Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-12-06, 20:46 Autor: Wiktoria Kramczyńska

"Doceniamy, że seniorzy chwytają za pióro". Za nami Senioralny Wojewódzki Konkurs Literacki [ZDJĘCIA]

Senioralny Wojewódzki Konkurs Literacki [fot. Jarosław Madzia]
Senioralny Wojewódzki Konkurs Literacki [fot. Jarosław Madzia]
Seniorzy z całej Opolszczyzny wrócili wspomnieniami do dawnych lat i zostali nagrodzeni. Za nami finał konkursu "Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom", który zorganizowano dzisiaj (06.12) w Zamku w Mosznej. Jurorzy wybierali spośród 19. prac literackich. Radio Opole wręczyło swoje nagrody specjalne.
- Najważniejsi są ludzie, którzy chcą się z nami podzielić swoimi uczuciami i przeżyciami - mówi Leokadia Kubalańca, przewodnicząca Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego.

- Doceniamy przede wszystkim samą chęć, że seniorzy chcą chwycić za pióro, usiąść, przemyśleć i napisać to, co dla nich jest ważne albo to, co pamiętają z dzieciństwa.

- Cieszę się, że mogłam dać upust swoim wspomnieniom - mówi Aniela Michna, zwyciężczyni II miejsca. - Bardzo zaskoczyła mnie ta nagroda, ponieważ piszę utwory wierszowane. Nawet zakończyłam swoją pracę utworem "Kocham życie".

- Niezmierne wzruszenie, że zauważono tę pracę i moje emocje, które w niej zawarłam - dodaje Felicja Wołyńska, która otrzymała nagrodę specjalną.

Jak podkreśla Jolanta Wilczyńska, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Opolskiego, w każdej pracy było coś ważnego i intrygującego.

- Chodziło o to, żeby rzeczywiście wybrać te, które są najciekawsze pod wieloma względami, nie tylko pod względem literackim, ale także tego, co mówią i jakie emocje pokazują.

- Dla seniorów, którzy tak naprawdę tworzyli to województwo i dalej tworzą wiele inicjatyw, chcielibyśmy w sposób szczególny podziękować i tworzyć z nimi relacje - dodaje Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Redaktor Witold Sułek, który był jurorem w konkursie, w imieniu Radia Opole wręczył specjalne nagrody dla uczestników.

- Specjalne wyróżnienia ze strony Radia Opole dla uczestników konkursu polegają na tym, że wybrane nagrodzone opowiadania zabrzmią na naszej antenie w jednej audycji o literaturze. Myślę, że będzie to bardzo miłe doświadczenie, dla słuchaczy również.

Finał konkursu uświetnił występ Świętego Mikołaja, który zagrał na saksofonie. Dodajmy, że Senioralny Wojewódzki Konkurs Literacki odbył się po raz piąty.
Leokadia Kubalańca
Aniela Wichna, Felicja Wołyńska
Jolanta Wilczyńska, Barbara Kamińska
Witold Sułek

Kultura i rozrywka

2024-02-29, godz. 21:00 Namiot WBP wypełniony po brzegi podczas spotkania ze Stanisławem S. Nicieją [ZDJĘCIA] Na promocję najnowszego, XX już tomu 'Kresowej Atlantydy' profesora Stanisława Sławomira Nicieji przyszły tłumy Opolan, chcących nabyć książkę i posłuchać… » więcej 2024-02-29, godz. 16:00 Duże, kolorowe obrazy zawisły w Muzeum Diecezjalnym w Opolu [ZDJĘCIA] Monika Kamińska postanowiła pokazać publiczności swoją twórczość malarską na wystawie retrospektywnej w Opolu. Mieszkająca w Nysie artystka przywiozła… » więcej 2024-02-29, godz. 13:56 Profesor Stanisław Sławomir Nicieja zaprezentuje XX tom "Kresowej Atlantydy" Dziś (29.02) profesor Stanisław Sławomir Nicieja przybliży czytelnikom swój ostatni, dwudziesty już tom 'Kresowej Atlantydy'. Na promocję swoich książek… » więcej 2024-02-29, godz. 10:00 "Gardło diabła" na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Instalacja wideo, obiekty rzeźbiarskie i świetlne pojawią się na wystawie Angeliki Markul w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Gardło… » więcej 2024-02-28, godz. 15:00 Biała: ukazała się książka o lokacji jednego z najstarszych miast w Polsce „W kręgu najstarszych miast Górnego Śląska” - to tytuł najnowszej książki wzbogacającej wiedzę o historii Białej. Wydawnictwo jest pokłosiem wystąpień… » więcej 2024-02-28, godz. 15:00 Przed nami V Maraton Teatralny. Pięć tytułów do obejrzenia w trzy dni Zbliża się V Maraton Teatralny. Przez trzy dni w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu będzie można zobaczyć pięć tytułów. Wśród nich można znaleźć… » więcej 2024-02-27, godz. 19:45 17. Zimowy Las Sztuki codziennie otwiera się na widzów [ZDJĘCIA] Teatr Ekostudio w Opolu codziennie otwiera swoje drzwi o 18:06 do 17. Zimowego Lasu Sztuki. To nie tylko wystawa obrazów, zdjęć rzeźb i innych obiektów. To… » więcej 2024-02-27, godz. 15:14 Ponad 400 osób na 15-leciu kluczborskiego Big Roll Bandu. Ile pieniędzy zebrano dla hospicjum? Ponad 5,5 tysiąca złotych na rzecz Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio w Smardach zebrano podczas niedzielnego koncertu charytatywnego w Kluczborku. » więcej 2024-02-27, godz. 11:15 Obrazy Moniki Kamińskiej w Muzeum Diecezjalnym w Opolu Muzeum Diecezjalne w Opolu zaprasza na wernisaż prac Moniki Kamińskiej - artystki pochodzącej z Nysy. Od wielu lat zajmuje się rysunkiem, malarstwem i grafiką… » więcej 2024-02-26, godz. 12:45 Spotkanie z pisarzem, historykiem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z autorem głośnych reportaży Piotrem Lipińskim. Publikował w różnych czasopismach. Specjalizuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »