Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-12-09, 11:00 Autor: Daniel Klimczak

Rewitalizacja brzeskiego ratusza doceniona w Warszawie

Ratusz w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Rewitalizacja brzeskiego ratusza doceniona w Warszawie [fot. UM Brzeg]
Rewitalizacja brzeskiego ratusza doceniona w Warszawie [fot. UM Brzeg]
Rewitalizacja brzeskiego ratusza doceniona w Warszawie [fot. UM Brzeg]
Rewitalizacja brzeskiego ratusza doceniona w Warszawie [fot. UM Brzeg]
Brzeg nagrodzony za udaną rewitalizację ratusza. Dawna siedziba władz miasta zdobyła wyróżnienie w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.
To jedyny obiekt z Opolszczyzny, który został w tym roku doceniony w ramach konkursu "Zabytek Zadbany". Burmistrz Jerzy Wrębiak wskazuje, że konkurencja była spora, jednak to właśnie efekty prac prowadzonych w brzeskim ratuszu zostały uznane za jedne z najlepszych w kraju.

- Brzeg w gronie 100 zgłoszonych ofert uzyskał wyróżnienie. Takich wyróżnionych gmin było 4. Jako zabytek zadbany brano pod uwagę odrestaurowanie zabytku z detalami historycznymi. Udało nam się z dużą skrupulatnością odtworzyć zabytek właściwie w takim stanie, w jakim był przed wiekami. Cieszę się, ponieważ ministerstwo dostrzegło nasz trud i zaangażowanie - powiedział.

Główną nagrodę w kategorii "utrwalenie wartości zabytkowej obiektu" zdobyła natomiast gmina Złoty Stok za prace przy mauzoleum rodu Guttlerów. Oprócz Brzegu, wyróżnienia przyznano z kolei za prace przy kościele św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie, a także budynku ptaszarni we wrocławskim ZOO.

Na pamiątkę zdobytego tytułu, na ścianie brzeskiego ratusza będzie można zobaczyć okolicznościową tablicę.
Jerzy Wrębiak

Kultura i rozrywka

2024-06-15, godz. 17:30 Tłumy dorosłych i dzieci odwiedziło dziś Opolskie Lalki [ZDJĘCIA] Opolski Teatr Lalki i Aktora odwiedzili dziś mali i duzi Opolanie, którzy chcieli poznać pracę opolskich aktorów, zobaczyć pracownie, studia nagrań oraz… » więcej 2024-06-15, godz. 17:00 „To jest dokument czasów”. Wystawa fotografii Fryderyka Kremsera 34. Ogólnopolskie Forum Fotografii Krajoznawczej odbywa się w Opolu. Połączone jest z obchodami 50-lecia Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego… » więcej 2024-06-15, godz. 17:00 Gabinet prezydenta, sala posiedzeń rady. Opolski ratusz od kuchni Galeria Sztuki Współczesnej z okazji Dni Opola zaprosiła mieszkańców na spacer wewnątrz opolskiego ratusza. Spora grupa uczestniczyła w spacerze, który… » więcej 2024-06-14, godz. 18:45 Dni Gminy Głogówek pełne koncertów dla każdego Koncerty oraz imprezy rekreacyjne uświetnią Dni Gminy Głogówek, które rozpoczynają się w sobotę (15.06). O godzinie 9:00 na stadionie miejskim wystartuje… » więcej 2024-06-14, godz. 16:50 "Opole moje miasto". Unikatowe plakaty opolskich artystów Artystyczne plakaty z najbardziej charakterystycznymi elementami miejskiej infrastruktury będą dostępne podczas Dni Opola. » więcej 2024-06-14, godz. 14:36 Warsztaty, animacje, wernisaż, koncert i potańcówka w ramach 15-to lecia OPAKu Już od wtorku Opolski Projektor Animacji Kulturalnych świętuje swoje piętnastolecie. Były warsztaty dla dzieci i dorosłych. Dziś wernisaż plakatów towarzyszących… » więcej 2024-06-14, godz. 14:30 Jan Miodek spotka się z czytelnikami w Opolu Profesor Jan Miodek jest znanym polskim językoznawcą, który często spotyka się z czytelnikami, promując swoje kolejne książki. Chętnie odpowiada też… » więcej 2024-06-14, godz. 12:15 Ruszają Dni Kluczborka. W planie wiele koncertów i imprez towarzyszących Wiele atrakcji przygotowali organizatorzy tegorocznych Dni Kluczborka. Święto miasta w kluczborskim parku oraz na stadionie miejskim rozpocznie się dzisiaj… » więcej 2024-06-14, godz. 09:00 Dni Opola: debata o kulturze i spotkanie autorskie z poetką Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu podczas Dni Opola proponuje koncerty, zabawy dla dzieci i rozrywkę dla dorosłych. Jest też propozycja wzięcia udziału w… » więcej 2024-06-13, godz. 20:50 Kresowy wodewil przyciągnął tłumy do opolskiego teatru Przy pełnej sali Opolskiego Teatru Lalki i Aktora odbyła się opolska odsłona Wodewilu Kresowego 'Tutaj się urodziłam'. Karol Wróblewski wymyślił to widowisko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »