Radio Opole » Gospodarka
2019-04-30, 11:15 Autor: Marzena Śmierciak

Opolscy rolnicy odetchnęli z ulgą. "Deszcz to zbawienie"

[fot. Maciej Stępień]
[fot. Maciej Stępień]
- Kukurydza posiana, buraki posiane, zaczynają wschodzić, ten deszcz jest zbawieniem, szczególnie dla rzepaku - powiedział w "Poglądach i osądach " Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski, a zarazem czynny rolnik i członek władz Izby Rolniczej w Opolu. Jak stwierdził, po wielu dniach suszy rolnicy doczekali się opadów deszczu.
- Jestem pełen optymizmu i radości. Wczoraj spadło 18 litrów deszczu na metr kwadratowy, a dziś w nocy w mojej miejscowości 8 litrów. To jest bardzo dużo, jak dla mnie - dodał.

- W procesie wzrostu roślin mamy takie momenty krytyczne. I każda roślina - zboże, kukurydza, buraki czy groch - ma swój moment krytyczny. W zbożach jest to strzelanie w źdźbło. To strzelanie w źdźbło nastąpiło około półtora tygodnia temu. Wtedy było sucho, ale roślina dopasowuje się do warunków klimatycznych, ona jakby trochę wyhamowała swój wzrost. Teraz, jak się popatrzy, wczoraj ten deszcz spadł i jak rośliny poszły w górę. Zazieleniły się drzewa, trawy - mówił wicestarosta.

- Jestem młodym rolnikiem, ale nie pamiętam, żeby początek wiosny był tak suchy. Ocieplenie klimatu, które postępuje, jest ewidentne. My kolejny rok mamy posuchę - powiedział nasz gość, Tomasz Wiciak.

- Tamten rok dał bardzo złe znaki rolnikom. Straty w rolnictwie sięgnęły paru miliardów złotych. Ja sam w swoim gospodarstwie odczułem ponad 80 tys. zł mniej przychodu, który byłby moim zyskiem, ale nie ma go niestety. Państwo wsparło nas pomocą suszową, ale była ona niewystarczająca. Kredyty, bieżąca produkcja potrzebują środków - tłumaczył rolnik. - Przypomnę - żeby była stabilność rozwoju kraju, potrzebna jest stosunkowo tania żywność. Jeżeli tej żywności nie będzie, obywatel nie będzie zadowolony - stwierdził Tomasz Wiciak.

Jak tłumaczył nasz gość, każda roślina potrzebuje wody w innym okresie, dlatego rolnicy tak bardzo są uzależnieni od pogody. - To taki biznes pod chmurką - dodał wicestarosta namysłowski, a jednocześnie czynny rolnik i członek władz Izby Rolniczej w Opolu.
Tomasz Wiciak
Tomasz Wiciak

Gospodarka

2021-09-27, godz. 15:00 Inwestorzy w gminie Walce. Powstanie market i pierwsza od 25 lat stacja benzynowa Ćwierć wieku temu zamknięto jedyną w gminie Walce stację paliw. Żeby zatankować samochód mieszkańcy muszą jeździć do okolicznych gmin. W przyszłym… » więcej 2021-09-27, godz. 13:00 Będzie remont dróg wojewódzkich w Gogolinie i Głuchołazach. Sejmik zgodził się na przesunięcie 3 milionów zł… Co najmniej dwa dodatkowe odcinki dróg wojewódzkich uda się wyremontować w tym roku dzięki oszczędnościom przetargowym i przesunięciom budżetowym. » więcej 2021-09-27, godz. 11:20 Wyrównania dla czerwcowych emerytów ZUS wypłaci w październiku Za kilka dni ZUS rozpocznie wypłatę emerytur wraz z wyrównaniem od czerwca tego roku. Zakład z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w tym… » więcej 2021-09-27, godz. 10:00 Spada bezrobocie na Opolszczyźnie. Hotelarstwo i gastronomia pilnie poszukują pracowników O spadku bezrobocia oraz wpływie pracowników z zagranicy na regionalny rynek pracy mówiła dzisiaj (27.09) w 'Porannej Loży Radiowej' Renata Cygan, wicedyrektor… » więcej 2021-09-27, godz. 07:15 Kierowcy ciężarówek mają ostatnie dni, żeby przestawić się na e-TOLL. Nowy system wejdzie w życie na opolskim odcinku… Coraz mniej czasu do wyłączenia systemu viaTOLL. Od początku października za przejazd ciężarówek na drogach płatnych będzie można rozliczać się wyłącznie… » więcej 2021-09-26, godz. 14:00 Wspólny projekt gminy Branice i czeskich Brumovic na modernizację Parku Pod Lipami Gmina Branice wspólnie z czeskimi Brumovicami pozyskała z Euroregionu Silesia fundusze na efektowną modernizację ogrodzenia Parku Pod Lipami w Branicach. Będzie… » więcej 2021-09-25, godz. 12:47 Rusza drugi etap prac przy "Dolinie Złotnika" w Baborowie Gmina Baborów rozpoczyna 2. etap realizacji budowy infrastruktury turystyczno-przyrodniczej w ramach projektu utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego… » więcej 2021-09-24, godz. 18:15 Szersza, równiejsza, z chodnikiem i nowymi poboczami. DW 457 w Chróścicach po remoncie Półtora miliona złotych kosztował remont kilometra drogi wojewódzkiej 457 w Chróścicach (pow. opolski, gm. Dobrzeń Wlk). » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Dzień Energetyka w opolskiej elektrowni. Wyróżniono zasłużonych Ponad 30 pracowników PGE GiEK oddziału Elektrowni Opole otrzymało medale i dyplomy za długoletnią służbę, zasługi na rzecz opolskiej elektrowni i wzorowe… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 PSL: o problemach rolników. "W ciągu sześciu lat okrojono budżet na rolnictwo o 35 mld zł" Spadek krajowego budżetu na rolnictwo, sprzedaż ziemi rolnej i leśnej cudzoziemcom, inflacja, czy upadające gospodarstwa w skutek Afrykańskiego Pomoru Świń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »