusz Kłysz, który nadzoruje inwestycję wyjaśnia, że sposób budowy podziemnych przejazdów polega na tym, że w nasypie z jednej strony zostaną wciśnięte obok siebie rury, które stworzą zabezpieczenie w rodzaju dachu, a na ulicy Rataja będzie budowany gotowy betonowy tunel, który niczym skrzynka, zostanie wsunięty pod nasyp kolejowy.

- Ta żelbetowa skrzynka, której ściany będą szerokie na metr, będzie powoli wpychana w nasyp od strony Rataja, a urobek systematycznie wybierany. To nie będzię spektakularna akcja, ponieważ takie prace trwają powoli - mówi inżynier.

W Polsce metoda pipe roofing'u jest rzadko wykorzystywana. W Opolu zdecydowano się na nią, by uchronić przed zniszczeniem wyremontowany dworzec Opole Wschodnie. Wbicie specjalnych rur uchroni nowe tory i perony przed zapadnięciem. Po zakończeniu budowy tunelu i wiaduktu drogowcy rozpoczną kolejny etap inwestycji, czyli kopanie tunelu wzdłuż ulicy Bohaterów Monte Casino i Batalionów Chłopskich.

Pytany o dokładny czas opóźnień, inżynier kontraktu wyjaśnił, że nie jest w stanie tego określić, ponieważ wykonawca poprosił zamawiającego, czyli MZD o wydłużenie czasu budowy i w tej chwili trwają negocjacje w tej sprawie. Pierwotnie budowa miała zakończyć się w październiku 2020 roku.
Ireneusz Kłysz

Gospodarka

2021-12-04, godz. 13:15 "To czas realizacji tego, na co od dłuższego czasu się szykowaliśmy". Drogowy koniec roku w gminie Prószków Przede wszystkim prace związane z infrastrukturą drogową. Rok 2021 w Prószkowie kończy się pod znakiem inwestycji. Jak informują władze gminy łączna… » więcej 2021-12-03, godz. 10:56 Rozbudowują sieć kanalizacyjną, bo na końcu ulicy powstaje nowy dom Bierawa jest jednym z tych samorządów, które mogą pochwalić się całkowitym skanalizowaniem. Nie oznacza to jednak koniec prac przy budowie kanalizacji… » więcej 2021-12-02, godz. 16:47 ZUS przedstawia statystyki dotyczące umów o dzieło. Nasze województwo ma najmniejszy odsetek w kraju Ponad 19 tysięcy umów o dzieło zgłoszono od stycznia do końca września na Opolszczyźnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych publikuje informacje, według… » więcej 2021-12-02, godz. 14:30 Gmina o zaniedbaniach, powiat o działaniach w miarę możliwości. Murów chce zwiększenia prac na drogach powiatowy… Murów skarży Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu do opolskiego starosty. Decyzję o wystosowaniu skargi podjęli na sesji gminni radni. » więcej 2021-12-01, godz. 16:00 Wójt Polskiej Cerekwi o budżecie na 2022 rok. "Podwyżki cen energii nas zabijają" Przyszłoroczny budżet gminy Polska Cerekiew będzie najgorszym od wielu lat. Wpływy i wydatki są niemal na takim samym poziomie. Mimo rezygnacji z kilku inwestycji… » więcej 2021-12-01, godz. 13:00 Strefa Aktywności Gospodarczej w Dąbrowie urzeczywistnia się. Pozwala już na to plan zagospodarowania przestrzenne… Jest 'zielone światło' dla Strefy Aktywności Gospodarczej gminy Dąbrowa. Wojewoda opolski zatwierdził plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu… » więcej 2021-12-01, godz. 10:38 W Otmicach powstanie PSZOK dla mieszkańców gminy Izbicko W przyszłym roku w gminie Izbicko na powstać punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Instalację zbuduje Związek Międzygminny Czysty Region na działce… » więcej 2021-11-30, godz. 20:00 "Praktyka się opłaca". Wspólny projekt Politechniki Opolskiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Młodzi ludzie poznają potencjalnych pracodawców, a przedstawiciele firm wybiorą praktykantów. Politechnika Opolska i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej 2021-11-30, godz. 18:00 OCRG podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego. Przez pięć miesięcy 9 mentorów dzieliło… » więcej 2021-11-30, godz. 16:15 Radni oraz marszałek województwa opolskiego będą mieli więcej na kontach Od przyszłego miesiąca marszałek województwa opolskiego będzie więcej zarabiał, a radni sejmiku otrzymają wyższe diety. Takich podwyżek nie było od… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »