Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-01-10, 14:57 Autor: Monika Matuszkiewicz

Prace archeologiczne w opolskiej katedrze na razie wstrzymane. Konieczne są dodatkowe badania

Badania archeologiczne w opolskiej katedrze są na razie wstrzymane [fot.M.Matuszkiewicz]
Badania archeologiczne w opolskiej katedrze są na razie wstrzymane [fot.M.Matuszkiewicz]
Badania archeologiczne w opolskiej katedrze są na razie wstrzymane [fot.M.Matuszkiewicz]
Badania archeologiczne w opolskiej katedrze są na razie wstrzymane [fot.M.Matuszkiewicz]
Badania archeologiczne w opolskiej katedrze są na razie wstrzymane [fot.M.Matuszkiewicz]
Badania archeologiczne w opolskiej katedrze są na razie wstrzymane [fot.M.Matuszkiewicz]
Od blisko 5 miesięcy zarówno wierni, jak i turyści nie mają dostępu do opolskiej katedry. Powodem są trwające tam prace archeologiczne. Kilka tygodni temu zostały jednak wstrzymane, ponieważ potrzebne są dodatkowe pozwolenia, które wcześniej muszą być poprzedzone odpowiednimi badaniami.
- Musimy przeprowadzić badania, ponieważ część nawarstwień archeologicznych znajduje się poniżej pewnego poziomu. One ułatwiają nam potem rozpoznanie tego terenu - mówi Magdalena Przysiężna-Pizarska, kierownik badań archeologicznych w opolskiej katedrze.

- Są to badania geotechniczne, które pozwolą nam sprawdzić, jakie nawarstwienia tam jeszcze zalegają. Nie tylko po badaniach georadarowych, które były prowadzone już 3 razy, ale właśnie tego typu prace związane z rozpoznaniem gleby są istotne i ważne. Z tego względu, że będziemy potrafili określić, na jakim podłożu też znajduje się posadowiona sama katedra.

Przeprowadzenie badań to jedno, potrzebna jest również zgoda Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na dalsze prace. Jak zapewnia Elżbieta Molak, zostanie ona wydana niezwłocznie po otrzymaniu wyników.

Zapytaliśmy również wojewódzkiego konserwatora, czy jest określony termin, do którego badania muszą się zakończyć.

- To są badania naukowe i nigdy nie wiemy, co one nam jeszcze przyniosą, co odkryjemy, jakie będą rezultaty i co trzeba będzie w związku z tymi odkryciami, jakie decyzje podjąć. W tym momencie to jest wróżenie z fusów, czy to będzie kilka miesięcy, czy też one się przedłużą. Nie ma takiego przepisu. W niektórych przypadkach, kiedy znaleziska są bardzo bogato kulturowo, to badania archeologiczne trwają wiele sezonów.

Choć termin prac archeologicznych nie został określony i mogą one trwać w nieskończoność, to badacze zakładają, że potrwają do końca roku.

Dodajmy, że zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków pozwoli też archeologom potwierdzić dotychczasowe odkrycia, a przypomnijmy, że wśród nich jest prawdopodobnie miejsce pochówku księcia Kazimierza I.
Magdalena Przysiężna-Pizarska
Elżbieta Molak

Kultura i rozrywka

2024-04-26, godz. 19:00 Dziecięce teatry z całego województwa zaprezentowały się na festiwalu w Oleśnie 11 grup przyjechało do Olesna na 38. Wojewódzki Festiwal Teatrów Dziecięcych w Oleśnie. Celem tej inicjatywy jest między innymi zainteresowanie młodego… » więcej 2024-04-26, godz. 16:57 61. KFPP: znamy listę wykonawców koncertu "Debiuty" i "Premiery" Wiemy już, kto wystąpi podczas tegorocznego koncertu 'Debiuty' i 'Premiery' podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Rada Artystyczna festiwalu… » więcej 2024-04-25, godz. 19:00 Przedszkolaki z gminy Kluczbork śpiewały pieśni patriotyczne na konkursie w Bogacicy 'Flaga Polski', 'Kiedy pada deszcz, Polsko kocham Cię' czy 'Nasza ojczyzna'. Szóstą edycję Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej zorganizowało dziś (25.04)… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Nadciąga "Burza", poznaj "Regulamin wyspy". Premiera w piątek Nadciąga 'Burza'. Premiera spektaklu stworzonego w oparciu o szekspirowski dramat będzie miała miejsce w piątek (26.04) na dużej scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Głogówek: projekt nagrodzony ministerialnym stypendium rozpropaguje mniej znane dziedzictwo gminy 9 nowych szlaków turystycznych powstanie w Głogówku i okolicy. Odwiedzający gminę poznają mniej znaną historię lokalną oraz związanych z nią ludzi… » więcej 2024-04-23, godz. 15:00 Światowy Dzień Książki. W tym roku pod hasłem "Czytaj po swojemu" 23 kwietnia został przez UNESCO ustanowionym Światowym Dniem Książki. To symboliczna data, bowiem tego dnia 1564 roku miał urodzić się Wiliam Szekspir. » więcej 2024-04-23, godz. 12:00 O średniowiecznych grodach opowie dr Magdalena Przysiężna-Pizarska Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska będzie gościem 'Środy w Instytucie Śląskim'. Wygłosi wykład pt. 'Grodziska wczesnośredniowieczne na Opolszczyźnie'… » więcej 2024-04-22, godz. 16:25 Spektakl, kwiaty i wystawa. Jubileusz pracy scenicznej Agnieszki Zyskowskiej-Biskup Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu Agnieszka Zyskowska-Biskup obchodzi 25-lecie pracy twórczej. Debiutowała na deskach opolskiego teatru i tu pracuje… » więcej 2024-04-22, godz. 06:53 Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze zaprasza na wykład o skarbach ziemi namysłowskiej Na ósme 'Spotkanie z Przyrodą' zaprasza Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze dzisiaj (22.04) po południu. » więcej 2024-04-21, godz. 19:00 Poznaliśmy gwiazdy tegorocznych Dni Kluczborka. Impreza będzie biletowana Smolasty w piątek i zespół Feel w sobotę - to gwiazdy tegorocznych Dni Kluczborka. Święto miasta zaplanowano na 14 i 15 czerwca. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »