Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-05-12, 22:00 Autor: Joanna Gerlich

Strzelce Opolskie: by ochronić dziedzictwo dywanów kwietnych, trzeba współpracować

Dywany kwietne w Kluczu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dywany kwietne w Kluczu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Seminarium w PCK w Strzelcach Opolskich [fot. Joanna Gerlich]
Seminarium w PCK w Strzelcach Opolskich [fot. Joanna Gerlich]
Seminarium w PCK w Strzelcach Opolskich [fot. Joanna Gerlich]
Seminarium w PCK w Strzelcach Opolskich [fot. Joanna Gerlich]
Seminarium w PCK w Strzelcach Opolskich [fot. Joanna Gerlich]
Seminarium w PCK w Strzelcach Opolskich [fot. Joanna Gerlich]
Seminarium w PCK w Strzelcach Opolskich [fot. Joanna Gerlich]
Seminarium w PCK w Strzelcach Opolskich [fot. Joanna Gerlich]
Przede wszystkim trzeba ze sobą współpracować. Taki wniosek płynie z seminarium dotyczącego kwietnych dywanów. W Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich rozmawiano o ochronie żywego dziedzictwa.
- Sukces ochrony niematerialnego dziedzictwa polega na współpracy wielu ludzi - mówi prof. Anna Weronika Brzezińska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. - Reprezentujących różne instytucje, działające lokalnie, na miejscu, działające w tzw. okolicy, ale też działające w różnych regionach, czyli sieciowanie jest moim zdaniem podstawą sukcesu ochrony. Każdy z nas pełni różne funkcje, bo jesteśmy reprezentantami zarówno instytucji, różnych stowarzyszeń, ale też jesteśmy też reprezentantami samych siebie, swoich rodzin, swojego osobistego dziedzictwa.

Choć tradycja układania kwietnych dywanów ma kilkadziesiąt lat, sam efekt końcowy trwa zaledwie kilka godzin. Błażej Duk, depozytariusz i fotograf z Zalesia Śląskiego, dba o to, by ulotne chwile zostały z mieszkańcami na lata.

- Robię zdjęcia, założyłem również stronę internetową www.kwietnedywany.pl – mówi Błażej Duk. - Z biegiem lat fotografie nabierają dużo większej wartości i możemy to odczuć, kiedy oglądamy stare fotografie. Te np. które posiadam mają około 120 lat, pokazują nie tyle kwietne dywany, bo 120 lat temu tych dywanów jeszcze u nas nie było, ale pokazują już tradycję Bożego Ciała, czyli przemarsz procesji wzdłuż ulic naszych miejscowości - dodaje.

Tradycja układania kwietnych dywanów w Boże Ciało znajduje się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego oraz na liście UNESCO.
Anna Weronika Brzezińska
Błażej Duk

Kultura i rozrywka

2023-09-27, godz. 17:00 Prudnik: kilkanaście propozycji w nowym sezonie ośrodka kultury Warsztaty, teatr i taniec muzyczny - Prudnicki Ośrodek Kultury przygotował bogatą ofertę dla mieszkańców gminy i okolic. W październiku rusza nowy sezon… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Pokazy prastarych technik wykonywania glinianych naczyń w Parku Historii we Włodzieninie Warsztaty lepienia glinianych naczyń - to kolejna impreza, która odbędzie się w Parku Historii we Włodzieninie. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych… » więcej 2023-09-26, godz. 11:40 Wielki sukces głubczyckiego chóru Angelus Cantat na międzynarodowym konkursie w Hiszpanii Trzy złote dyplomy wywalczyli wokaliści głubczyckiego chóru Angelus Cantat podczas międzynarodowego festiwalu i konkursu chórów ''Canco Mediterrania'' w… » więcej 2023-09-25, godz. 19:39 Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Paweł Maślona - laureatem Złotych Lwów za film "Kos" Film „Kos” pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla Pawła Maślony został nagrodzony Złotymi Lwami podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni… » więcej 2023-09-25, godz. 19:00 Kino plenerowe zagości w Strzelcach Opolskich. Na ekranie „Vincent chce nad morze” Kino plenerowe to kolejna propozycja stowarzyszenia „Działamy” ze Strzelec Opolskich dla mieszkańców. Jutro (26.09) na placu Żeromskiego zostanie wyświetlony… » więcej 2023-09-25, godz. 16:05 Naukowcy z Czech i Polski debatują w Opolu o wzajemnych relacjach i problemach Po 7 latach przerwy naukowcy z Czech i Polski ponownie zasiedli do debat o kulturze, ekonomii i co najważniejsze współpracy. Na Uniwersytecie Opolskim ruszył… » więcej 2023-09-24, godz. 08:33 Jubileuszowy przegląd w Komprachcicach Będzie konkurs, będzie uroczysta gala, a na koniec występ gwiazdy. Tak w skrócie można opisać program XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Biblioteka Austriacka zaprasza na Europejski Dzień Języków Po raz czternasty Biblioteka Austriacka organizuje Europejski Dzień Języków. Wydarzenie będzie dostępne w języku polskim, niemieckim i szwajcarskim. Biblioteka… » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Wybór między życiem a śmiercią. Premiera w Teatrze Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Nowy sezon artystyczny w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu otworzyła międzynarodowa premiera opowiadająca o eutanazji, trudnych wyborach i sensie życia… » więcej 2023-09-21, godz. 15:51 W Kędzierzynie-Koźlu rusza 36. Wrzosowisko. Warto pospieszyć się z zakupem biletu Wernisaż, dwa koncerty i spektakl. W Kędzierzynie-Koźlu o 18:00 rozpocznie się 36. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »