Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-12-09, 11:00 Autor: Daniel Klimczak

Rewitalizacja brzeskiego ratusza doceniona w Warszawie

Ratusz w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Rewitalizacja brzeskiego ratusza doceniona w Warszawie [fot. UM Brzeg]
Rewitalizacja brzeskiego ratusza doceniona w Warszawie [fot. UM Brzeg]
Rewitalizacja brzeskiego ratusza doceniona w Warszawie [fot. UM Brzeg]
Rewitalizacja brzeskiego ratusza doceniona w Warszawie [fot. UM Brzeg]
Brzeg nagrodzony za udaną rewitalizację ratusza. Dawna siedziba władz miasta zdobyła wyróżnienie w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.
To jedyny obiekt z Opolszczyzny, który został w tym roku doceniony w ramach konkursu "Zabytek Zadbany". Burmistrz Jerzy Wrębiak wskazuje, że konkurencja była spora, jednak to właśnie efekty prac prowadzonych w brzeskim ratuszu zostały uznane za jedne z najlepszych w kraju.

- Brzeg w gronie 100 zgłoszonych ofert uzyskał wyróżnienie. Takich wyróżnionych gmin było 4. Jako zabytek zadbany brano pod uwagę odrestaurowanie zabytku z detalami historycznymi. Udało nam się z dużą skrupulatnością odtworzyć zabytek właściwie w takim stanie, w jakim był przed wiekami. Cieszę się, ponieważ ministerstwo dostrzegło nasz trud i zaangażowanie - powiedział.

Główną nagrodę w kategorii "utrwalenie wartości zabytkowej obiektu" zdobyła natomiast gmina Złoty Stok za prace przy mauzoleum rodu Guttlerów. Oprócz Brzegu, wyróżnienia przyznano z kolei za prace przy kościele św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie, a także budynku ptaszarni we wrocławskim ZOO.

Na pamiątkę zdobytego tytułu, na ścianie brzeskiego ratusza będzie można zobaczyć okolicznościową tablicę.
Jerzy Wrębiak

Kultura i rozrywka

2023-01-29, godz. 16:30 Nowa jakość u "Osieckiej". Zniknie boazeria z sali koncertowej ośrodka kultury w Niemodlinie W ostatni etap wkroczyły prace remontowe w Ośrodku Kultury im. Agnieszki Osieckiej w Niemodlinie. Trwa przebudowa sali koncertowej, z której jak żartuje burmistrz… » więcej 2023-01-29, godz. 10:13 Zarezerwuj bilet na "Moralność pani Dulskiej", wesprzyj remont hospicjum w Kluczborku Są jeszcze bezpłatne wejściówki na spektakl 'Tragifarsa kołtuńska, czyli Moralność pani Dulskiej' w kluczborskim Centrum Kultury. » więcej 2023-01-28, godz. 15:30 Znamy spektakle, które zobaczymy podczas Opolskich Konfrontacji Teatralnych Instytut Teatralny imienia Zbigniewa Raszewskiego wybrał spośród 33 spektakli pięć przedstawień, które zobaczymy w Opolu podczas 47. Opolskich Konfrontacji… » więcej 2023-01-28, godz. 15:30 "Śmieci" w roli eksponatów na wystawie 'Wystawka' - taki tytuł nosi najnowsza ekspozycja w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Warszawska artystka Zuzanna Piętkowska prezentuje wieloelementową… » więcej 2023-01-28, godz. 13:00 Deskorolki zagościły w bibliotece [ZDJĘCIA] W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyła się wystawa deskorolek i spotkanie autorskie z ich miłośnikiem Bartoszem Adamowskim. Kolekcja deskorolek przyjechała… » więcej 2023-01-27, godz. 17:00 Weekend zamknięcia wystawy "Ruch Polski wokół Słońca" W weekend zamknięcia wystawy Andrzeja Tobisa 'Ruch Polski wokół Słońca' Galeria Sztuki Współczesnej przygotowała szereg wydarzeń. » więcej 2023-01-27, godz. 15:00 Koncert noworoczny z charytatywnym akcentem. W Nyskim Domu Kultury zagrają dla hospicjum 10 lutego w Nyskim Domu Kultury odbędzie się X jubileuszowa edycja Charytatywnego Koncertu Noworocznego, który organizowany jest przez Ruch Rozwoju Regionu… » więcej 2023-01-27, godz. 13:00 Premiera kolejnego humorystycznego wykładu w Teatrze Ekostudio w Opolu Wykłady profesora Pączkowskiego na dobre zagościły w opolskim Teatrze Ekostudio. Wcielający się w postać fikcyjnego profesora Andrzej Czernik mówił już… » więcej 2023-01-27, godz. 10:15 Wystawa i spotkanie autorskie rolkarzy w bibliotece 'Skateboarding, czyli odmienne stany świadomości' - to tytuł spotkania autorskiego z Bartoszem Adamowskim. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu najpierw zaprasza… » więcej 2023-01-26, godz. 18:30 Koncert "Serce za serce" na scenie w Radiu Rzeszów i do pooglądania na stronie Radia Opole 'Serce za serce' - tym koncertem Audytorium 17 i Caritas rozpoczynają ogólnopolską zbiórkę darów rzeczowych dla Ukrainy oraz środków pieniężnych na zakup… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »