Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-02-28, 19:00 Autor: Witold Wośtak

O żołnierzach wyklętych mówili w opolskiej bibliotece. Jutro Narodowy Dzień Pamięci

Sesja popularno-naukowa pt. "Żołnierze podziemia antykomunistycznego. Historia i Pamięć" [fot. Witold Wośtak]
Sesja popularno-naukowa pt. "Żołnierze podziemia antykomunistycznego. Historia i Pamięć" [fot. Witold Wośtak]
Sesja popularno-naukowa pt. "Żołnierze podziemia antykomunistycznego. Historia i Pamięć" [fot. Witold Wośtak]
Sesja popularno-naukowa pt. "Żołnierze podziemia antykomunistycznego. Historia i Pamięć" [fot. Witold Wośtak]
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w dzisiejszej (28.02) sesji popularnonaukowej, pt. "Żołnierze podziemia antykomunistycznego. Historia i Pamięć".
Przez kilka godzin prelegenci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu mówili o losach ludzi, którzy po drugiej wojnie światowej sprzeciwili się sowietyzacji Polski.

Dr Ksawery Jasiak z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu mówi, że ci bohaterowie zderzyli się po drugiej wojnie światowej z brutalną rzeczywistością.

- Konferencja jest raczej zasygnalizowaniem pewnej problematyki w historii naszego narodu. To są jedynie przybliżone sylwetki żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Dzisiaj mówimy o podziemiu antykomunistycznym, a tak właściwie nie rozgraniczałbym podziemia antykomunistycznego od niepodległościowego. Wszyscy byli żołnierzami wywodzącymi się z Polskiego Państwa Podziemnego z 1939 roku.

Arkadiusz Karbowiak, niezależny publicysta, mówił o cichociemnym Marianie Gołębiewskim, pseudonim "Ster". - Wybrałem go, bo dzisiejsza wojna w Ukrainie wywołuje różne refleksje o trudnych stosunkach polsko-ukraińskich z okresu drugiej wojny - wyjaśnia.

- Chciałem pokazać osobę zaangażowaną z jednej strony w konflikt polsko-ukraiński na Lubelszczyźnie, a z drugiej strony to był spiritus movens (red. poruszający się duch). On ponosił główną odpowiedzialność za to, że w 1945 roku doszło do porozumienia między podziemiem polskim a ukraińskim w walce z komunistycznym reżimem.

Przypomnijmy, jutro (01.03) przypada Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", ustanowiony przez Sejm w 2011 roku.
Ksawery Jasiak
Arkadiusz Karbowiak

Kultura i rozrywka

2023-09-21, godz. 15:51 W Kędzierzynie-Koźlu rusza 36. Wrzosowisko. Warto pospieszyć się z zakupem biletu Wernisaż, dwa koncerty i spektakl. W Kędzierzynie-Koźlu o 18:00 rozpocznie się 36. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk… » więcej 2023-09-21, godz. 11:00 Premiera książki Marka Gaworskiego i warsztaty w bibliotece w Sławięcicach Premiera książki o pałacu, a także warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Świeżo wyremontowana biblioteka w Sławięcicach zaprasza do siebie mieszkań… » więcej 2023-09-20, godz. 16:02 Nowy sezon w OTLiA. Przed nami premiera spektaklu "Brzechwatorium" W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora rozpoczyna się nowy sezon. Już w sobotę (23.09) na Dużej Scenie zaplanowano premierę spektaklu 'Brzechwatorium'. Reżyserem… » więcej 2023-09-20, godz. 08:30 Piotr Rubik wystąpi na rynku w Nysie Już 23 września na nyskim rynku odbędzie się koncert Piotra Rubika pod tytułem 'Najważniejsza jest miłość'. » więcej 2023-09-19, godz. 19:00 Znowu mogą wypożyczać książki. Biblioteka w Sławięcicach przeszła remont Ponad 1,2 mln zł kosztowała modernizacja filii bibliotecznej w Sławięcicach. Dziś (19.09) nastąpiło oficjalne otwarcie placówki, a to oznacza, że mieszkańcy… » więcej 2023-09-19, godz. 17:15 Wspólne brzmienie. Koncert polsko-ukraiński w NCPP Wokaliści i instrumentaliści z Polski i Ukrainy wystąpią w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie koncertu pojawią się utwory polskie i… » więcej 2023-09-19, godz. 16:00 Opolski Festiwal Fotografii powraca jak echo. Przed nami 13. odsłona wydarzenia Kilkanaście wystaw, w tym legendy opolskiej fotografii Adama Śmietańskiego, 12 spotkań autorskich i warsztaty fotograficzne. Rusza kolejna, 13. już edycja… » więcej 2023-09-19, godz. 11:21 Niewidomi muzycy z całej Polski wystąpią w Filharmonii Opolskiej Niewidomi wokaliści z całej Polski wystąpią na scenie Filharmonii Opolskiej w ramach finału Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych. Koncert… » więcej 2023-09-18, godz. 17:00 Był pierwszym oficerem zastrzelonym w Katyniu. Wystawa w CMJW w Opolu 'Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński' - to tytuł nowej wystawy, którą od dziś (18.09) możemy oglądać w Centralnym Muzeum… » więcej 2023-09-18, godz. 14:15 Rusza 31. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Muzyka Ludwiga van Beethovena ponownie rozbrzmi w Głogówku. Rusza 31. Śląski Festiwal. W tym roku dla miłośników muzyki klasycznej przygotowano dwa koncerty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »