Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-01, 17:35 Autor: Witold Wośtak

"Pamięć o Niezłomnych wzmacnia się". Wojewódzkie uroczystości w Opolu [GALERIA]

Uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Maciej Marciński]
Uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Maciej Marciński]
Msza święta, przemówienia, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy. Tak wyglądały wojewódzkie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu.
Wzięli w nich udział przedstawiciele różnych instytucji, uczniowie oraz mieszkańcy, asystowali żołnierze i poczty sztandarowe. Zdaniem wojewody Sławomira Kłosowskiego, pamięć o Niezłomnych trwa, a nawet wzmacnia się.

- Pamięć o młodych bohaterach będzie trwać. Jeśli dzisiejsze młode pokolenie wie o tym, ja jestem spokojny, że cześć i chwała będzie oddawana tym bohaterom również w przyszłości. To jest chyba najbardziej budujące, bo ludziom ponoszącym najwyższą ofiarę – ofiarę swojego życia – to się należy.

Irena Chamielec, przewodnicząca Związku Kombatantów Rzeczypospolitej w Opolu, mówiła dziennikarzom o majorze Witoldzie Sulińskim. - To żołnierz wyklęty mieszkający w Oleśnie - dodaje.

- On również stracił rodziców wywiezionych na roboty przymusowe do Niemiec. Jako 14-letni chłopiec uciekł do lasu na widok tamtych wydarzeń. Już nigdy nie zobaczył rodziców, bo zostali zastrzeleni w obozie. Ze względu na przystąpienie do ruchu oporu, przesiedział tu po wojnie ponad 10 lat w więzieniu, a nawet groziła mu kara śmierci.

Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, podkreśla znaczenie przekazywania prawdziwej historii.

- Takie uroczystości to jest oczywiście jedna z wielu możliwości na przedstawienie historii oraz zdarzeń sprzed wielu lat – jak te osoby walczyły o wolny kraj, o wolność dla siebie, swoich krewnych i bliskich.

Jak ocenia Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości, młodzież przyczyniła się do faktu, że to święto stało się bardzo powszechne.

- Ten proces ciągle trwa. Są jeszcze inne tematy, chociażby kwestia tragedii wołyńskiej, które nie zostały w pełni zbadane. Musimy doprowadzić, żeby te sprawy stały się częścią naszej pamięci oraz tożsamości narodowej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm w 2011 roku.
Sławomir Kłosowski
Irena Chamielec
Przemysław Zych
Jerzy Czerwiński

Wiadomości z regionu

2023-09-22, godz. 08:22 Krwiodawcy na start! Podsumowanie turnieju szkół i uczelni Jedna uczelnia wyższa i jedenaście szkół ponadpodstawowych z regionu wzięło udział w XX edycji turnieju 'Młoda krew ratuje życie'. To ogólnopolska akcja… » więcej 2023-09-22, godz. 07:14 Mieszkańcy już mogą głosować na projekty z 10. Budżetu Obywatelskiego Opola Tuż po północy ruszyło głosowanie na 10. Budżet Obywatelski Opola. Mieszkańcy mają 73 projekty do wyboru i 6 mln 800 tys zł do rozdysponowania. 24 to… » więcej 2023-09-22, godz. 07:00 Europejski Dzień bez Samochodu - dziś opolski MZK nie sprawdza biletów Jedni się zdziwią, kolejni ucieszą, jeszcze inni zapewne zgłoszą kierowcy autobusu, że kasownik nie działa. Uprzedzamy: wszystko zgodnie z planem! Trwa… » więcej 2023-09-22, godz. 06:45 Wypadek śmiertelny na drodze powiatowej Bytków - Urbanowice. Zginął kierowca Tragiczne zdarzenie na odcinku drogi powiatowej Bytków - Urbanowice w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Około 5:20 na skrzyżowaniu z drogą na Pokrzywnice… » więcej 2023-09-21, godz. 21:15 Samorządowcy ze Strzelec Opolskich i Kędzierzyna-Koźla rozczarowani Polskim Ładem. Wojewoda zachęca do dialogu 'Jesteśmy rozgoryczeni, bo nie dostaliśmy ani złotówki' - mówią samorządowcy z powiatu strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Chodzi o VI edycję… » więcej 2023-09-21, godz. 20:37 Ewakuacja w Głubczycach. Awaria gazociągu postawiła służby na nogi 37 osób mieszkających w 10 domach przy ulicy Kopernika w Głubczycach zostało ewakuowanych ze swoich domów. To efekt rozszczelnienia gazociągu, do którego… » więcej 2023-09-21, godz. 20:12 Wybory 2023. Sławomir Kłosowski rozpoczyna kampanię wyborczą Sławomir Kłosowski oficjalnie zainaugurował swoją kampanię wyborczą. Poinformował o tym na konferencji prasowej, podczas której wskazał najważniejsze… » więcej 2023-09-21, godz. 19:30 Kędzierzyn-Koźle stawia na ekologię. Miasto chce kupić dwa elektryczne autobusy Dwa nowe autobusy elektryczne niebawem dołączą do taboru Miejskiego Zakładu Komunikacji w Kędzierzynie-Koźlu. Miasto ogłosiło przetarg na ich zakup. » więcej 2023-09-21, godz. 19:16 Wybory 2023. Marcin Ociepa z poparciem grupy samorządowców Silny samorząd jest nam bardzo potrzebny - mówił dziś (21.09) podczas konferencji prasowej Marcin Ociepa. » więcej 2023-09-21, godz. 18:25 Czwartoklasiści ze Ścinawy Małej z nowymi laptopami. Wojewoda przekazał sprzęt komputerowy 9 nowych laptopów otrzymali uczniowie klasy czwartej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ścinawie Małej. Dziś (21.09) po raz pierwszy mogli skorzystać ze sprzętu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »