Radio Opole » Gospodarka
2019-10-29, 08:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie potrwa dłużej, ale za to według nowatorskiej metody

W tym miejscu powstaje konstrukcja estakady [fot.P.Wójtowicz]
W tym miejscu powstaje konstrukcja estakady [fot.P.Wójtowicz]
Obok nasypu kolejowego wykonawca wierci 12 metrowe otwory, które zalane betonem mają umocnić teren [fot.P.Wójtowicz]
Obok nasypu kolejowego wykonawca wierci 12 metrowe otwory, które zalane betonem mają umocnić teren [fot.P.Wójtowicz]
W tym miejscu powstaje konstrukcja estakady [fot.P.Wójtowicz]
W tym miejscu powstaje konstrukcja estakady [fot.P.Wójtowicz]
Co najmniej kilka miesięcy dłużej potrwa budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie i przebudowa skrzyżowania ul. Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu. Wszystko przez instalacje, na które natrafiono podczas robót ziemnych, zmieniono także metodę budowy tunelu pod nasypem kolejowym. Aktualnie drogowcy wzdłuż torów budują konstrukcję estakady, natomiast w nasypie kolejowym za chwilę rozpoczną budowanie tunelu według metody pipe roofing'u.
Ireneusz Kłysz, który nadzoruje inwestycję wyjaśnia, że sposób budowy podziemnych przejazdów polega na tym, że w nasypie z jednej strony zostaną wciśnięte obok siebie rury, które stworzą zabezpieczenie w rodzaju dachu, a na ulicy Rataja będzie budowany gotowy betonowy tunel, który niczym skrzynka, zostanie wsunięty pod nasyp kolejowy.

- Ta żelbetowa skrzynka, której ściany będą szerokie na metr, będzie powoli wpychana w nasyp od strony Rataja, a urobek systematycznie wybierany. To nie będzię spektakularna akcja, ponieważ takie prace trwają powoli - mówi inżynier.

W Polsce metoda pipe roofing'u jest rzadko wykorzystywana. W Opolu zdecydowano się na nią, by uchronić przed zniszczeniem wyremontowany dworzec Opole Wschodnie. Wbicie specjalnych rur uchroni nowe tory i perony przed zapadnięciem. Po zakończeniu budowy tunelu i wiaduktu drogowcy rozpoczną kolejny etap inwestycji, czyli kopanie tunelu wzdłuż ulicy Bohaterów Monte Casino i Batalionów Chłopskich.

Pytany o dokładny czas opóźnień, inżynier kontraktu wyjaśnił, że nie jest w stanie tego określić, ponieważ wykonawca poprosił zamawiającego, czyli MZD o wydłużenie czasu budowy i w tej chwili trwają negocjacje w tej sprawie. Pierwotnie budowa miała zakończyć się w październiku 2020 roku.
Ireneusz Kłysz

Gospodarka

2021-06-16, godz. 15:00 Utrudniony przejazd na trasie Olesno-Gorzów Śląski-Praszka Zamknięty jest wyjazd z Olesna w kierunku Gorzowa Śląskiego i Praszki drogą wojewódzką nr 487 ze względu na kolejny etap budowy obwodnicy Olesna. » więcej 2021-06-16, godz. 11:00 Ponad 70 milionów złotych dywidendy wypłacą swoim akcjonariuszom kędzierzyńskie "Azoty" W 2020 roku Grupa Azoty ZAK S.A. osiągnęła zysk obrotowy w wysokości ponad 117 milionów 827 tysięcy złotych netto. » więcej 2021-06-15, godz. 08:15 Roland Wrzeciono nowym szefem spółki komunalnej w Antoniowie Roland Wrzeciono objął stanowisko prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Antoniowie w gminie Ozimek. Przez ostatnie sześć lat zarządzał… » więcej 2021-06-14, godz. 17:39 Pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafią tam, gdzie były PGR-y Gmina Pawłowiczki to jedna z trzech w województwie opolskim z terenami po byłych PGR-ach, która otrzymała 100% dofinansowania do wnioskowanej kwoty z Rządowego… » więcej 2021-06-13, godz. 11:37 Nowe drogi transportu rolnego powstają jak grzyby po deszczu Coraz więcej dróg polnych, wyjeżdżonych kołami traktorów, zmienia się w gładkie, asfaltowe trakty pozwalające nie tylko rolnikom szybko dojechać do pól… » więcej 2021-06-11, godz. 13:15 Sieć gazowa w gminie Krapkowice jest coraz dłuższa, ale mieszkańcy chcą dostępu do gazu w kolejnych wioskach Coraz intensywniej rozwija się sieć gazowa w gminie Krapkowice. Zakończona jest już budowa gazociągu w Steblowie i Żywocicach, trwają prace w Otmęcie na… » więcej 2021-06-11, godz. 09:59 Do jeziora jak po dywanie? Remont ulicy Pływackiej w Turawie ma rozwiązać problemy z komunikacją przy Jeziorze Du… W tym sezonie letnim nie powinno być już problemów z dojazdem do Jeziora Dużego w Turawie. Trwają prace remontowe ulicy Pływackiej. » więcej 2021-06-10, godz. 14:21 W powiecie krapkowickim powstają farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Farmy fotowoltaiczne i wiatrowe powstają na terenie powiatu krapkowickiego. Po kilku latach zastoju, prywatne firmy znów są zainteresowane inwestowaniem w zieloną… » więcej 2021-06-09, godz. 17:30 Mieszkańcy Głogówka mogą skorzystać z dotacji na usuwanie azbestu Do 30 czerwca w gminie Głogówek można złożyć wniosek na utylizację azbestu z pokryć dachowych. Pieniądze na ten cel pochodzą z konkursu ogłoszonego… » więcej 2021-06-09, godz. 15:00 Władze Kietrza przygotowują się do budowy kanalizacji sanitarnej Gmina Kietrz otrzymała 2,5 mln złotych dofinansowania na budowę kanalizacji sanitarnej w ciągu ulicy Raciborskiej oraz części ulicy Długiej. To prawie 65… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »