Radio Opole » Gospodarka
2019-05-17, 18:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Problemy hodowców z pogodą. Karpi nie zabraknie, ale ryba może być mniejsza

Odłów karpia [fot. Ewelina Laxy]
Odłów karpia [fot. Ewelina Laxy]
Pogoda nie sprzyja opolskim hodowcom karpia. Zbyt wysokie temperatury na początku kwietnia i zbyt niskie w maju spowodowały, że opóźniony został cykl produkcyjny ryb.
Stado podstawowe do tarła było gotowe już w kwietniu. Jednak w związku z wysokimi temperaturami warunki były nieodpowiednie, ponieważ było zbyt sucho.

- Nie byłoby, gdzie wpuszczać wylęgu - tłumaczy Krzysztof Żmuda z Gospodarstwa Rybackiego Niemodlin. - W tej chwili te ryby już mamy wytarte, ale jest stosunkowo zimno i mamy opóźnienie produkcyjne około dwóch tygodni. Jeśli chodzi o karpia, to jest stosunkowo dużo. Ten okres produkcyjny przyrostu, obojętnie, czy to jest w pierwszym, drugim, czy trzecim roku, to każdy tydzień się liczy. Bo ryby rosną nam od maja do końca sierpnia.

Ostatnie opady spowodowały, że podniósł się poziom wody w stawach. To dla niemodlińskiego gospodarstwa kluczowe, ponieważ w 90 proc. zasilane jest wodą opadową.

- Ale to i tak nie wystarczyło na nadrobienie braków z ostatnich lat, które były bardzo suche - mówi Żmuda. - Przez ostatnie dwa lata był cały czas okres suszy i tej wody mieliśmy potężne niedobory. W dalszym ciągu ten poziom wód gruntowych nie uzupełnił się. W tej chwili, gdzie powinny być stawy w pełni zalane, to mamy 50 proc. wody.

Hodowcy uspokajają, że karpia nie zabraknie na naszych stołach. Najprawdopodobniej ryby będą jednak nieco mniejsze.

Dodajmy, że niemodlińskie gospodarstwo produkuje rocznie około 350 ton.
Krzysztof Żmuda
Krzysztof Żmuda

Gospodarka

2021-06-20, godz. 09:00 Gmina dostanie pieniądze na budowę drogi, o ile radni się zgodzą na zmiany w budżecie Gmina Krapkowice może otrzymać 1,3 mln dotacji z funduszy unijnych na budowę drogi do terenów inwestycyjnych. Żeby tak się stało, radni muszą się zgodzić… » więcej 2021-06-19, godz. 15:10 Milion złotych na inwestycje w gminie Kietrz z programu RFIL Gmina Kietrz otrzymała milion złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na budowę kanalizacji w popegeerowskim osiedlu Krotoszyn i remont dróg wewnętrznych… » więcej 2021-06-18, godz. 16:29 Opolski KRUS rozstrzygnął konkurs na bezpieczne gospodarstwo rolne i konkurs plastyczny. Za nami gala wojewódzka [FILM… Opolszczyzna jest jednym z regionów, gdzie odnotowuje się najmniej wypadków przy pracy na roli. W ocenie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opolskie… » więcej 2021-06-18, godz. 15:55 Nowy prezes Grupy Azoty ZAK S.A. Kędzierzyn - Koźle. Został nim Paweł Stańczyk Od poniedziałku (21.06) nowym prezesem Grupy Azoty ZAK S.A. będzie Paweł Stańczyk. Zastąpi on na tym stanowisku p.o. funkcję prezesa Artura Kamińskiego… » więcej 2021-06-18, godz. 10:28 To może ułatwić drogę do ekologicznych rozwiązań. W Komprachcicach uruchomiono punkt informacyjny programu "Czyste… Doradzą, poinformują, a także pomogą załatwić formalności czy też wypełnić wniosek. W Komprachcicach uruchomiony został punkt informacyjny dla mieszkańców… » więcej 2021-06-17, godz. 15:26 Staże, praktyki, szukanie innowacyjnych rozwiązań i wspólne badania. Politechnika rozpoczyna szeroką współpracę… Praca nad innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, praktyki dla studentów czy wspólne badania naukowe. Politechnika Opolska podpisała umowę o współpracy… » więcej 2021-06-17, godz. 13:00 ZUS zachęca do aktywacji bonów turystycznych. Na każde dziecko przysługuje 500 złotych 53 tysiące bonów turystycznych w ogóle nie aktywowano, 39 tysięcy zostało zrealizowanych częściowo - informuje opolski ZUS. Tegoroczne wakacje to ostatnie… » więcej 2021-06-17, godz. 11:00 Pomogą założyć własną działalność gospodarczą. Wystarczy dobry pomysł na biznes i chęć działania Należy mieć dobry pomysł na biznes i chęć działania. Mieszkańcy regionu, którzy wskutek pandemii COVID-19 utracili pracę lub nie mogą jej podjąć i… » więcej 2021-06-16, godz. 15:00 Utrudniony przejazd na trasie Olesno-Gorzów Śląski-Praszka Zamknięty jest wyjazd z Olesna w kierunku Gorzowa Śląskiego i Praszki drogą wojewódzką nr 487 ze względu na kolejny etap budowy obwodnicy Olesna. » więcej 2021-06-16, godz. 11:00 Ponad 70 milionów złotych dywidendy wypłacą swoim akcjonariuszom kędzierzyńskie "Azoty" W 2020 roku Grupa Azoty ZAK S.A. osiągnęła zysk obrotowy w wysokości ponad 117 milionów 827 tysięcy złotych netto. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »