Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-24, 06:45 Autor: Wiesław Kaczmar

Będzie archiwum społeczne poświęcone kwietnym dywanom. "Można to nazwać cyfrowym muzeum"

Fot: W. Kaczmar
Fot: W. Kaczmar
Fot: W. Kaczmar
Fot: W. Kaczmar
Tradycja układania kwietnych dywanów z okazji Bożego Ciała w czterech miejscowościach koło Ujazdu doczekała się wpisania na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wkrótce powstanie archiwum społeczne poświęcone tej tradycji.
W gminie Ujazd powstanie archiwum społeczne poświęcone kwietnym dywanom, które tworzone są w trzech miejscowościach gminy na uroczystość Bożego Ciała. Archiwum to część większego projektu, który ma na celu promocję lokalnej tradycji wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w grudniu ubiegłego roku.

- Wpisanie naszej tradycji na listę UNESCO było naszym wielkim sukcesem, teraz przed nami realizacja kolejnych punktów projektu – powiedział nam Błażej Duk, lider wśród depozytariuszy kwietnych dywanów, przyszły koordynator archiwum. - W najbliższym czasie rozpoczniemy prace nad utworzeniem strony internetowej poświęconej kwietnym dywanom układanym w naszych czterech miejscowościach, czyli: Zalesiu Śląskim, Olszowej, Kluczu i Zimnej Wódce, ale chcemy też stworzyć bazę wszystkich miejscowości, które taką tradycję kultywują. Drugi etap to jest powstanie archiwum społecznego, które można nazwać cyfrowym muzeum, które gromadzić będzie przede wszystkim stare fotografie przedstawiające kwietne dywany na przestrzeni lat, ale także wszystkie inne rzeczy z tym związane, na przykład wywiady z mieszkańcami – wyjaśnił koordynator przyszłego archiwum.

Zgodnie z projektem przyszłe archiwum dostępne będzie na stronie internetowej pod adresem www.kwietnedywany.pl, która właśnie jest budowana. Uczestnicy projektu mieli już okazję uczestnictwa w warsztatach poświęconych tworzeniu i prowadzeniu archiwum społecznego. W planach jest także utworzenie w Olszowej izby tradycji, poświęconej kwietnym dywanom.

A w piątek (25.11) w Ujeździe odbędzie się seminarium "Partnerstwo dla dziedzictwa", podczas którego Ujazd podpisze porozumienie o współpracy z Uniejowem, w którym także pielęgnuje się tradycję układania kwietnych dywanów na Boże Ciało.
Błażej Duk

Wiadomości z regionu

2023-01-26, godz. 21:30 Wjechał w płot i słup energetyczny w Rzędowie. Jechał na "podwójnym gazie" W Rzędowie, w pow. opolskim, samochód osobowy wjechał wieczorem w płot i słup energetyczny. Autem podróżowała jedna osoba - mężczyzna. Kierowca nie odniósł… » więcej 2023-01-26, godz. 21:00 Kradli i oszukiwali w powiecie strzeleckim. Teraz grozi im do 12 lat więzienia Siedem zarzutów przedstawiono dwóm mieszkańcom gminy Kolonowskie, którzy kradli na terenie powiatu strzeleckiego. Łupem 34 i 37- latka padały rowery, a także… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 "Komunikacja powinna być jak najtańsza". Radni Opola zabierają głos w sprawie cen biletów MZK Nie tylko mieszkańcy, ale również niektórzy radni krytykują drogie ceny biletów MZK w Opolu. Zdaniem opozycji są one za wysokie i nie skłaniają opolan… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie 5-letniej Dominiki. Złożył zażalenie na postanowienie prudnickiego s… Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Zażalenie to dotyczy sprawy pięcioletniej Dominiki, która od urodzenia… » więcej 2023-01-26, godz. 19:30 Głogówek: gmina dopłaca do nauki języka mniejszości narodowej Naukę języka niemieckiego w szkołach wspiera gmina Głogówek. Na ten cel pieniądze zabezpieczono również w tegorocznym budżecie. Gminę tę zamieszkują… » więcej 2023-01-26, godz. 18:49 1300 hektarów do podziału w powiecie nyskim. Spotkanie KOWR z rolnikami Przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa rozmawiali z rolnikami w sprawie rozdysponowania 1300 hektarów gruntów przeznaczonych do dzierżawy w powiecie… » więcej 2023-01-26, godz. 17:30 Na razie nie ma ryzyka zamknięcia chirurgii w Namysłowie. To ocena prezes szpitala 'Do działu kadr nie wpłynęła ani jedna rezygnacja chirurga'. Tak Agnieszka Kruk, prezes Namysłowskiego Centrum Zdrowia, odnosi się do sprawy rzekomego zamknięcia… » więcej 2023-01-26, godz. 17:00 4 miliony złotych na dokumentację trasy średnicowej zabezpieczone. Wpisano je w budżet i wieloletnią prognozę finansową… Pieniądze na dokumentację trasy średnicowej zostały wpisane do budżetu Opola. Taką decyzję podjęli dziś (26.01) radni podczas sesji. W tym do roku na… » więcej 2023-01-26, godz. 16:54 Świadomość donacji narządów w Polsce wzrasta, ale dawców wciąż jest za mało Dziś (26.01) przypada Ogólnopolski Dzień Transplantacji. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu rocznie wykonuje się kilkanaście pobrań narządów… » więcej 2023-01-26, godz. 15:15 Chcą pokazać, że można inaczej. Strzelce Opolskie ruszają z kampanią dotyczącą fonoholizmu Z kampanią dotyczącą fonoholizmu, czyli nałogowego korzystania z telefonów komórkowych, niebawem wystartuje gmina Strzelce Opolskie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »