Radio Opole » Kultura i rozrywka
2024-06-10, 13:02 Autor: Mariusz Majeran

Archiwum Państwowe w Opolu świętuje swój dzień [ZDJĘCIA]

Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Archiwum Państwowe w Opolu z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów zaprosiło do swojej siedziby laureatów konkursów dla dzieci i młodzieży.
- Zaczęliśmy święto uroczystym wręczeniem nagród i dyplomów dzieciom i młodzieży, którzy wzięli udział w naszych dwóch konkursach genealogicznych. Pierwszy "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja wielka i mała ojczyzna". Jest to konkurs organizowany wspólnie z Ministerstwem Edukacji. Drugi "Moje drzewo genealogiczne. Moja genealogia" to konkurs, który już od kilku lat realizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Opolscy Genealodzy i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu - mówi Justyna Sowińska z archiwum.

- Z okazji święta archiwów - nasza placówka prezentuje Księgę praw miejskich Głubczyc - dodaje dyrektor placówki Sławomir Marchel. - To jest zabytek, który ma już ponad 600 lat. Być może dzięki temu, że właśnie został sporządzony na pergaminie, oprawiony w skórę tyle właśnie przetrwał. Księga Głubczycka jest jednym z naszych najcenniejszych skarbów.
Czego życzyć archiwistom w tym dniu? Żeby nie ubywało źródeł, żeby one, te archiwalia, nie znikały, żeby trafiały do archiwów i żebyśmy naszą misję mogli wypełniać niezależnie od okoliczności.

W kategorii wiekowej klas IV-VI szkół podstawowych wyłoniono trzech finalistów: Kingę Samulską, Fabiana Gladosa i Emilię Derdę. W kategorii szkół średnich zwyciężyli: Remigiusz Imiełowski, Paweł Prokosz.

Archiwum Państwowe w Opolu dziś (10.06) pozostaje otwarte dla zwiedzających.

Kultura i rozrywka

2024-06-22, godz. 10:00 Noc Świętojańska z kulami bokashi w Kolanowicach w niedzielę Noc Świętojańską w niedziele (23.06) będzie można obchodzić w Kolanowicach. To będzie okazja, aby doświadczyć wielu atrakcji przygotowanych przez Łubniański… » więcej 2024-06-21, godz. 19:30 Głuchołazy: wakacyjne zwiedzanie z przewodnikiem oraz koncerty plenerowe Startują turystyczne i muzyczne atrakcje sezonu urlopowego w Głuchołazach. W sobotę (22.06) ruszają „Wakacyjne spacery z przewodnikiem po Głuchołazach”… » więcej 2024-06-21, godz. 19:30 Maryla Rodowicz, Varius Manx i Katarzyna Stankiewicz wystąpią na Dniach Prudnika Podczas Dni Prudnika wystąpią laureaci festiwali i zwycięzcy telewizyjnych programów muzycznych. W wykonaniu popularnych wokalistów oraz zespołów usłyszymy… » więcej 2024-06-21, godz. 15:30 Bogaty program 15. Nocy Kultury w Opolu. Wydarzenia w całym mieście 46 zróżnicowanych wydarzeń liczy program 15. Nocy Kultury w Opolu. To przedsięwzięcie zaplanowano na następny piątek (28.06). » więcej 2024-06-20, godz. 21:00 Kulturalny maraton w świętojańskich klimatach. Cykl imprez w wioskach gminy Prudnik III Kulturalny Maraton Świętojański organizuje w swoich sołectwach gmina Prudnik. Rozrywkowy i edukacyjny program adresowany jest do uczestników w różnym… » więcej 2024-06-20, godz. 16:00 Noc Kupały w Głuchołazach. Czary, wianki i zielarskie mikstury w bibliotece Wielu atrakcji będzie można doświadczyć w piątek (21.06) podczas Nocy Kupały w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Głuchołazach. W programie są między innymi… » więcej 2024-06-20, godz. 09:00 De Mono i Patrycja Markowska uświetnią tegoroczne Dni Praszki. Będzie 3-dniowa zabawa Koncerty Patrycji Markowskiej i zespołu De Mono to główne punkty Dni Praszki zaplanowanych na najbliższy weekend. Święto miasta potrwa od piątkowego (21.06)… » więcej 2024-06-19, godz. 20:00 Piosenka inspirowana listami powstańców śląskich. Zakuka z nowym teledyskiem Opolski folkowy zespół Zakuka tworzą Żaneta Plotnik-Krumpietz i Kuba Mitoraj. Duet nagrał teledysk do swojej najnowszej piosenki 'Hej chłopaku'. Premiera… » więcej 2024-06-19, godz. 11:40 Gorące rytmy lata na początek wakacji w Głubczycach W scenografii nadmorskiego kurortu, przy gorących rytmach lata, Głubczyce powitają tegoroczne wakacje. Na scenie amfiteatru przy ul. Kochanowskiego wystąpi… » więcej 2024-06-17, godz. 09:30 Obcokrajowcy będą opowiadać o postrzeganiu naszego regionu W ramach programu EDUKO 2024 - Edukacji Kulturowej Opolszczyzny Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała projekt 'EurOpole - rzeka podobieństw'. Czytelnicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »