Radio Opole » Sport i turystyka
2022-02-16, 23:07 Autor: Jakub Biel

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrywa w Civitanovie. Pewny awans do ćwierćfinału siatkarskiej Ligi Mistrzów

Zdobywcy Ligi Mistrzów po udanej akcji - [fot: zaksa.pl]
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Cucine Lube Civitanova 3:2 (25:22, 21:25, 26:24, 21:25, 15:10) na zakończenie rozgrywek grupy C siatkarskiej Ligi Mistrzów. Tym samym zawodnicy ZAKSY przypieczętowali awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów.
Początek spotkania to gra punkt za punkt. Siatkarze ZAKSY nie przestraszyli się stawianych przed tym spotkaniem w roli faworyta Włochów z Civitanovy. Wzajemne wymiany trwały do stanu 12:12. Wówczas ZAKSA po raz pierwszy odskoczyła od Lube na 2 punkty.

Przewaga polskiego zespołu została jednak szybko zniwelowana przez drużynę znad Adriatyku. I choć ZAKSA wyszła nawet na prowadzenie 17:14 to włoskie Lube nie odpuszczało i kolejny raz w tym secie zdołało wyrównać, a nawet wyjść na prowadzenie 18:17.

Zmobilizowani chęcią awansu do ćwierćfinału bez konieczności oglądania się za siebie, siatkarze kędzierzyńskiej ZAKSY przed decydującą fazą 1. seta ponownie wypracowali 2-punktową zaliczkę, której nie oddali już do końca seta wygrywając 25:22.

Początek drugiej partii to wyśmienita gra ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w bloku. Dobrze na siatce pracowali Norbert Huber i Łukasz Kaczmarek. Optycznie to ZAKSA w pierwszej fazie 2. seta była drużyną lepszą, jednak gospodarze zdołali wyrównać stan seta na 11:11.

Kędzierzynianie ponownie odskoczyli, jednak Cucine Lube to klasowa drużyna, która nie miała zamiaru odpuszczać i wyszła nawet na prowadzenie 15:14. Środkowa część seta to gra punkt za punkt. Pomogły w tym seryjnie psute zagrywki przez każdą z ekip. Pół kroku bliżej zwycięstwa była jednak drużyna z Włoch.

Lube tuż przed najważniejszą częścią seta osiągnęli 2-punktowe prowadzenie 20:18 po dobrym bloku na Kamilu Semeniuku. ZAKSA zagryzła jednak zęby i szybko stratę zniwelowała. Pomógł przy tym dobry atak z trudnej piłki wcześniej zablokowanego Semeniuka i szczęśliwa zagrywka Bartłomieja Klutha.

W końcówce drugiej partii chłodniejsze głowy zachowali zawodnicy Cucine Lube Civitanova. Dwa asy Garcii pozwoliły im wygrać seta 25:21.

Trzecia partia to spokojna gra Włochów, którzy od początku seta narzucili swój styl gry. Dobre ataki Simona i perfekcyjne rozegrania Luciano De Cecco pozwoliły Lube od początku dominować w 3. secie.

ZAKSA próbowała walczyć i odrabiać straty. To udało się dopiero w samej końcówce. Najpierw fantastyczny blok Semeniuka na Lucarellim dał remis 24:24. Później as serwisowy Davida Smitha wyprowadził ZAKSĘ na prowadzenie, a skuteczny atak Kamila Semeniuka dał zwycięstwo 26:24.

4. set tego spotkania do złudzenia przypominał wcześniejszą rywalizację tych dwóch drużyn. Raz prowadziło Lube, raz ZAKSA. Gdy wydawało się, że zawodnicy z Kędzierzyna-Koźla osiągają przewagę, do głosu zaczynali dochodzić Włosi.

Gra punkt za punkt trwała do stanu 16:16. Wówczas na 2-punktowe prowadzenie wyszło Lube. Znów to siatkarze z Civitanovy byli na prowadzeniu przed decydującą fazą seta. Tym razem Włosi utrzymali nerwy na wodzy i wygrali 4. partię 25:21.

Do rozstrzygnięcia tej polsko-włoskiej rywalizacji - podobnie jak w pierwszym meczu rozegranym w Gliwicach - potrzebny był tie-break.

Od mocnego uderzenie 5. set rozpoczęła ZAKSA. Najpierw Bartłomiej Kluth obił blok, następnie Norbert Huber zablokował Simona, a Kamil Semeniuk dołożył asa. Kędzierzynianie już na początku najważniejszego seta wypracowali sobie przewagę 5:1.

Mistrzowska gra ZAKSY Kędzierzyn-Koźle i niemoc Lube w tie-breaku spowodowała, że w połowie seta to goście prowadzili 8:2. Przy takiej przewadze ZAKSA musiała wygrać w tym spotkaniu.

5. seta ZAKSA wygrała 15:10 i cały mecz 3:2.

Sport i turystyka

2024-05-19, godz. 17:24 Odra Opole remisuje przy Konwiktorskiej z Polonią Warszawa Odra Opole zremisowała z Polonią Warszawa 1:1 w ramach 33. kolejki Fortuna I Ligi. » więcej 2024-05-19, godz. 09:37 "Jedziemy do Warszawy po trzy punkty i po marzenia". Odra Opole gra z Polonią Przed piłkarzami opolskiej Odry przedostatni mecz w tym sezonie. W spotkaniu 33. kolejki Fortuna 1. Ligi niebiesko-czerwoni zagrają w stolicy z Polonią. Zespół… » więcej 2024-05-18, godz. 19:15 III liga piłki nożnej: MKS Kluczbork bez punktów w Pawłowicach Śląskich Nie udał się wyjazd piłkarzom MKS-u Kluczbork do Pawłowic Śląskich. W meczu 31. kolejki rozgrywek III ligi drużyna trenera Łukasz Ganowicza przegrała… » więcej 2024-05-18, godz. 12:15 MKS Kluczbork po raz kolejny zagra w delegacji. Rywalem Pniówek Pawłowice W meczu 31. kolejki rozgrywek III ligi piłki nożnej MKS Kluczbork zagra ponownie na wyjeździe przeciwko Pniówkowi Pawłowice. Po ostatnim remisie w Turzy Śląskiej… » więcej 2024-05-17, godz. 21:45 Ada Adamek zostaje z watahą. Kapitan UNI Opole przedłużyła kontrakt Kapitan siatkarskiej drużyny UNI Opole Ada Adamek przedłużyła kontrakt z zespołem opolskich 'Wilczyc'. Siatkarka spędzi tym samym piąty z rzędu sezon w… » więcej 2024-05-17, godz. 13:15 Kajakarze na starcie! Długodystansowe mistrzostwa w ten weekend w Turawie Turawskie akweny w najbliższy weekend (18-19.05) opanują kajakarze. Na Jeziorze Dużym odbędą się Długodystansowe Mistrzostwa Opolski w kajakarstwie klasycznym… » więcej 2024-05-16, godz. 17:00 Mural i wydarzenia sportowe. Odra Opole będzie świętować 79. urodziny Kilka sportowych inicjatyw zaplanowano na połowę czerwca (15-16.06) w związku z 79. rocznicą powstania OKS Odra Opole. » więcej 2024-05-16, godz. 14:11 Bartosz Słodkowski z wygraną na gali sportów walki we Wrocławiu Bartosz Słodkowski z wygraną na gali mieszanych sztuk walk we Wrocławiu. Wielokrotny mistrz Europy w taekwondo i aktualny mistrz świata w kickboxingu pokonał… » więcej 2024-05-15, godz. 21:12 Zabrakło niewiele. MKS Kluczbork remisuje w Turzy Śląskiej po bramce w doliczonym czasie gry MKS Kluczbork nie wykorzystał okazji na zmniejszenie dystansu do lidera Rekordu Bielsko-Biała. W meczu 30. kolejki rozgrywek III ligi piłki nożnej zespół… » więcej 2024-05-15, godz. 14:40 "Osiemnastka" Opolskiego Festiwalu Skoków. Wśród uczestników Maria Żodzik i Norbert Kobielski To będzie wyjątkowa 'osiemnastka'. Opolski Festiwal Skoków wkracza w pełnoletniość i z energią zaprasza na tegoroczną edycję tego unikatowego w skali… » więcej