Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-12-06, 20:46 Autor: Wiktoria Kramczyńska

"Doceniamy, że seniorzy chwytają za pióro". Za nami Senioralny Wojewódzki Konkurs Literacki [ZDJĘCIA]

Senioralny Wojewódzki Konkurs Literacki [fot. Jarosław Madzia]
Senioralny Wojewódzki Konkurs Literacki [fot. Jarosław Madzia]
Seniorzy z całej Opolszczyzny wrócili wspomnieniami do dawnych lat i zostali nagrodzeni. Za nami finał konkursu "Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom", który zorganizowano dzisiaj (06.12) w Zamku w Mosznej. Jurorzy wybierali spośród 19. prac literackich. Radio Opole wręczyło swoje nagrody specjalne.
- Najważniejsi są ludzie, którzy chcą się z nami podzielić swoimi uczuciami i przeżyciami - mówi Leokadia Kubalańca, przewodnicząca Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego.

- Doceniamy przede wszystkim samą chęć, że seniorzy chcą chwycić za pióro, usiąść, przemyśleć i napisać to, co dla nich jest ważne albo to, co pamiętają z dzieciństwa.

- Cieszę się, że mogłam dać upust swoim wspomnieniom - mówi Aniela Michna, zwyciężczyni II miejsca. - Bardzo zaskoczyła mnie ta nagroda, ponieważ piszę utwory wierszowane. Nawet zakończyłam swoją pracę utworem "Kocham życie".

- Niezmierne wzruszenie, że zauważono tę pracę i moje emocje, które w niej zawarłam - dodaje Felicja Wołyńska, która otrzymała nagrodę specjalną.

Jak podkreśla Jolanta Wilczyńska, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Opolskiego, w każdej pracy było coś ważnego i intrygującego.

- Chodziło o to, żeby rzeczywiście wybrać te, które są najciekawsze pod wieloma względami, nie tylko pod względem literackim, ale także tego, co mówią i jakie emocje pokazują.

- Dla seniorów, którzy tak naprawdę tworzyli to województwo i dalej tworzą wiele inicjatyw, chcielibyśmy w sposób szczególny podziękować i tworzyć z nimi relacje - dodaje Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Redaktor Witold Sułek, który był jurorem w konkursie, w imieniu Radia Opole wręczył specjalne nagrody dla uczestników.

- Specjalne wyróżnienia ze strony Radia Opole dla uczestników konkursu polegają na tym, że wybrane nagrodzone opowiadania zabrzmią na naszej antenie w jednej audycji o literaturze. Myślę, że będzie to bardzo miłe doświadczenie, dla słuchaczy również.

Finał konkursu uświetnił występ Świętego Mikołaja, który zagrał na saksofonie. Dodajmy, że Senioralny Wojewódzki Konkurs Literacki odbył się po raz piąty.
Leokadia Kubalańca
Aniela Wichna, Felicja Wołyńska
Jolanta Wilczyńska, Barbara Kamińska
Witold Sułek

Kultura i rozrywka

2024-03-02, godz. 14:30 Ryciny cyfrowe i fotografie znanych opolskich kobiet na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro [ZDJĘCIA] Andrzej Sznejweis zaprosił widzów do galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu na swoją wystawę. Tym razem artysta połączył grafikę z fotografią. Na sesję… » więcej 2024-03-02, godz. 08:49 "Gardło diabła" to nowa wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu [ZDJĘCIA] Tytuł wystawy 'Gardło diabła' nawiązuje do największej kaskady wodospadu leżącego na granicy argentyńsko-brazylijskiej. Angelika Markul przeniosła artystyczną… » więcej 2024-03-02, godz. 08:00 Utwory czeskich kompozytorów na koncercie w Filharmonii Opolskiej Dużym powodzeniem cieszy się w tym sezonie artystycznym cykl koncertów zatytułowany 'Organy w samo południe'. Podczas niedzielnego koncertu melomani spotykają… » więcej 2024-03-01, godz. 21:45 Figuratywne malarstwo na wernisażu w Bonk Art Gallery [ZDJĘCIA] W Bonk Art Gallery przy opolskim rynku swoje obrazy i grafiki pokazuje Andrzej Kasprzak, pochodzący ze Śląska malarz, grafik i rzeźbiarz. Pokazywane w galerii… » więcej 2024-03-01, godz. 20:00 Biała: zaginął srebrny skarb synagogi. Trop urywa się we Wrocławiu Artefakty z dawnej synagogi przekazano Izbie Regionalnej w Białej. Żydowską świątynię zniszczyli Niemcy podczas nocy kryształowej w 1938 roku. Dotychczas… » więcej 2024-03-01, godz. 13:45 Muzyka filmowa Krzysztofa Komedy w nowych interpretacjach Jazz ostatnio często gości w Filharmonii Opolskiej. Tak będzie i w sobotę (02.03). Tym razem koncert nie na scenie klubowej filharmonii, a w sali koncertowej… » więcej 2024-03-01, godz. 10:00 Koncert "Muzyka nieśmiertelna" zabrzmi w piątkowy wieczór w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska zaprasza na piątkowy koncert symfoniczny. Usłyszymy Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej i solistę, który zagra na skrzypcach. » więcej 2024-02-29, godz. 21:00 Namiot WBP wypełniony po brzegi podczas spotkania ze Stanisławem S. Nicieją [ZDJĘCIA] Na promocję najnowszego, XX już tomu 'Kresowej Atlantydy' profesora Stanisława Sławomira Nicieji przyszły tłumy Opolan, chcących nabyć książkę i posłuchać… » więcej 2024-02-29, godz. 16:00 Duże, kolorowe obrazy zawisły w Muzeum Diecezjalnym w Opolu [ZDJĘCIA] Monika Kamińska postanowiła pokazać publiczności swoją twórczość malarską na wystawie retrospektywnej w Opolu. Mieszkająca w Nysie artystka przywiozła… » więcej 2024-02-29, godz. 13:56 Profesor Stanisław Sławomir Nicieja zaprezentuje XX tom "Kresowej Atlantydy" Dziś (29.02) profesor Stanisław Sławomir Nicieja przybliży czytelnikom swój ostatni, dwudziesty już tom 'Kresowej Atlantydy'. Na promocję swoich książek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »