Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-09-23, 08:00 Autor: Mariusz Majeran

Wybór między życiem a śmiercią. Premiera w Teatrze Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA]

Premiera przedstawienia I
Premiera przedstawienia I'm Nowhere / Znikanie w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. W.Brzeszczak]
Nowy sezon artystyczny w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu otworzyła międzynarodowa premiera opowiadająca o eutanazji, trudnych wyborach i sensie życia. Przedstawienie "I'm Nowhere / Znikanie" to koprodukcja opolskiego teatru z Teatros del Canal w Madrycie. Obsada jest także międzynarodowa: polsko-hiszpańska. Tłumaczenie jest wyświetlane nad sceną.
Koncept i reżyseria Norberta Rakowskiego, który podkreśla, że przedstawienie jest oprócz tematu także skomplikowane technicznie.

- To nie jest do końca tylko spektakl o eutanazji. To jest też spektakl o wyborach ludzi, którzy wpływają na innych ludzi. Spektakl o emocjonalności związanej z wyborami granicznymi. O tym jak paradoksalnie nie możemy się pogodzić emocjonalnie z tym, kiedy zdroworozsądkowo mówi nam, że musimy przerwać czyjeś cierpienie. Robiliśmy bardzo głęboką dokumentację, właściwie większość postaci ma swoje prototypy w rzeczywistości - mówi Norbert Rakowski.

W sobotę i niedzielę (23-24.09) sztuka będzie dostępna dla Opolan w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu. 2 października zobaczą ją Hiszpanie w Madrycie. A 15 grudnia zostanie zaprezentowana na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Norbert Rakowski

Kultura i rozrywka

2023-12-01, godz. 20:00 Ku pamięci Bena Muthofera. Weekend w Opolu z twórczością tego artysty Cały weekend będzie poświęcony twórczości Bena Muthofera, niemieckiego artysty związanego z Opolem. Na mieszkańców regionu czekają między innymi warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 17:35 Dawne instrumenty zabrzmią podczas koncertu kameralnego w filharmonii 'Muzyka Króla Słońce' taki tytuł nosi dzisiejszy (01.12) koncert Kameralny w Filharmonii Opolskiej. To już szósty sezon takich koncertów w tej instytuc… » więcej 2023-12-01, godz. 17:00 Morskie opowieści i ballady prosto z morza. Kapitan Sobieszczański "dopłynie" do MBP Kapitan Ryszard Sobieszczański opowie o jachcie, który na morzu... miał kaprys i nie chciał współpracować. Historii o rejsie z awariami, sztormami, ale… » więcej 2023-12-01, godz. 15:15 Mała mistrzyni. 8-letnia opolanka pojedzie na MŚ w pole dance do Barcelony Jest podwójną mistrzynią Polski w artystycznym i sportowym pole dance, a teraz pojedzie na mistrzostwa świata w Barcelonie. Mowa o Milenie Marszał, 8-latce… » więcej 2023-12-01, godz. 14:45 Wystawa, którą samemu można stworzyć. "My wszystko robimy na opak" Wystawa fotografii, ale nietypowa, bo w formie układanki, którą będzie można samemu stworzyć. Tak zapowiada się ekspozycja 'Chroń to, co dla Ciebie' Dominiki… » więcej 2023-12-01, godz. 12:00 Swing zagości w Filharmonii Opolskiej W ramach koncertów klubowych Filharmonia Opolska zaprasza na koncert do Klubu Muzycznego FO. Na scenie zabrzmi jazz i swing w wykonaniu amerykańskich muzyk… » więcej 2023-11-29, godz. 21:00 Stolicę polskiej piosenki odwiedzi Violet Ambulance, młody zespół z Wrocławia Violet Ambulance, czyli wschodzący zespół muzyczny z Wrocławia zagra w Opolu. Formacja zawita w Miejscu X, gdzie będzie można posłuchać utworów z ich… » więcej 2023-11-29, godz. 17:00 "Barwy naszych myśli". Nowa wystawa w miejskiej bibliotece w Kędzierzynie-Koźlu Obrazy, witraże, domki z drewna czy ceramika. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu otwarto dziś (29.11) wystawę pt. „Barwy naszych myśli”… » więcej 2023-11-29, godz. 07:00 Młodzi artyści prezentują w Teatrze Kochanowskiego swoje przedstawienia W ramach rezydencji artystycznych młodzi artyści przez tydzień przygotowywali swoje autorskie przedstawienia, by później pokazać je publiczności. » więcej 2023-11-28, godz. 21:00 Zabawa i integracja. W Głubczycach odbywa się jubileuszowy festiwal "Bez Barier" Integracja i wspólne występy osób niepełnosprawnych ze zdrowymi rówieśnikami - to główny cel festiwalu 'Bez Barier', którego jubileuszowa 20. edycja odbywa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »