Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-05-27, 21:30 Autor: Witold Sułek

O sytuacji kultury wysokiej. Konferencja z udziałem ekspertów i twórców w Radiu Opole [ZDJĘCIA, FILM]

O sytuacji kultury wysokiej. Konferencja z udziałem ekspertów i twórców w Radiu Opole [fot. Adam Dubiński]
O sytuacji kultury wysokiej. Konferencja z udziałem ekspertów i twórców w Radiu Opole [fot. Adam Dubiński]
Muzycy, publicyści, aktorzy i znawcy kultury z całej Polski rozmawiali o sytuacji kultury wysokiej we współczesnym świecie.
W zorganizowanej przez Radio Opole konferencji, która odbyła się w Studiu M im. SBB, zaproszeni goście omawiali takie zagadnienia jak obecność kultury wysokiej i jej prezentacja w mediach, publicystyka muzyczna i jej ewolucja czy nowomowa jako przykład języka "antykultury.

Wiele wątków dotyczyło wyzwań, jakie stoją w tym obszarze zwłaszcza przed mediami publicznymi, ale również konieczności wsparcia finansowego i instytucjonalnego oraz najbardziej pilnej potrzebie wzmocnienia działań edukacyjnych w szkołach.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: znawca kultury wschodniej Lech Koczywąs, publicysta Jakub Zgierski, Marcin Świątkowski, aktor Andrzej Czernik oraz multiinstrumentalista Wojciech Konikiewicz.

- Sens organizowania tego typu konferencji uważam za niewątpliwy, dlatego że podstawową cechą tej biedy, na którą cierpimy w dziedzinie kultury i sztuki, jest brak pogłębionej refleksji na tematy tych dwóch ważnych dziedzin życia ludzkiego - oceniał Wojciech Konikiewicz.

Organizatorami spotkania byli dziennikarze Radia Opole Marzena i Jacek Mielcarkowie.

- To przeszło moje wszelkie oczekiwania. Nie miałem zielonego pojęcia, czy to wyjdzie, jak wyjdzie. Dlatego, że temat trudny, niewygodny też z różnych powodów, mało kto się tym zajmuje. Myśmy się bali trochę to organizować, a z drugiej strony jakaś zawziętość w nas nastała, że postanowiliśmy, że ta konferencja się odbędzie - mówił Jacek Mielcarek.

Po wystąpieniach odbyła się również dyskusja z publicznością, a całość uświetnił wspólny recital Wojciecha Konikiewicza i Jacka Mielcarka.  
Wojciech Konikiewicz
Jacek Mielcarek
O sytuacji kultury wysokiej. Konferencja z udziałem ekspertów i twórców w Radiu Opole [FILM]

Kultura i rozrywka

2023-09-21, godz. 15:51 W Kędzierzynie-Koźlu rusza 36. Wrzosowisko. Warto pospieszyć się z zakupem biletu Wernisaż, dwa koncerty i spektakl. W Kędzierzynie-Koźlu o 18:00 rozpocznie się 36. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk… » więcej 2023-09-21, godz. 11:00 Premiera książki Marka Gaworskiego i warsztaty w bibliotece w Sławięcicach Premiera książki o pałacu, a także warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Świeżo wyremontowana biblioteka w Sławięcicach zaprasza do siebie mieszkań… » więcej 2023-09-20, godz. 16:02 Nowy sezon w OTLiA. Przed nami premiera spektaklu "Brzechwatorium" W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora rozpoczyna się nowy sezon. Już w sobotę (23.09) na Dużej Scenie zaplanowano premierę spektaklu 'Brzechwatorium'. Reżyserem… » więcej 2023-09-20, godz. 08:30 Piotr Rubik wystąpi na rynku w Nysie Już 23 września na nyskim rynku odbędzie się koncert Piotra Rubika pod tytułem 'Najważniejsza jest miłość'. » więcej 2023-09-19, godz. 19:00 Znowu mogą wypożyczać książki. Biblioteka w Sławięcicach przeszła remont Ponad 1,2 mln zł kosztowała modernizacja filii bibliotecznej w Sławięcicach. Dziś (19.09) nastąpiło oficjalne otwarcie placówki, a to oznacza, że mieszkańcy… » więcej 2023-09-19, godz. 17:15 Wspólne brzmienie. Koncert polsko-ukraiński w NCPP Wokaliści i instrumentaliści z Polski i Ukrainy wystąpią w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie koncertu pojawią się utwory polskie i… » więcej 2023-09-19, godz. 16:00 Opolski Festiwal Fotografii powraca jak echo. Przed nami 13. odsłona wydarzenia Kilkanaście wystaw, w tym legendy opolskiej fotografii Adama Śmietańskiego, 12 spotkań autorskich i warsztaty fotograficzne. Rusza kolejna, 13. już edycja… » więcej 2023-09-19, godz. 11:21 Niewidomi muzycy z całej Polski wystąpią w Filharmonii Opolskiej Niewidomi wokaliści z całej Polski wystąpią na scenie Filharmonii Opolskiej w ramach finału Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych. Koncert… » więcej 2023-09-18, godz. 17:00 Był pierwszym oficerem zastrzelonym w Katyniu. Wystawa w CMJW w Opolu 'Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński' - to tytuł nowej wystawy, którą od dziś (18.09) możemy oglądać w Centralnym Muzeum… » więcej 2023-09-18, godz. 14:15 Rusza 31. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Muzyka Ludwiga van Beethovena ponownie rozbrzmi w Głogówku. Rusza 31. Śląski Festiwal. W tym roku dla miłośników muzyki klasycznej przygotowano dwa koncerty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »