Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-11-22, 20:07 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Potrafią połączyć ortografię i wiedzę historyczną. Nagrodzono zwycięzców 10. Dyktanda Niepodległościowego

Nagrody dla laureatów 10. Dyktanda Niepodległościowego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Nagrody dla laureatów 10. Dyktanda Niepodległościowego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Nagrody dla laureatów 10. Dyktanda Niepodległościowego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Nagrody dla laureatów 10. Dyktanda Niepodległościowego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Mistrzowie ortografii i wydarzeń historycznych nagrodzeni. W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej podsumowano 10. edycję Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii".
- To dyktando, które uczy nas także historii naszego kraju i wyraźnie jest powiązane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Joanna Raźniewska, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu, koordynator wojewódzki 10. Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego. - W tym roku zwłaszcza ta część dla starszych klas 7-8 szkoły podstawowej była wyjątkowo naszpikowana trudnymi nazwami własnymi, nazwami historycznymi. Ale tym bardziej wielką satysfakcją jest pierwszy wynik w tej kategorii w skali całego konkursu naszego laureata.

- Największą trudnością w tym dyktandzie nie są potencjalne błędy ortograficzne, tylko niestandardowe przecinki, albo wielkie i małe litery. To, co z tego wyniosłem, to przede wszystkim wiedza historyczna o naszym państwie - mówi Wiktor Romaniuk z LO nr 3 w Opolu, który zajął 3. miejsce.

- To było jednak wyzwanie. Myślę, że zdecydowanie, jeżeli ktoś się opatrzył z tymi nazwami i pisownią, to procentowało - dodaje Lena Miążek z LO nr 2 w Opolu, która zajęła 2. miejsce.

Przypomnijmy, że do etapu wojewódzkiego dyktanda zakwalifikowało się 96 uczniów szkół podstawowych i 40 ze szkół ponadpodstawowych.
Joanna Raźniewska, laureaci

Kultura i rozrywka

2022-12-01, godz. 22:00 Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych już w piątek w Opolu W Opolu rusza w piątek 12. Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Impreza jest połączona z IV edycją plebiscytu 'Ikona Opolsz… » więcej 2022-12-01, godz. 19:12 "Wszystko może się zdarzyć" na wystawie w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro Opolski artysta Romuald Jeziorowski przygotował nową wystawę w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu. Zatytułował prezentację swoich prac 'Wszystko może… » więcej 2022-11-30, godz. 14:10 WBP w Opolu zaprasza na spotkanie poświęcone wiedeńskiej femme fatale Biblioteka Austriacka zaprasza na spotkanie autorskie z dr Agatą Borek z Uniwersytetu Śląskiego, która przybliży czytelnikom postać Almy Mahler-Werfel. Wystąpienie… » więcej 2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »