Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-09-25, 16:05 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Naukowcy z Czech i Polski debatują w Opolu o wzajemnych relacjach i problemach

Kongres Czechoznawstwa Polskiego [fot. Jarosław Madzia]
Kongres Czechoznawstwa Polskiego [fot. Jarosław Madzia]
Po 7 latach przerwy naukowcy z Czech i Polski ponownie zasiedli do debat o kulturze, ekonomii i co najważniejsze współpracy. Na Uniwersytecie Opolskim ruszył II Kongres Czechoznawstwa Polskiego i Polonoznawstwa Czeskiego. W 4-dniowym spotkaniu udział biorą nie tylko profesorowie, ale też dyrektorzy różnych instytucji, między innymi Muzeum Śląska Opolskiego czy Instytutu Śląskiego.
- Ruszamy z 3-dniowym maratonem, który obejmuje 5 sesji problemowych i jedną plenarną - mówi profesor Marek Masnyk, rektor UO.

- Chcemy po tych 7 latach podsumować to, co ważne w relacjach polsko-czeskich, wzajemnych stosunkach między Polakami a Czechami. Jesteśmy przecież uniwersytetem na pograniczu polsko-czeskim. I wytyczyć nowe obszary, nowe plany i działania na lata następne.

- Idea kongresu powstała w wyniku tego, że widać było, że zarówno środowisko polskie, jak i czeskie nie są ze sobą zbyt zintegrowane - dodaje dr Ryszard Gładkiewicz z Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego.

- Czyli czegoś więcej niż rutynowych konferencji, które podejmują jakieś szczegółowe problemy. Jednym z ważnych celów kongresu jest właśnie próba przedstawienia, co udało się zrobić, jeśli chodzi o znajomość problematyki czeskiej w Polsce i problematyki polskiej w Czechach oraz o relacjach wzajemnych.

Dodajmy, że kongres podzielony jest na dwie części. Ta pierwsza odbywa się w Opolu, a drugą zaplanowano w połowie października w Pradze.
profesor Marek Masnyk
dr Ryszard Gładkiewicz

Kultura i rozrywka

2023-12-04, godz. 15:51 Ruszyła Opolska Scena Tańca. "Tańczymy z radości" Opolska Scena Tańca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu powróciła po raz trzeci, ale w nietypowy sposób. Rozpoczęła się nie spektaklem, a ... warsztatami… » więcej 2023-12-04, godz. 15:49 Świątecznie w starostwie w Strzelcach Opolskich. Rozpoczął się coroczny kiermasz Świąteczne stroiki, wieńce, ozdoby na choinkę, czy pierniki. W starostwie powiatowym w Strzelcach Opolskich wystartował bożonarodzeniowy kiermasz, który… » więcej 2023-12-04, godz. 12:00 Różne formy artystyczne na wystawie dwóch autorek w kluczborskim muzeum 'Botanic' to tytuł wystawy plastycznej, prezentowanej obecnie przez Muzeum im. Dzierżona w Kluczborku. Ekspozycja to twórczość Kamili Gis oraz Agaty Nalewaj… » więcej 2023-12-03, godz. 09:00 Wystawa przedśmiertna w GSW. "Artystka żyje i ma się dobrze, choć śmierć jest ważna w jej twórczości" 'Wystawę przedśmiertną' Karoliny Wojtas będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Młoda fotografka przedstawi motyw śmierci nie tylko… » więcej 2023-12-02, godz. 13:15 Mikołaj w Muzeum Polskiej Piosenki i warsztaty dla dzieci Tegoroczne spotkanie z mikołajem w Muzeum Polskiej Piosenki przesunięto na 3 grudnia. Muzeum zaprasza o godzinie 10.00, 12.00 i 13.30. Przewidziano warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 20:00 Ku pamięci Bena Muthofera. Weekend w Opolu z twórczością tego artysty Cały weekend będzie poświęcony twórczości Bena Muthofera, niemieckiego artysty związanego z Opolem. Na mieszkańców regionu czekają między innymi warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 17:35 Dawne instrumenty zabrzmią podczas koncertu kameralnego w filharmonii 'Muzyka Króla Słońce' taki tytuł nosi dzisiejszy (01.12) koncert Kameralny w Filharmonii Opolskiej. To już szósty sezon takich koncertów w tej instytuc… » więcej 2023-12-01, godz. 17:00 Morskie opowieści i ballady prosto z morza. Kapitan Sobieszczański "dopłynie" do MBP Kapitan Ryszard Sobieszczański opowie o jachcie, który na morzu... miał kaprys i nie chciał współpracować. Historii o rejsie z awariami, sztormami, ale… » więcej 2023-12-01, godz. 15:15 Mała mistrzyni. 8-letnia opolanka pojedzie na MŚ w pole dance do Barcelony Jest podwójną mistrzynią Polski w artystycznym i sportowym pole dance, a teraz pojedzie na mistrzostwa świata w Barcelonie. Mowa o Milenie Marszał, 8-latce… » więcej 2023-12-01, godz. 14:45 Wystawa, którą samemu można stworzyć. "My wszystko robimy na opak" Wystawa fotografii, ale nietypowa, bo w formie układanki, którą będzie można samemu stworzyć. Tak zapowiada się ekspozycja 'Chroń to, co dla Ciebie' Dominiki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »