Radio Opole » Gospodarka
2019-02-16, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Gmina Wołczyn stara się o koncesję na eksploatację złóż solankowych

Tężnia w Głuchołazach [Fot.Ewelina Laxy]
Tężnia w Głuchołazach [Fot.Ewelina Laxy]
Tężnia solankowa powstanie w wołczyńskim parku [fot. UM Wołczyn]
Tężnia solankowa powstanie w wołczyńskim parku [fot. UM Wołczyn]
Gruby segregator dokumentów musi przygotować gmina Wołczyn, zanim wybuduje tężnię. Do przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej przystąpiły trzy firmy i gmina niebawem wyłoni zwycięzcę.
Z drugiej strony trzeba zdobyć zgodę urzędu marszałkowskiego na eksploatację złóż.

- Zorganizowaliśmy spotkanie z geologiem i specjalistą od górnictwa, aby przygotować komplet dokumentów - mówi burmistrz, Jan Leszek Wiącek.

Kompletowanie dokumentów, to również skomplikowana procedura. Trzeba opracować kartę informacyjną, ocenę oddziaływania na środowisko, plan zagospodarowania złoża i plan ruchu. Taki komplet, jako załącznik, zostanie złożony do urzędu marszałkowskiego.

Gmina wybuduje też stację uzdatniania wody przy otworze solankowym, aby wytrącać żelazo.

- W innym przypadku woda będzie brunatnieć, a dzięki stacji uzdatniania damy sobie możliwość szerszego wykorzystania solanki. Może na przykład powstać fontanna solankowa w którymś z parków. Jest również pomysł postawienia małych fontann, czy źródełek w obiektach użyteczności publicznej, żeby prezentować je szerzej. Chodzi też o to, żeby większa liczba osób mogła korzystać z dobra, które niesie solanka wołczyńska - zaznacza Wiącek.

Wobec opóźnień w rozstrzygnięciu przetargów, dopuszczono możliwość zakończenia budowy tężni w przyszłym roku. Warunkiem jest jednak rozpoczęcie prac w 2019 roku.
Jan Leszek Wiącek 1
Jan Leszek Wiącek 2

Gospodarka

2022-10-06, godz. 15:13 Kolejne opolskie gminy otrzymały pieniądze na budowę dróg dojazdowych do pól 805 tysięcy złotych - tyle otrzymały cztery opolskie gminy na budowę lub przebudowę dróg rolnych. Wśród beneficjentów są gminy: Pokój, Dobrzeń Wielki… » więcej 2022-10-06, godz. 10:00 W dawnej Komendzie Joanitów będzie Dom Pracy Twórczej. Jest wykonawca inwestycji w gminie Głubczyce Gmina Głubczyce rozpoczyna przebudowę dawnej Komendy Joanitów w Grobnikach. Dopiero drugi przetarg wyłonił firmę, która będzie realizować to zadanie… » więcej 2022-10-06, godz. 07:10 Kwiaty, znicze i wkłady już są drogie, a będą jeszcze droższe Za niecały miesiąc Wszystkich Świętych. W wielu sklepach już widać palety wypełnione zniczami. Warto przygotować się na cenowy zawrót głowy, w niektórych… » więcej 2022-10-05, godz. 17:41 Czy opolskie innowacjami stoi? Kędzierzyński ZAK w 3 lata na wykorzystaniu wynalazków zarobił 600 milionów złoty… W Zakrzowie ruszyła I Regionalna Konferencja Innowacje - Innowacyjność 2022. Organizatorem wydarzenia jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki we współpracy… » więcej 2022-10-05, godz. 13:17 Żeby nie przegapić terminu. ZUS przypomina o wyprawce szkolnej Chodzi o świadczenie 300 plus w ramach programu 'Dobry Start'. ZUS przypomina, że wnioski przyjmowane będą do 30 listopada. » więcej 2022-10-05, godz. 12:39 Pat na budowie polderu Żelazna. Wody Polskie zrywają umowę z wykonawcą zadania Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informuje, że dziś (5.10) doszło do zerwania umowy z firmą budującą Polder Żelazna w Opolu. Przyczyny zakończenia… » więcej 2022-10-05, godz. 10:30 Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości co do sytuacji na rynku w przyszłym roku. Jest jednak branża odporna na kryz… Jak długo przedsiębiorcy będą zmagać się z kryzysem? Między innymi to pytanie wybrzmiało podczas konferencji, pt. 'Kompas gospodarczy w sercu Opolszczyzny'… » więcej 2022-10-05, godz. 08:45 SIM w Krapkowicach pisze o kredyt w BGK - na budowę bloku. "Zainteresowanie jest duże" Wniosek o 4,4 miliona złotych do Banku Gospodarstwa Krajowego złożyli przedstawiciele Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Krapkowicach. Dokumenty wysłano… » więcej 2022-10-04, godz. 17:54 Przedsiębiorcy szukają sposobu na złagodzenie skutków kryzysu. Spotkali się w Mosznej podczas "Kompasu gospodarcz… Jak lepiej przygotować się na 2023 rok - to było myślą przewodnią uczestników konferencji 'Kompas gospodarczy w sercu Opolszczyzny', którą zorganizowano… » więcej 2022-10-04, godz. 17:30 Zakończył się remont DW 409 w Rożniątowie koło Strzelec Opolskich Zakończył się remont fragmentu drogi wojewódzkiej nr 409 od Strzelec Opolskich do Rożniątowa, a to oznacza też likwidację uciążliwego, wielokilometrowego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »